Enerģijas snaudiens jeb "powernap" - eksperti skaidro tā plusus un mīnusus: 29 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam
foto: Shane Fun/Unsplash
Spēka snauda nodrošina ātru atjaunošanos, tomēr tai nevajadzētu ilgt vairāk par 30 minūtēm.

Enerģijas snaudiens jeb "powernap" - eksperti skaidro tā plusus un mīnusus: 29 dienas līdz "Rimi" Rīgas maratonam

Sporta nodaļa

Jauns.lv

Ikviens vismaz reizi dzīvē ir saskāries ar nogurumu dienas vidū vai pēc smagāka treniņa. Šādos brīžos var rasties kārdinājums uz īsu brīdi nosnausties… Tomēr, vai tas organismam nodara vairāk labuma vai ļaunuma? Ekspertu domas šajā jautājumā dalās.

Enerģijas snaudiens jeb "powernap" - eksperti skai...

"Parasti neliela snauda palīdz ķermenim pēc fiziskās slodzes labāk atjaunoties. Tomēr jāņem vērā, ka tā var izjaukt jūsu diennakts ritmu. Rezultātā jums naktī var pasliktināties miega kvalitāte, un nākamajā rītā jūs joprojām varat izjust nogurumu," aktīva dzīvesveida vietnei "Peloton" norāda Ziemeļkarolīnas kardiologs Kauštubs Dabhadkars.

Arī medicīnas doktore un miega speciāliste Funke Brauna atklāj, ka "spēka snauda nodrošina ātru atjaunošanos", tomēr viņa uzsver, ka galvenais ir snaudas laikā neieslīgt dziļākā miegā. "Snaudai nevajadzētu ilgt vairāk par 30 minūtēm. Guļot ilgāk, palielinās iespēja ieslīgt dziļākā miega fāzē, kas var novest pie miega inerces un noguruma sajūtas pēc pamošanās," viņa skaidro.

Arizonas koledžas asociētais profesors psihiatrijā Maikls Grandners norāda, ka īsa snauda var sniegt vairākus pozitīvus ieguvumus – tā var mazināt stresu, uzlabot garastāvokli un problēmu risināšanas prasmes, kā arī palielināt garīgo veikstpēju un sportisko sniegumu.

"Snaudas palīdz uzlabot atmiņu, pozitīvi ietekmē vielmaiņu, palielina cilvēka ātrumu un spēku, kā arī samazina reakcijas laiku," skaidro Grandners.

Tikmēr Mičiganas Universitātes Miega traucējumu centra neiroloģijas profesore Ketija Goldsteina uzskata, ka "snaudas vairāk domātas cilvēkiem, kuri naktī pietiekami neizguļas". "Šādiem cilvēkiem tās var palielināt fizisko un garīgo veiktspēju. Tomēr, ja snauduļošana kļuvusi pārlieku bieža un cilvēks dienas laikā guļ ilgstoši un izjūt pastāvīgu miegainību, tas var liecināt par kādu veselības problēmu. Tāpat ilgstoša snauda var palielināt sirds un asinsvadu slimību risku," norāda profesore.

Tikmēr ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) 1995. gadā veikts pētījums liecina, ka pilotiem, kuri dienas laikā nododas 26 minūšu garai snaudai, par 54% uzlabojas modrība un viņi uzrāda par 34% lielāku veiktspēju darbā nekā tie piloti, kas dienas laikā nesnauž.