Uzdzīves porcelāns Daugavpils muzejā
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā skatāma kolekcionāru Mārtiņa Eglīša un Gunta Arāja izstāde “Uzdzīves porcelāns 100 gados”, kas sniedz unikālu ...
Unikālais Uzdzīves porcelāns Daugavpils muzejā. FOTO
Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā atklāta kolekcionāru Mārtiņa Eglīša un Gunta Arāja izstāde “Uzdzīves porcelāns 100 gados”, kas sniedz unikālu ieskatu Latvijas kafejnīcu, restorānu un viesnīcu “personalizētajos” traukos no 19. gadsimta beigām līdz pat mūsdienām. Tie ir trauki ar īpašiem, vienreizējiem logo, kas simbolizē konkrētu ēdināšanas uzņēmumu. Ekspozīcija papildināta ar fotogrāfijām, rēķiniem un ēdienkartēm no kādreiz iecienītajām ēdināšanas un uzdzīves vietām.
Pagājušajā gadā izstāde “Uzdzīves porcelāns 100 gados” bija vērojama Krustpils pilī, bet jaunā ekspozīcija ir daudz plašāka un izvērstāka. Izstādes divās plašajās zālēs ir izstādīti priekšmeti, kuri līdz tam nav bijuši eksponēti. Lai arī pēdējos gados ir radusies liela interese par Rīgas Kuzņecova fabrikas (pēc 1940. gada – Rīgas porcelāna rūpnīcas) izstrādājumiem, jo tādu vairs nebūs (tagad rūpnīcas vietā ir iepirkšanās centrs “Akropole”), un tie tiek izstādīt ne vienā vien izstādē, “Uzdzīves porcelāna” ekspozīcija ir ievērojama ar savu “īpašo nišu”, ko nepiedāvā citas kolekcijas. Ja daudzi kolekcionē īpašas formas traukus vai noteiktā laikā ražotus, tad Mārtiņš Eglītis pievērsies tieši restorānu un viesnīcu traukiem, kuru izpētei un kolekcionēšanai citi nepievērš tik lielu uzmanību.
Izstādē skatāmi porcelāna trauki no dažādām, kopumā 120 Latvijas kafejnīcām, restorāniem, viesnīcām sākot no 19. gadsimta beigām līdz pat mūsdienām (šobrīd Latvijā porcelāna traukus ražo tikai Piebalgas Porcelāna fabrikā). Starp eksponātiem ikviens var ieraudzīt arī traukus no savulaik iecienītajām Daugavpils uzdzīves vietām - 19. gadsimta beigās ievērības cienīgās Plāteru-Zībergu ūdensdziedniecības kūrvietas “Poguļanka”, 20. gadsimta sākumā un vidū tikpat populārās sanatorijas “Mežciems”, kā arī no 1992. gadā Daugavpils rūpnīcas “Latgales alus” atvērtā alus bāra “Mārtiņš” traukus, no kuriem baudīja Latgales tradicionālos ēdienus. Tagad par šo “uzdzīves porcelānu” top grāmata, un tajā būs ļoti interesanti iedziļināties, jo šodien uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmas tās ēdināšanas vai uzdzīves vietas, kuras Latvijā ir saglabājušas gadu desmitiem senus interjerus vai atsauces uz tiem (kā vienu tādām vietām varētu minēt Vecrīgas kafejnīcu “Pētergailis”).
Iespaidīgo trauku kolekciju Mārtiņš Eglītis sācis veidot pirms četriem gadiem, kad internetā pārdošanā ieraudzīja šķīvi no Saulkrastu restorāna “Vārava”, kas kolekcionāram saistījās ar jaunības atmiņām, un to veiksmīgi iegūstot savā īpašumā. Tālāk sekoja Rīgas ēdināšanas uzņēmumu trauki, tad interešu lauks paplašinājās un kolekcijā nonāca trauki arī no citiem Latvijas restorāniem un ēdināšanas vietām. Izstādes rīkotāji novēl jauku ceļojumu Latvijas pagātnes liecībās: “Gan jau daudziem, skatot izstādi, raisīsies atmiņas vai uzplaiksnīs pa kādam pārsteigumam!”
Izstāde Daugavpils muzejā (Rīgas ielā 8) būs apskatāma līdz 6. aprīlim katru dienu no desmitiem rīta (pirmdienās un svētdienās - līdz pulksten 16:00, bet pārējās dienās - līdz pulksten 18:00).