Izstādes mērķis ir starptautiskajai auditorijai skaidrot Latvijas pozīciju aizsardzības jautājumos.

Latvijas paviljons Venēcijas biennālē 2025

Ceturtdien, 8. maijā, Venēcijas biennāles 19. starptautiskajā arhitektūras izstādē atklāta Latvijas paviljona ekspozīcija “Aizsardzības ainava.” Tā vēsta par drošības vidi ...

Kultūra

FOTO: Venēcijas biennāles arhitektūras izstādē atklāts Latvijas paviljons

Anna Klāra

Jauns.lv

Ceturtdien, 8. maijā, Venēcijas biennāles 19. starptautiskajā arhitektūras izstādē atklāta Latvijas paviljona ekspozīcija “Aizsardzības ainava.” Tā vēsta par drošības vidi pierobežas ainavā, par vietējo iedzīvotāju ikdienu pie robežas ar neparedzamu kaimiņu, un vienlaikus - Eiropas aizsardzības ainavu un Latvijas atbildību šai kontekstā.

FOTO: Venēcijas biennāles arhitektūras izstādē atk...

Ekspozīcijas autori apmeklētājiem sniedz ieskatu dzīvē Latvijas pierobežā, ļaujot izprast šī reģiona ģeogrāfisko specifiku, kā arī uztvert cilvēku noskaņojumu saistībā ar aktuālajām ģoepolitiskajām norisēm. Izstādes mērķis ir starptautiskajai auditorijai skaidrot Latvijas pozīciju aizsardzības jautājumos un rosināt diskusiju par arhitektūras un teritoriālās plānošanas nozīmi tajos.

Izstādē vēstījums nodots ar dažādiem vizuālās izteksmes līdzekļiem. Ekspozīcija centrā ir objektu grupa spilgti dzeltenā krāsā. Tajā reālā mērogā atveidoti gan militāra rakstura objekti – pūķa zobi, prettanku eži, gan sadzīviski elementi – lauku vidē nereti sastopamie guļbaļķu soli, gan arī pierobežas teritoriju raksturojošās videonovērošanas ierīces.

Šo pretrunīgo skulpturālo grupu ietver un telpu definē Latvijas pierobežas ainavu fotokolāža. Paviljona ekspozīcijā ietverta arī karte, kurā ilustratīvā grafikā atainoti drošības pasākumi kā arī to ietekme uz ainavu un cilvēku dzīvēm. Izstādes veidotāji cer rosināt apmeklētāju empātiju ar īsfilmu, kurā pierobežas iedzīvotāji dalās savā pieredzē, sajūtās un iespaidos par ikdienu pie pašas Eiropas ārējās robežas kopš tā tikusi nocietināta, izbūvējot žogu un cita veida aizsardzības infrastruktūru.

Jau pirms ekspozīcijas atklāšanas tās pieteikums raisījis ievērojamu starptautiskās preses uzmanību un publicēts tādos medijos kā Financial Times, Wallpaper*, Interni, ArchDaily, designboom, The Architect’s Newspaper, The Art Newspaper u.c.

“Aizsardzības ainava” ir stāsts par mūsu un visas Eiropas drošību. Latvijas paviljona komanda ir paveikusi ārkārtīgi nozīmīgu darbu, lai starptautiski parādītu, ko nozīmē dzīvot kaimiņos krievijai. Latvija tāpat kā pārējās Baltijas valstis skaidri apzinās neatkarības un drošības cenu, bet ir ārkārtīgi būtiski, ka ar kultūras diplomātijas palīdzību mēs šiem jautājumiem pievēršam arī starptautisku uzmanību,” norāda kultūras ministre Agnese Lāce.

Ekspozīciju papildina drukāts izdevums “Landscape of Defence,” kurā starptautiski atzītais latviešu fotogrāfs Reinis Hofmanis interpretējis pierobežas ainavu, savukārt paviljona kuratore Liene Jākobsone savā esejā runā par robežu nozīmi mūsdienu Latvijā un Eiropā. Izdevums publicēts izdevniecībā Ruby Press, Berlīnē, un ar to varēs iepazīties Latvijas paviljonā.

Latvijas paviljona “Aizsardzības ainava” autoru komanda ir kuratores Liene Jākobsone un Ilka Rūbija (Ilka Ruby), SIA “Sampling” arhitekti Mantens Devrīnts (Manten Devriendt), Solvita Kārkliņa, Zane Saulīte-Zvaigzne un SIA “Nomad architects“ arhitekti Marija Katrīna Dambe un Florians Betats (Florian Betat). Latvijas paviljona komisārs ir arhitekts Jānis Dripe, kurš pārstāv Kultūras ministrijas intereses. Latvijas ekspozīcijas izveides pamatizmaksas un telpu nomu Venēcijas vēsturiskajās Arsenāla Artigleria telpās sedz Kultūras ministrija.