Alžīriešu boksere Imane Helifa nāk klajā ar spēcīgu vēstījumu par aizliegumu piedalīties sacensībās
foto: REUTERS/SCANPIX
Imanei Helifai gaiteņos priekšā smagas cīņas par vietu sieviešu boksā.
Sporta zvaigznes

Alžīriešu boksere Imane Helifa nāk klajā ar spēcīgu vēstījumu par aizliegumu piedalīties sacensībās

Kaspars Apsītis

Jauns.lv

Parīzes olimpisko spēļu čempione sieviešu boksā līdz 66 kilogramiem alžīriete Imane Helifa pēdējos mēnešos bijusi daudz apspriesta sava vīrišķīgā izskata un kādreizējo diskvalifikāciju dēļ. Tagad lielā mērā viņas dēļ ir būtiski mainīta boksa sacensību kārtība.

Alžīriešu boksere Imane Helifa nāk klajā ar spēcīg...
Parīzes olimpiskās čempione Alžīrijas boksere Imane Helifa.

Alžīrijas boksere Imane Helifa laiku lokos

Alžīrijas boksere Imane Helifa Parīzes olimpiskajās spēlēs bija viena no visvairāk apspriestajām sportistēm, jo daudzi uzsktīja, ka viņai nebūtu jāsacenšas ...

Pasaules Boksa organizācija (WB) paziņojusi, ka no jūlija boksa sacensībās tiks ieviestas obligātas dzimuma pārbaudes - šo pārbaužu mērķis esot "mazināt bažas par visu bokseru, tostarp Imanes Helifas, drošību un labsajūtu". Šo izmaiņu dēļ Helifa netika pielaista sacensībām Eindhovenā un ir apdraudēta arī viņas dalība Losandželosas olimpiskajās spēlēs un citās starptautiskajās sacensībās, kamēr viņai netiks veikta ģenētiska dzimuma pārbaude saskaņā ar WB noteikumiem un testēšanas procedūrām.

Helifa atteikusies no testu veikšanas, jo apzinās, ka pašlaik viņas hormonu līmenis pārsniedz pieļaujamās normas, bet viņas pārstāvji un Alžīrijas Boksa federācija kategoriski noliedz, ka sportiste būtu transseksuāle.

Strīds eskalējies tik tālu, ka Starptautiskā Boksa asociācija (tiesa, šai organiazācijai tādu tiesību īsti nav) apsvērusi iespēju atņemt olimpisko spēļu un izcīnīto titulu, tomēr Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) jaunā prezidente Kirstija Koventrija paziņoja, ka 26 gadus vecā boksere saglabās savu titulu.

Visu šo laiku Helifa bija izvairījusies no publiskiem izteikumiem, tomēr tagad viņa savā “Instagram” kontā publicējusi spēcīgu vēstījumu angļu valodā, ka viņa negrasās padoties un turpinās cīņu par savu vietu sieviešu boksā: "Panākumi nav nebeidzami, neveiksme nav liktenīga: svarīga ir drosme turpināt."

foto: "ekrānuzņēmums no Instargram"
Imanes Helifas vēstījums.
Imanes Helifas vēstījums.

Ierakstam klāt ir domīga bokseres pašbilde un fonā skan austrāliešu izpildītājas Sia dziesma "I'm Still Here" (“Es joprojām te esmu). Dziesmas teksts ir ļoti emocionāls: "Es cīnos cīņu, es cīnos ar savu ēnu," Tajā austrāliešu dziedātāja runā par izturību, iekšējo cīņu, nepadošanos un izdzīvošanu.

