“Neviens nav dzirdējis par šo valsti” – Tramps aizskar Āfrikas valsti
foto: AP/ Scanpix
ASV prezidents Donalds Tramps Kongresā pateica, ka “neviens nav dzirdējis par tādu valsti” kā Lesoto.
Pasaulē

“Neviens nav dzirdējis par šo valsti” - Tramps aizskar Āfrikas valsti

Zanda Rītuma

Jauns.lv

0

Lesoto ārlietu ministrs Ledžone Mpotdžoane paziņoja, ka ir šokēts un vīlies, ka ASV prezidents Donalds Tramps ASV Kongresā pateica, ka “neviens nav dzirdējis par tādu valsti” kā Lesoto, vēsta “Sky News”.

“Neviens nav dzirdējis par šo valsti” – Tramps aiz...

ASV Kongresa sēdes laikā Tramps kritizēja, kam tiek tērēti ārzemju palīdzībai paredzētie līdzekļi, tostarp 8 miljoni ASV dolāru, kas piešķirti LGBTQ+ jautājumu risināšanai Lesoto, norādot, ka "neviens nav dzirdējis par tādu valsti", sasmīdinot Kongresa locekļus. Mpotdžoane šo piezīmi uzskatīja par aizvainojošu, uzsverot Lesoto nozīmīgumu un tās ilggadējās attiecības ar ASV, tostarp palīdzību, ko sniedz ASV Starptautiskās attīstības aģentūra.

Vēlāk viņš aģentūrai "AP" sacīja: "Tas ir pārsteidzoši un sarūgtinoši, ka viņš apgalvo, ka Lesoto neviens nepazīst, jo īpaši ņemot vērā, ka ASV šeit ir vēstniecība." Ministrs skaidroja, ka, lai gan pārsvarā ASV līdzekļi tiek tērēti, lai risinātu LGBTQ+ jautājumus, līdzekļi tiek tērēti arī, lai attīstītu veselības un lauksaimniecības nozari. Palīdzības samazinājums, kas ir daļa no Trampa "Amerika pirmām kārtām" politikas, jau ir ietekmējis Lesoto HIV programmas, kas sniedza kritisko palīdzību vairāk nekā 200 000 cilvēkiem.

"Prezidenta lēmums samazināt palīdzību... tās ir [viņa] tiesības. Mums tas ir jāpieņem. Bet šādi izrunāties par manu valsti ir diezgan nožēlojami," teica ministrs.

Šis nav pirmais šāds incidents,Tramps jau ir ticis kritizēts par saviem izteikumiem par Āfrikas valstīm. Viņa pirmajā pilnvaru termiņā tika ziņots, ka viņš dažas Āfrikas valstis, kā arī Haiti un Salvadoru, nosauca par "sūdainām valstīm" (shithole countries), lai gan viņš noliedza, ka šādi bija izteicies.

Tajā pašā laikā ievērojami cilvēki, piemēram, Īlons Masks, ir centušies attīstīt savu biznesu Lesoto, un Masks uzņēmums "Starlink" ir pieteicies licences iegūšanai valstī. Papildus tam princis Harijs ir līdzīpašnieks organizācijā, kas atbalsta Lesoto dzīvojošos bērnus, kas cieš no ekstremālas nabadzības vai HIV/AIDS.