"Māte teica ‘pieskati brāli’… un aizgāja," - sieviete Jelgavā no noslīkšanas izglābj mazu bērnu
foto: jelgava.lv
"Tam četrus gadus vecajam bērnam taču pat prātā nav skatīties mazo, jo viņam ūdens jālej no spainīšiem! "
Bērni

"Māte teica ‘pieskati brāli’… un aizgāja," - sieviete Jelgavā no noslīkšanas izglābj mazu bērnu

Ieva Ozoliņa

Jauns.lv

Uz peldvietu Jelgavā Inese Dukaļska ar bērniem devusies ne reizi vien, taču šoreiz pieredze izvērtās pavisam citāda – par mata tiesu tika novērsta traģēdija. Notikušais licis Inesei skaļi runāt par vecāku atbildību pie ūdens.

"Māte teica ‘pieskati brāli’… un aizgāja," - sievi...

“Tā kā bērni ir mana dzīves misija, nevaru paklusēt par šodienas atgadījumu,” sociālajā vietnē "Facebook" raksta Inese.

Viņa stāsta, ka viņas bērni zina, ka ūdenstilpņu tuvumā viņi nedrīkst atrasties bez pieaugušo klātbūtnes. Tomēr, ierodoties pie peldvietas, viņa novērojusi, ka daudziem bērniem apkārt nemaz nav vecāku.

“Vecāki guļ, sauļojas, kāds "sēž" telefonā, vēl kāds aizņemts sarunās. Tikai retais pienāk pie sava bērna vai sēž tuvāk krastam. Vecāki, mīļie – kur ir jūsu atbildība?” viņa jautā.

Trauksmes signāls – kluss, bet nāvējošs

Inese atzīst, ka viņas intuīcija teikusi priekšā, ka var notikt kas nelāgs. Krastā spēlējies četrus gadus vecs puisēns, kad viņa māte nolikusi pie ūdens aptuveni pusotru gadu vecu bērniņu un teikusi dēlam: “Pieskati brāli, es ātri aiziešu pēc dvieļa”. Dvielis atradies diezgan patālu no krasta.

Lielākais puika turpināja spēlēties, neskatoties, ko dara brālis. "Tam četrus gadus vecajam bērnam taču pat prātā nav skatīties mazo, jo viņam ūdens jālej no spainīšiem! Pie sevis nodomāju: kā var tik bezatbildīgi rīkoties! Pagriežu galvu, lai paskatītos, kur glābēji atrodas, cik tālu tā mamma aizgāja... Pagriežu galvu atpakaļ, kad manā acu priekšā jau mazulis ar muti ūdenī! Jopcik, tās bija sekundes - pat ne minūtes!"

Inese metusies nekavējoties ūdenī glābt mazo, kas, par laimi, izdevies. "Vēl dažas sekundes un, iespējams, mazo vairs neizglābtu."

Viņa uzsver, ka mazi bērni slīkst klusu – ne tā kā filmās. Tas ir iemesls, kādēļ daudzi pat nepamana, kad sākas nelaime. 

Glābēji un klusums – bīstamā kombinācija

Pēc notikušā Inese aprunājās ar glābējiem, kuri atzina, ka šī nebija vienīgā glābšanas situācija. Diemžēl vecāku nevērība pie ūdens atkārtojas dienu no dienas.

“Blakus bija tik daudz cilvēku, bērnu, un arī kalna augšā – glābēji. Bet tas bija tik klusu, ka vispār neviens nepamanīja momentu, kad bērns jau slīkst.”

Inese uzsver, cik svarīgi ir vecākiem pārrunāt ar bērniem drošību pie ūdens un pašiem būt modriem: “Pārlasiet internetā brošūras par drošību pie ūdens, pārrunājiet tās ar bērniem un atcerieties – sava bērna dzīvība ir katra vecāka atbildība!”

Viņa atgādina: bērnam no 1 līdz 4 gadiem dzīvībai bīstams ir pat 20 centimetru dziļums. Tādēļ šāda vecuma bērni nekādā gadījumā nedrīkst atrasties vieni ūdens tuvumā.

“Esmu pateicīga, ka šajā mirklī atrados pareizajā vietā un laikā. Otrreiz ko tādu piedzīvot nevēlētos.”

Bērna dzīvība ir trausla! 

Kā sarunā ar Jauns.lv norāda Inese, viņa ļoti cer, ka vecāki aizdomāsies, cik trausla ir bērna dzīvība, īpaši tagad, kad ir peldēšanas sezona un vasara vēl tikai priekšā. Viņa atzīst, ka ar māti neaprunājās, jo bijusi parāk uztraukta. "Tikai pateicu viņai : "Nu kā tā bezatbildīgi var rīkoties?" Man nevajag pateicības, es to pat negaidīju no viņas! Mans pienākums bija izglābt bērnu! "

Viņa norāda, ka pēc tam prasījusi saviem bērniem, kas atradušies turpat netālu, vai viņi redzējuši, ka mazais slīcis, uz ko bērni atbildējuši noraidoši. "Viņi teica: "To neredzējām, tikai  redzējām, ka tu kā traka skrien un izķer viņu no ūdens! Tas tikai pierāda to, ka pat blakus esošie var nepamanīt nelaimi. "

Inese pati strādā Jelgavas pirmskolas izglītības iestādē, jo bērnus ļoti mīl. "Bērni tā ir mana misija, un, acīmredzot, augstākie spēki mani tur nolika."

Glābēji: drošība pie ūdens sākas ar vecākiem

Siltajā gada sezonā VUGD atgādina: neatkarīgi no tā, vai atpūta notiek pie jūras, ezera vai piemājas baseinā, bērni vienmēr ir jāuzrauga – arī vietās, kas šķiet pazīstamas un drošas.

“Pie ūdens nav vietas pieņēmumiem, ka bērns taču prot peldēt un tiks galā pats. Arī tad, ja bērns apguvis peldētprasmi peldbaseinā, tas nenozīmē, ka viņš būs gatavs peldēšanai ezerā vai upē – šajās vidēs ir citi apstākļi. Tumšs ūdens, aukstums, slīpa grunts vai straume var pārsteigt pat stipru peldētāju,” norāda VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Latgales reģionā Irita Slavinska. Viņa atzīst, ka bīstamākās situācijas bieži notiek nevis peldēšanās laikā, bet tieši brīžos, kad vecāks uz mirkli novēršas, piemēram, kārtojot mantas vai uzņemot foto. Tāpēc, esot pie ūdens ar bērniem, vecāku uzmanībai ir jābūt īpaši koncentrētai.

Īpaši bīstama, pēc VUGD pieredzes, ir vecāku paļaušanās uz piepūšamajiem matračiem, peldriņķiem un bumbām. Tie tiek uztverti kā drošības līdzekļi, bet patiesībā tie paredzēti tikai rotaļām, turklāt seklā ūdenī. Dienests brīdina: glābšanas veste nav tikai formāls aksesuārs. “Laivās, uz SUP dēļiem, ūdensmotocikliem un citos peldošos līdzekļos glābšanas veste bērnam ir būtisks dzīvības aizsargs, nevis izvēle. Tai ir jābūt obligāti! Tomēr praksē glābēji redz bērnus bez vestēm pārāk bieži,” norāda Slavinska.