Kā zināms, 2023. gadā Helifa neizturēja Starptautiskās Boksa asociācijas (IBA) dzimuma pārbaudes pasaules čempionātā, tomēr Starptautiskā olimpiskā komiteja (SOK) viņai atļāva piedalīties Parīzes spēlēs. IBA prezidents Umars Kremļevs toreiz apgalvoja, ka Helifa un Taivānas bokserei Jū Tinai Linai (arī viņa Parīzē tika pie zelta medaļas) esot "XY hromosomas, un tādēļ viņas tika izslēgtas no sacensībām". Tāpat viņš piebilda, ka “izdevies atklāt sportistus, kuri centās apmānīt savus kolēģus un izlikās par sievietēm”. Patiesībā gan Helifa, gan Juna tiek uzskatītas par interseksuālām personām.

Interesanti, ka Helifa diskvalificēta tikai vien īsi pirms fināla. Alžīrijas Olimpiskā komiteja toreiz vēstīja, ka sportistes diskvalifikācija bija daļa no “sazvērestības”, lai atturētu viņus no zelta medaļas izcīnīšanas, un norādīja, ka augsts testosterona līmenis Helifai ir “medicīnisku iemeslu” pamatā.

foto: REUTERS/SCANPIX
Imanei Helifai gaiteņos priekšā smagas cīņas par vietu sieviešu boksā.
Imanei Helifai gaiteņos priekšā smagas cīņas par vietu sieviešu boksā.

Pirms Parīzes olimpiskajām spēlēm SOK paziņoja, ka IBA lēmums sportistēm apturēt dalību 2023. gada pasaules čempionātā bija nepareizs. “Šīs abas sportistes bija pārsteidzoša un patvaļīga IBA lēmuma upuri. Pasaules čempionāta beigās viņas tika pēkšņi diskvalificētas, neievērojot pienācīgu procesu.”

Jāatzīmē, ka Krievijas ietekmētā IBA zaudējusi pozīcijas kā galvenā organizācija olimpiskajā boksā. Tai netika atļauts organizēt boksa sacensības Parīzes olimpiskajās spēlēs - šo uzdevumu pārņēma SOK. Lai glābtu šo sporta veidu, tika izveidota Pasaules boksa organizācija (WB). Savukārt Helifa, iespējams, gatavo prasību tiesā par izteikumiem par viņu.

Kas ir interseksuālisms?

Der norādīt, ka interseksuālisms nav seksuālā orientācija. Par interseksuāliem cilvēkiem dēvē tādus, kuriem nav izteiktu vienam dzimuma raksturīgu pazīmju. Tas var būt redzams jau tūlīt pēc dzimšanas vai arī atklāties pubertātes laikā.

Kā vēstīts interneta enciklopēdijā „Wikipedia”, cilvēkiem piedzimstot, bioloģisko dzimumu nosaka pieci faktori: dzimuma hromosomu skaits un tips; gonādu veids – olnīcas vai sēklinieki; dzimuma hormoni; iekšējā reproduktīvā sistēma (piemēram, dzemde sievietēm); ārējie dzimumorgāni. Cilvēki, kuriem šie pieci faktori neatbilst sieviešu vai vīriešu dzimumam, ir interseksuāli. Interseksuālisma īpašības ne vienmēr parādās piedzimstot. Dažiem zīdaiņiem var būt nenoteikti dzimumorgāni, bet citiem nenoteikti iekšējie orgāni (sēklinieki un olnīcas). Daži cilvēki neuzzina, ka viņi ir interseksuāli, ja netiek veiktas ģenētiskas pārbaudes, jo tas neparādās viņu fenotipā.

Interseksuāli zīdaiņi un bērni, kuriem ir nenoteikti dzimumorgāni var tikt ķirurģiski un/vai hormonāli mainīti, lai viņi iederētos sociāli vēlamajā dzimumu kategorijā.

Nebrīvprātīga medicīniskā iejaukšanās, lai pārveidotu interseksuālu cilvēku dzimuma anatomiju, notiek visās valstīs, kur tiek pētītas interseksuālu cilvēku cilvēktiesības. Malta 2015. gada aprīlī kļuva par pirmo valsti, kas ar likumu aizliedza šādu medicīnisku iejaukšanos.