Rīgā šogad palielināti vairāki sociālie pabalsti
Šogad izmaiņas Rīgas pašvaldības sociālajos pabalstos, galvenokārt, saistītas ar to, ka pieaug minimālo ienākumu sliekšņi sociālās palīdzības sniegšanai un palielinās minimālā darba alga. Būtiski mainīsies viens pašvaldības maksātais pabalsts, ko ik gadu izmaksā represētām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem.
Valsts noteikto garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalstu piešķir trūcīgām personām, kuru ienākumi ir zemāki par 166 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 116 eiro pārējām personām mājsaimniecībā. Līdz ar grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā ir veiktas izmaiņas mājokļa pabalsta aprēķināšanas formulā – aprēķinot mājokļa pabalstu, GMI sliekšņu summai tiek piemēroti jauni koeficienti.
Saistībā ar minimālās algas pieaugumu 2025. gadā palielinās Rīgas pašvaldības maksātais pabalsts krīzes situācijā. Atsevišķi dzīvojošai personai tas tiek piešķirts līdz valsts noteiktajai minimālajai mēneša darba algai, ģimenei – līdz divām valsts noteiktajām minimālajām mēneša darba algām. Minimālā alga 2025. gadā Latvijā ir 740 eiro, kas ir par 40 eiro vairāk, nekā tā bija pērn.
Pieaug arī pabalsta apmērs bērna uzturam audžuģimenē, kas ir 75 % no minimālās darba algas, t.i., 555 eiro mēnesī. Pabalstu politiski represētajām personām un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem šogad paredzēts palielināt divas reizes, un tas būs 300 eiro gadā vienam cilvēkam. Jaunie nosacījumi stāsies spēkā, kad tiks veikti grozījumi Rīgas domes saistošajos noteikumos.
Maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni nosaka pašvaldība, un šogad tas pirmajai vai vienīgajai personai Rīgā ir līdz 604 eiro un 423 eiro pārējām personām mājsaimniecībā.
Maznodrošinātas personas statuss Rīgas pašvaldības iedzīvotājiem sniedz iespējas:
1. saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu 70 % apmērā;
2. saņemt Dienas centra pakalpojumu bezpajumtniekiem un maznodrošinātajiem Rīgas iedzīvotājiem;
3. saņemt siltu maltīti kādā no četrām zupas virtuves atrašanās vietām Rīgā (silto ēdienu persona var saņemt, neuzrādot dokumentus un līdzņemšanai);
4. saņemt ēdināšanas pakalpojumu kādā no siltā ēdiena izsniegšanas vietām Rīgā (otro ēdienu persona var saņemt līdzņemšanai, uzrādot Rīdzinieka karti, kurā elektroniski ir ievadīta Rīgas Sociālā dienesta izziņa);
5. saņemt palīdzību mājokļa jautājumu risināšanā;
6. lūgt bezmaksas juridisko palīdzību Tieslietu ministrijas Juridiskās palīdzības administrācijā;
7. no pašvaldības līdzekļiem tiek segtas ēdināšanas (brokastu, pusdienu, launaga) izmaksas audzēkņiem, kuri Rīgas administratīvajā teritorijā apgūst normatīvajos aktos noteiktā kārtībā licencētu pirmsskolas un vispārējo izglītības programmu, ja bērna ģimene atbilst trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes statusam, ģimene ir reģistrēta Rīgas pašvaldības ģimeņu atbalsta reģistrā, kā arī uzrādot apliecību “Goda ģimene”.