
2026. gadā plānotas būtiskas izmaiņas materiālajā atbalstā ģimenēm ar bērniem

Ir jāuzlabo materiālais atbalsts ģimenēm ar bērniem, tostarp jāpārskata bērna kopšanas pabalsts, bērna piedzimšanas pabalsts un ģimenes valsts pabalstu. Tāpat jāievieš uzlabojumi materiālajā atbalstā bērniem, kuri atrodas ārpusģimenes aprūpē.
Demogrāfisko lietu padomē otrdien, 1. jūlijā, izskatīts demogrāfiskās politikas attīstības projekts, kurā paredzēts, ka 2026.gadā tiks pilnveidots materiālais atbalsts ģimenēm ar bērniem.
Labklājības ministrs Reinis Uzulnieks uzsver: "Mūsu mērķis ir radīt tādu atbalsta sistēmu, kas stiprina ģimenes visos dzīves posmos - no bērna piedzimšanas līdz viņa izaugšanai. Šīs iecerētās izmaiņas demogrāfiskās politikas jomā nav tikai par pabalstu pārskatīšanu, tas ir ieguldījums Latvijas nākotnē - mūsu bērnu veselībā, ģimeņu stabilitātē un valsts ilgtspējā. Es vēlos un darīšu visu iespējamo, lai katra ģimene Latvijā justos droši un novērtēti."
Ministru prezidente Evika Siliņa: "Kā mamma es labi zinu, ko nozīmē ikdienas rūpes, atbildība un vēlme dot bērniem labāko. Man ir svarīgi, lai ģimenēm Latvijā būtu pieejama laba veselības aprūpe, kvalitatīva izglītība un piemērota dzīvesvieta. Tāpēc palielināt pabalstus, lai ģimenes justos drošāk, ir būtiski. Uzlabojam mātes un bērna veselības aprūpi, jo nevienai sievietei Latvijā nevajadzētu raizēties par to, kā saņemt palīdzību. No septembra pakāpeniski sākam ieviest "Programma Skolā", paredzot asistentus un reālu atbalstu, lai labās ieceres nepaliktu tikai "uz papīra". Mēs pārveidojam ārpusģimenes aprūpi - katrs bērns ir pelnījis mājas un mīlestību, nevis nonākšanu "sistēmā". Latvijas spēks ir cilvēkos - vecākos, kuri audzina bērnus, un jauniešos, kuri būvē mūsu nākotni. Atbalsts ģimenēm ir mana kā valdības vadītājas prioritāte."
Ziņojuma projektā paredzētas arī subsīdijas (granta) piešķiršana ģimenēm mājokļa aizdevuma pamatsummas dzēšanai, ja ģimenei piedzimst bērns un tai ir aktīva Altum mājokļa garantija. Tāpat paredzēta primārās un sekundārās slimību profilakses uzlabošana, grūtnieču, jaundzimušo un bērnu veselības aprūpes pilnveidošana, profilaktisko apskašu, skrīninga un veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšana bērniem.
Latvijas Pašvaldību savienība un Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija, iesaistot Labklājības ministriju, sadarbosies, lai izveidotu ģimeņu ar bērniem vajadzībām atbilstošu bērnu pieskatīšanas pakalpojumu. Pašvaldībām būs nepieciešams attīstīt labo praksi šajā jomā.
Informatīvais ziņojums "Par demogrāfiskās politikas attīstību" tiks iesniegts apstiprināšanai vienā no tuvākajām Ministru kabineta sēdēm.
Demogrāfisko lietu padomes sēdē piedalās plašs ekspertu un politikas veidotāju loks, pārstāvot valsts pārvaldi, akadēmisko vidi un nevalstiskās organizācijas.