Biatlona frontē bez pārmaiņām. Ar Andreju Rastorgujevu un Baibu Bendiku kā izteiktiem Latvijas līderiem sāksies jaunā sezona
foto: EPA/Scanpix
Andrejs Rastorgujevs pēc sudraba izcīnīšanas 2024. gada pasaules čempionātā.
Citi sporta veidi

Biatlona frontē bez pārmaiņām. Ar Andreju Rastorgujevu un Baibu Bendiku kā izteiktiem Latvijas līderiem sāksies jaunā sezona

Kārlis Bērziņš

Jauns.lv

Šodien no plkst. 14:15 ar individuāli jaukto stafeti Somijas Kontiolahti trasē tiks dots starts jaunajai Pasaules kausa sezonai biatlonā. Tās laikā notiks deviņi posmi un gan sieviešu, gan vīriešu konkurencē sezonu iesāks četri biatlonisti ar Andreju Rastorgujevu un Baibu Bendiku priekšgalā. Sacensību tiešraide LTV7 kanālā. 

Biatlona frontē bez pārmaiņām. Ar Andreju Rastorgu...

Ar individuāli un komandas jaukto stafeti šodien sāksies 2024./2025. gada Pasaules kausa sezona biatlonā. Tās laikā norisināsies deviņi posmi, sezonai noslēdzoties 2025. gada marta beigās. Svarīgākās sacensības gaidāmas no 12. līdz 23. februārim, kad Šveicē notiks pasaules čempionāts. Ne pirmo sezonu par Latvijas vadošajiem biatlonistiem varēs saukt Andreju Rastorgujevu un Baibu Bendiku. 

Visi posmi Eiropā

Ja 2023./2024. gada sezonas izskaņā biatlonisti devās uz Pasaules kausa posmiem Ziemeļamerikā (Latvijas Biatlona federācijai pat vācot ziedojumus šim mērķim), tad šajā sezonā visi deviņi posmi un arī pasaules čempionāts notiks vecajā kontinentā. No 30. novembra līdz pat 8. decembrim biatlonisti sezonu ievadīs Somijas Kontiolahti trasē, pēc kā sekos vēl divi posmi 2024. kalendārajā gadā. Vispirms no 13. līdz 15. decembrim biatlonisti pulcēsies Austrijas Hohfilcenes trasē, bet no 19. līdz 22. decembrim Francijas Anesī trasē. 

Pārējie seši Pasaules kausa posmi noritēs 2025. gadā no janvāra līdz marta beigām. Vispirms no 9. līdz 12. janvārim sportisti sacentīsies Vācijas Oberhofas, pēc kā sekos posms Rūpoldingas trasē (15. līdz 19. janvāris). Sestais Pasaules kausa posms no 23. līdz 26. janvārim notiks Itālijas Antholcas trasē, pēc kā sekos pusotra mēneša pauze, kur pa vidu būs pasaules čempionāts. Pēdējie trīs Pasaules kausa posmi notiks martā – no 6. līdz 9. martam Čehijas Nove Mesto trasē, no 13. līdz 16. martam Slovēnijas Pokļukas trasē, bet no 21. līdz 23. martam Norvēģijas Holmenkollenes trasē. 

Februāris būs īpašs ar to, ka biatlonā gaidāmas 2024./2025. gada sezonas nozīmīgākās sacensības – pasaules čempionāts. Pirmo reizi to uzņems Šveices Lenzerheides trase. Latvijas biatlona saimei īpaši rezultatīvs bija 2024. gada pasaules čempionāts, kuru organizēja Nove Mesto trasē Čehijā. Savu karjeras labāko čempionātu aizvadīja Latvijas vadošais vīriešu biatlonists Andrejs Rastorgujevs. Viņš 20 kilometru klasiskajā disciplīnā ierindojās uzreiz aiz goda pjedestāla (ceturtajā vietā), taču savu kāroto godalgu izcīnīja masu startā, kad, nekļūdoties nevienā šāvienā no ugunslīnijas, finišu šķērsoja kā otrais, no čempiona Johannesa Tinjesa Bē atpaliekot par nedaudz vairāk kā 15 sekundēm. 

Atgriežoties pie sezonas pirmā Pasaules kausa posma, kas notiks netālajā Somijas Kontiolahti trasē, tad tas gaidāms veselas nedēļas garumā. Ja šajā nedēļas nogalē to atklās jauktās stafetes sacensības (vispirms individuālā, vēlāk komandu), tad 1. decembrī startēs klasiskā stafete vīriešiem un sievietēm. Pēc visiem stafešu posmiem sacensības Kontiolahti atsāksies 3. decembrī ar vīriešu īso individuālo sacīksti (15 nevis 20 kilometros), bet dienu vēlāk īso individuālo sacīksti aizvadīs jau dāmas (12,5 nevis 15 kilometri). 6. un 7. decembrī plānoti sprinti, bet 8. decembrī pirmais posms noslēgsies ar masu startu. 

Latvijas līderi nemainīgi

Latvijas biatlona izlase Pasaules kausa sezonu sāks nemainīgā sastāvā no iepriekšējā gada. Vīriešu konkurencē startēs Andrejs Rastorgujevs, Renārs Birkentāls, Edgars Mise un Aleksandrs Patrijuks, bet dāmām – Baiba Bendika, Sandra Buliņa, Sanita Buliņa un Annija Keita Sabule. Jaunie biatlonisti savas spējas pierādīs IBU Eiropas kausā un nav izslēgts, ka sezonas griezumā kādam no viņiem (tas domāts sieviešu vidū) var parādīties iespēja sevi apliecināt arī Pasaules kausa apritē. 

