Vai, pārdodot staltbriežu ragus, var iedzīvoties turībā? Noskaidrots, cik uzpircēji ir gatavi maksāt par kilogramu ragu
foto: Ekrānuzņēmums/Ragu medības Latvijā
Vidēji brieža ragu cenas svārstās 15 līdz 22 eiro robežās par kilogramu.
Sabiedrība

Vai, pārdodot staltbriežu ragus, var iedzīvoties turībā? Noskaidrots, cik uzpircēji ir gatavi maksāt par kilogramu ragu

Gundega Grīva

Jauns.lv

Ragu uzpircējs Aivis Magnets atklāj, ka ragu bizness Latvijā rit ļoti veiksmīgi un tajā var nopelnīt krietnas summiņas. Visvairāk ragu viņam piegādā trīs vīru kompānija no Ventspils puses, kas gada laikā atnes līdz pat 500 kilogramiem ragu.

Vai, pārdodot staltbriežu ragus, var iedzīvoties t...

Aivis medību vietnei "medibam.lv" atklāj, ka pirms ragu biznesa viņš nodarbojās ar dažādiem biznesiem - pārdeva zeltu, sudrabu un telefonus, un arī strādājis par apsargu azartspēļu uzņēmumā. Viņš atklāj, ka spēlmaņi bieži vien meklējuši veidus, kā iegūt papildus līdzekļus savai atkarībai, un viņš reizi pa reizei no tiem nopircis ragus. "Atnesa vienu, tad otru un pēc tam sāka nest arvien vairāk un vairāk. Sapratu, ka varu nopelnīt labu naudu," norāda vīrietis.

Viņš ragus iepērk gan no medniekiem, gan parastiem iedzīvotājiem, kuriem ragu meklēšana izvērtusies par savdabīgu hobiju. "Lielu grūdienu šim hobijam iedeva pandēmija. Cilvēki apvienoja lietderīgo ar patīkamo un aizrāvās ar ragu meklēšanu. Tā kļuvusi par sava veida meditāciju. Ej pa mežu un neko citu nedomā, tavas domas ir par to, kur atrast ragu. Ja vēl palaimējas atrast, tad ieiet azartā un šī nodarbe aiziet pavisam citā līmenī," norāda Aivis.

Arī nopelnīt atradēji var pietiekami labi, piemēram, kāds jauns puisis esot ragus lasījis mērķtiecīgi un sezonas laikā nopelnījis vairāk nekā 2000 eiro, ko ieguldījis sava pirmā auto iegādei. Viņš skaidro, ka izdevīgi ir veidot arī ragu uzkrājumus, jo labā stāvoklī esoši ragi var saglabāties pat 50 gadus. Visnaskākie ragu meklētāji viņa pieredzē ir trīs vīru kompānija no Ventspils puses, kas gadā atved vairāk nekā 500 kilogramus ragu, tomēr arī kāda sieviete no Ventspils puses gadā nodot aptuveni 400 kilogramus ragu, par to nopelnot vairāk nekā 6000 eiro gadā.

Par cik eiro kilogramā ragus iespējams pārdot?

Jauns.lv uzrunātie uzpircēji par staltbriežu ragiem kilogramā norāda dažādas cenas, tomēr vidēji tā svārstās 15 līdz 22 eiro robežās par kilogramu. Turkāt, svarīgs ir ne tikai "ragu izskats", bet arī svars, kvalitāte un tas, cik sen ragi nomesti. Tomēr par tā saucamām trofejām, jeb ragu pāri, kas ir sevišķi izskatīgs un kvalitatīvs, privātie uzpircēji gatavi maksāt arī krietni vairāk - līdz pat 250 eiro.

Tāpat atsevišķi uzpircēji gatavi iegādāties arī ļoti sliktas kvalitātes ragus, kas ir īsi, nodiluši, un, iespējams, ilgu laiku pavadījuši mitros apstākļos. Tomēr cena par šādu guvumu arī ir attiecīga - tie būs 4 līdz 7 eiro par kilogramu.

Kā ragi tiek iegūti un kur tos izmanto?

Staltbriežu ragi galvenokārt tiek iegūti dabiskā ceļā, jo brieži, aļņi un stirnu buki katru gadu nomaina savu "rotu" un pavasarī no aizvadītā gada ragiem atbrīvojas. Ziemā, kad ir noslēdzies pārošanās cikls, dzīvnieku testosterona līmenis asinīs pazeminās un, hormonu krituma rezultātā, ragi pavasarī no galvas atdalās. 

Tāpat pārošanās sezonā spēcīgākie sugas pārstāvji viens ar otru badās par dominējošā tēviņa tiesībām. Retos gadījumos sugas brāļu ragi mēdz saķerties un abi dzīvnieki līdz ar to iet bojā. Bet daļu ragu uzpircējiem piegādā mednieki - Latvijā ir 68 tūkstoši staltbriežu un šajā medību sezonā atļauts nomedīt 33 660 staltbriežus.

Staltbriežu ragi ir ļoti pieprasīti un tos izmanto gan gan praktiskos, gan mākslinieciskos nolūkos. Ragi tiek izmantoti kā trofejas, no tiem izgatavo dažādas dekoratīvas lietas, piemēram, lustras, durvju rokturus, mēbeles un citus mājas interjera priekšmetus. Dažos reģionos, īpaši Āzijā, ragi tiek izmantoti tradicionālās medicīnas nolūkiem. Ragus žāvē un sadala pulverī, lai radītu zāles, kurām tiek piedēvētas atjaunošanās īpašības. Dažos gadījumos ragi tiek apstrādāti un pārdoti kā piedevas pārtikai, piemēram, kā kolagēna avots. Ragus reizēm izmanto kā mulču vai organisko materiālu, lai uzlabotu augsnes kvalitāti