Latvijā viesosies leģendārais fotogrāfs Deivids Bernets
foto: REUTERS/SCANPIX
Fotogrāfijas ikona Deivids Bernets.
Kultūra

Latvijā viesosies leģendārais fotogrāfs Deivids Bernets

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

0

Šī gada 29. un 30. augustā Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" norisināsies unikāla starptautiska foto konference "Vision & Voices 2025: Photography for a Connected World". Viens no galvenajiem lektoriem foto konferencē būs fotogrāfijas ikona Deivids Bernets.

Latvijā viesosies leģendārais fotogrāfs Deivids Be...

Šī konference būs sākums vairākiem ar foto mākslu saistītiem pasākumiem. To kulminācija 2027. gadā būs vēsturiskā foto akcija "Viena diena Latvijā", saglabājot 20 gadu ciklu kopš tās pirmās norises 1987. gadā.

Viens no galvenajiem lektoriem foto konferencē būs fotogrāfijas ikona Deivids Bernets (ASV) – fotožurnālists ar vairāk nekā piecdesmit gadu pieredzi, atspoguļojot pasaules ziņas, cilvēkus un mūsu laikmeta vizuālo ritmu. Deivids ir iemūžinājis tādas pasaules slavenības kā Bobu Mārliju, Džonu Kenediju, Baraku Obamu, Mihailu Gorbačovu, Augusto Pinočetu, Bilu Geitsu u.c. Deivids Bernets ir ieguvis teju visas iespējamās fotožurnālistikas balvas, tajā skaitā “World Press Photo”, kur trīs reizes bijis arī žūrijas sastāvā. Žurnāls “American Photo” nosaucis Bernetu par vienu no "100 vissvarīgākajiem cilvēkiem fotogrāfijā".

Šī gada septembrī Deivids Bernets ar savu solo izstādi viesosies kultūrtelpā “Ola Foundation” – jaunā ideju un sinerģiju telpā, kas apvieno kultūru, mākslu, mūziku, izglītību un diskusijas. Kā saka “Ola Foundation” līdzdibinātāja Ilze Pīlēna: “Mēs esam pagodināti uzņemt pie sevis tik augsta kalibra fotogrāfu. Fotogrāfija ir nozīmīgs mākslas žanrs, “Ola Foundation” to ļoti mīl un izceļ.”

"Viena diena Latvijā" ir unikāla dokumentāla foto akcija, kas aizsākās 1987. gadā, kad vairāk kā 74 fotogrāfi vienas dienas laikā iemūžināja Latvijas ikdienu – cilvēkus, vietas un notikumus. 2007. gadā ar vairāk kā 400 dalībniekiem akcija atkārtojās, atspoguļojot jaunus laikus un pārmaiņas. Abi projekti kļuva par nozīmīgu kultūrvēsturisku liecību, kas apkopota grāmatā. Nākamā akcija plānota 2027. gadā, saglabājot pēctecību un augstu māksliniecisko un dokumentālo vērtību.

Viens no foto akcijas organizatoriem Viesturs Koziols saka: “Projekts “Viena diena Latvijā” ir pierādījis, ka fotogrāfijas loma sabiedrībā, tās pilsoniskā brieduma veidošanā ir ļoti nozīmīga, ko apliecina interese no tik daudziem pasaules līmeņa fotogrāfiem un Latvijas meistariem, kā arī uzņēmēju gatavība līdzdarboties. Fotogrāfijas spēja veidot stāstus un vēsturi ir dzīva un spēcīga.”

Par starptautiskās foto konferences "Vision & Voices 2025: Photography for a Connected World" mājvietu ir kļuvusi Liepāja. “Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027” kontekstā fotogrāfija var kalpot kā spēcīgs instruments Liepājas identitātes un vēstures iemūžināšanā. "Vision & Voices 2025" ir ne tikai konference, bet arī platforma, kas sniegs iespēju satikties pasaules un vietējiem foto māksliniekiem un entuziastiem, potenciāli radot arī pilnīgi jaunas sadarbības iespējas. Esam priecīgi, ka šis pasākums ir daļa no ceļa uz 2027. gadu un ka foto akcija "Viena diena Latvijā" atgriežas ar savu spēcīgo vēstījumu tieši Liepājā,” saka nodibinājuma “Nodibinājums Liepāja 2027” valdes priekšsēdētāja Inta Šoriņa.

Lai jau šobrīd iesaistītu sabiedrību un foto entuziastus, projekta partneris apdrošināšanas tehnoloģiju uzņēmums “Balcia” izsludina foto konkursu ar vērtīgām balvām – “TU. VISUR. TAGAD”, kur trīs uzvarētāji iegūs naudas balvu 500 eiro apmērā, meistarklasi pie kāda no izcilākajiem Latvijas fotogrāfiem, kā arī iespēju piedalīties starptautiskajā foto konferencē

“Vision & Voices 2025: Photography for a Connected World”. Konkursā aicina iesniegt fotogrāfijas, kas atklāj autentisku un dzīvu skatījumu uz Latviju tieši šodien – bez filtriem vai izdaiļojumiem, lai kopā radītu stāstu par šo laiku un mums pašiem. Pieteikšanās konkursam sāksies šī gada 27. martā, un tajā varēs piedalīties gan profesionāļi, gan amatieri. Vairāk informācijas konkursa mājas lapā.

Foto konferenci un foto akciju “Viena diena Latvijā” organizē biedrība „VienaDiena.lv", atbalsta apdrošināšanas tehnoloģiju uzņēmums "Balcia". Foto konferences radošais partneris ir kultūrtelpa „Ola Foundation", partneri – viesnīca "Promenade Hotel" un dizaina viesnīca "Art Hotel Roma" sadarbībā ar nodibinājumu „Nodibinājums Liepāja 2027".