Ņemot vērā, ka šī būs pirmsolimpiskā sezona, tad svarīgi būs, kurā pozīcijā Nāciju kausā sieviešu un vīriešu izlase noslēgs sezonu. Nāciju kausa pirmās trīs izlases iegūst veselas sešas individuālās kvotas olimpiskajās spēlēs, ceturtā līdz desmitā vieta tiek pie piecām kvotām, bet 11. līdz 20. vieta saņem četras kvotas. Tās izlases, kuras ieņem vietas zem 20. pozīcijas pie automātiskām kvotām netiek, taču var cīnīties par divām vietām IBU individuālajā rangā. 2023./2024. gada sezona Latvijas biatlonā ierakstāma ar plusa zīmi, jo Nāciju kausā sievietes izcīnīja augsto 15. vietu (3758 punkti sezonas griezumā), bet kungi tika pie 14. pozīcijas (4579 punkti sezonas griezumā). Visdrīzāk biatlona saimes viens no galvenajiem mērķiem šīs pozīcijas ir saglabāt 2024./2025. gada sezonā, lai uz olimpiskajām spēlēm kvalificētos ar četriem sportistiem gan sieviešu, gan vīriešu konkurencē. 

Latvijas biatlona līderi paliks nemainīgi. Vīriešiem tas būs Andrejs Rastorgujevs, kuram aiz muguras veiksmīgākā karjeras sezona. Pasaules kausa visu disciplīnu kopvērtējumā viņš ieņēma augsto 17. vietu (433 punkti). Atsevišķi pa distancēm Rastorgujevam visaugstākā vieta klasikā (6.vieta ar 118 punktiem), kam seko desmita pozīcija masu startā (122 punkti). Nedaudz sliktāk viņam veicās iedzīšanās un sprinta sacensībās. Vēl pie punktiem tika Renārs Birkentāls, kurš Pasaules kausa sezonu noslēdza 59. vietā, izcīnot 33 punktus. Viņš ar katru sezonu progresē un, iespējams, šajā vēlēsies sasniegt vēl ko nozīmīgāku. Edgaram Misem un Aleksandram Patrijukam nozīmīgākais pienesums jādod stafetes sacensībās. 

Sievietēm grūta iepriekšējā sezona aiz muguras Baibai Bendikai. Tajā viņa atgriezās pēc pirmdzimtā nākšanas pasaulē, neaizvadot pilnvērtīgu sezonu. Pasaules kausa kopvērtējumā viņa sezonu noslēdza 52. vietā ar iegūtajiem 68 punktiem. Vēl no dāmām pie punktiem Pasaules kausa kopvērtējuma ieskaitē tika Sanita Buliņa (19 punkti, 78. vieta), taču tie pārsvarā tika iegūti sezonas pirmajā posmā, bet vēlāk viņas sezonu ietekmēja veselības problēmas. 

Kuri būs favorīti?

Pasaules kausā vīriešu un sieviešu konkurencē cīnās par uzvaru katras disciplīnas kopvērtējumā un visu disciplīnu ieskaitē. Vīriešiem par galvenajiem favorītiem jāsauc Norvēģijas biatlonistus ar pieckārtējo kopvērtējuma uzvarētāju, Johannesu Tinjesu Bē priekšgalā. Kā norādīts Starptautiskās Biatlona savienības (IBU) pirmssezonas aprakstā, tad galvenie konkurenti Bē ir pietuvojušies, bet viņam pašam sezonas gaitā būs jāuzlabo savs šaušanas procents. Savas karjeras laikā Bē uzvarējis veselās 73 Pasaules kausa sacensībās, turpinot ķert tautieti Ūli Einaru Bjērndalenu, kurš ir visu laiku rekordists uzvarās Pasaules kausos (94). 

Lielu konkurenci čempionam var izrādīt viņa tautieši – brālis Tarjei Bē, kā arī tādi sportisti kā Vetle Kristiansens, Johanness Dāle-Skjevdals, Sturla Holms Lēgreids. Tarjei aizvadīja karjeras otro labāko sezonu 2023./2024. gadā, esot otrais visu ieskaišu kopvērtējumā un labākais sprintā. Šī viņam kļūs par 16. Pasaules kausa sezonu un 36 gadus vecais Bē, iespējams, vairs nebūs tik labā formā, cik iepriekš. Lēgreida sakarā pagājušajā sezonā cīņu par uzvaru Pasaules kausa kopvērtējumā ietekmēja viņa šaušanas procenta kritums – no 91% uz 87%. Savukārt Kristiansena sakarā tiek norādīts, ka viņš šobrīd varētu būt vislabāk sagatavojies sezonai norvēģis, kas pierādījies pirmssezonas sacensībās. Norvēģiem visciešāko konkurenci var sagādāt Francijas (Emiljēns Žaklēns, Kventins Fijons-Majē, Eriks Perro), Zviedrijas (Sebastians Sāmuelsons), Vācijas (Filips Navrats) un, iespējams, arī Itālijas (Tommijs Džakomels) sportisti. 

Sieviešu konkurencē sezonas pirmos trīs Pasaules kausa posmus traumas dēļ izlaidīs pagājušā gada visu ieskaišu kopvērtējuma uzvarētāja Liza Vitoci. Līdz ar to, kā norāda Starptautiskā Biatlona savienība, sieviešu konkurencē galvenā cīņa par uzvaru kopvērtējumā varētu ritēt starp četrām biatlonistēm, no kurām trīs ir no Francijas. Par titulu varētu cīnīties Lū Žanmono, Žistīna Brazē-Bušē, Žulī Simona un norvēģiete Ingrīda Tandrevolda. Viņām konkurenci var sagādāt šveiciete Lena Heki-Grosa, vāciete Frančiska Preisa, kā arī māsas no Zviedrijas – Elvīra un Hanna Ēbergas.