Ko darīt, ja esi aculiecinieks ceļu satiksmes negadījumam? Eksperts skaidro pareizu rīcību
foto: Shutterstock
Ko darīt, ja esi aculiecinieks ceļu satiksmes negadījumam?
Sabiedrība

Ko darīt, ja esi aculiecinieks ceļu satiksmes negadījumam? Eksperts skaidro pareizu rīcību

Sabīne Plauka

Jauns.lv

Ikvienam no mums dzīvē var rasties situācija, kad kļūstam par ceļu satiksmes negadījuma lieciniekiem. Šādos brīžos ir būtiski ne tikai saglabāt mieru, bet arī zināt, kā pareizi rīkoties, lai palīdzētu cietušajiem un netraucētu speciālo dienestu darbu. Tomēr lielākā daļa cilvēku, visticamāk, nezina, kādi pasākumi jāveic un kā izvairīties no nevērīgas rīcības. Lai sniegtu skaidras un praktiskas norādes, satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis dalās ar padomiem, kas var būt izšķiroši svarīgi šādās situācijās.

Ko darīt, ja esi aculiecinieks ceļu satiksmes nega...

Ceļu satiksmes negadījuma lieciniekam ir būtiska loma, taču svarīgi ir rīkoties pareizi, lai neapdraudētu cietušos un netraucētu glābšanas dienestu darbu.

Ko darīt, ja kļūstat par negadījuma aculiecinieku?

Eksperts uzsver, ka svarīgi ir apstāties drošā vietā. Ja pamanāt ceļu satiksmes negadījumu, apturiet automobili drošā attālumā no notikuma vietas un ieslēdziet avārijas gaismas. Pēc tam nekavējoties sazinieties ar glābšanas dienestu, sniedzot precīzu informāciju par atrašanās vietu un situāciju.

Svarīgi ir arī parūpēties par savu un citu drošību. Uzvelciet atstarojošo vesti, kurai obligāti jābūt katrā automobilī, un novietojiet brīdinājuma zīmi pietiekami tālu no negadījuma vietas. Ja esat apmācīts sniegt pirmo palīdzību, palīdziet cietušajiem, līdz ierodas speciālie dienesti.

Kā nedrīkst rīkoties?

Eksperts norāda, ka viena no lielākajām problēmām negadījuma vietā ir ziņkārīgie, kuri traucē glābējiem veikt savu darbu.

Oskars Irbītis uzsver, ka aculieciniekiem nevajadzētu traucēt dienestu darbu – nedrīkst mēģināt fotogrāfēt vai filmēt negadījuma vietu, kā arī pārvietot pierādījumus, piemēram, lauskas vai priekšmetus.

Ļoti svarīgi ir arī cienīt cietušo privātumu un neradīt sastrēgumus negadījuma vietā. Automobilis jānovieto tā, lai tas netraucētu glābējiem piekļūt notikuma vietai un nodrošinātu brīvu piekļuvi palīdzības sniedzējiem.

Ko darīt, ja ir pierādījumi?

Ja esat fiksējis negadījumu ar videoreģistratoru vai viedierīci, nododiet šo informāciju policijai. Varat sazināties ar tuvāko reģionālo policijas nodaļu vai rakstīt uz Valsts policijas e-pastu. 

Papildu padomi no eksperta

Satiksmes drošības eksperts iesaka atzīmēt negadījuma vietu navigācijas lietotnē, piemēram, "Waze", lai citi satiksmes dalībnieki varētu laikus pielāgoties situācijai.

Svarīgi ir arī nodrošināt, ka jūs un jūsu automobilis esat labi pamanāmi, lai novērstu papildu negadījumus. Kā arī eksperts aicina uzticēties profesionāļiem, jo viņi vislabāk zina, kā rīkoties šādās situācijās.

Policija brīdina: sodīs par nepareizu rīcību

Policija aizvien biežāk piemēro sodus autovadītājiem, kuri, filmējot vai fotografējot, traucē satiksmi vai negadījuma izmeklēšanu. Eksperts atgādina, ka vadīt automobili, turot rokā viedierīci, ir aizliegts.

Atcerieties, ka galvenais ir netraucēt glābšanas darbus, parūpēties par savu un citu drošību un ievērot speciālo dienestu norādījumus. Atbildīga rīcība var palīdzēt glābt dzīvības un novērst papildu negadījumus.