
Kāpēc tu vairs nespēj izjust prieku? Skaidro psihiatre

“Mums ir nepieciešams justies laimīgiem,” saka Dr. Džudīte Džozefa, sertificēta psihiatre un pētniece, kura par savu misiju ir izvēlējusies pētīt prieku un to, kas cilvēkiem liedz to izjust, vēsta “CNN”.
Viņas darbi, tostarp jaunā grāmata “High Functioning: Overcome Your Hidden Depression and Reclaim Your Joy” (“Augsti funkcionējošs: pārvari savu slēpto depresiju un atgūsti prieku”), ir guvuši plašu ievērību, pateicoties inovatīvai pieejai augsti funkcionējošas depresijas fenomena izpētē – stāvoklim, ko sabiedrība beidzot sāk uztvert nopietni.
“Es gribēju, lai cilvēki saprot – depresija izskatās dažādi,” skaidro Džozefa.
Viņa norāda, ka viena no lielākajām grūtībām augsti funkcionējošas depresijas atpazīšanā ir tā, ka daži cilvēki saskaras ar psiholoģiskiem šķēršļiem, piemēram, anhedoniju, kas nozīme nespēju gūt prieku, un aleksitīmiju – nespēju izprast savas jūtas un emocijas. Eksperte uzsver, ka šie aspekti bieži tiek ignorēti sarunās par garīgo veselību, jo citu cilvēku acīs šie cilvēki šķiet produktīvi gan darbā, gan mājās. Psihiatre pašai agrāk bijusi augsti funkcionējoša depresija, bet viņa esot bijusi ļoti produktīva.
"Tā es jutos 2020. gadā,” stāsta Džozefa. "Es uzvilku šo masku. No ārpuses viss izskatījās lieliski — es vadīju savu laboratoriju, man bija mazs bērns, ideāla ģimene, es parādījos televīzijā. Bet es cīnījos ar anhedoniju." Pateicoties ciešajām attiecībām ar ģimeni un kopienu, Džozefa no jauna sajutās laimīga. Viņa stāsta, ka prieku viņai sagādā arī palīdzēšana to rast citiem.
Kā parūpēties par savu labbūtību? Psihiatre iesaka pievērst uzmanību pieciem aspektiem:
Nosauc savas emocijas: atzīsti tās, pieņem tās. "Ja mēs nezinām, kā jūtamies, ja nespējam nosaukt savas emocijas, rodas neskaidrība un trauksme," skaidro Džozefa.
Padalies pārdzīvojumos: atrod uzticamu cilvēku, kuram vari izstāstīt, ko pārdzīvo. Tomēr jābūt piesardzīgam – ja tā nav saruna ar speciālistu, izvairies "izgāst" visas savas sajūtas draugiem vai ģimeni. "Jautā, vai viņi ir gatavi tevi uzklausīt – piemēram: "Vai šis ir piemērots brīdis?""
Nosaki savas vērtības: kas sniedz tev jēgu un piepildījumu? "Padomā par lietām, kuras nevar nopirkt par naudu. (…) Es agrāk dzenājos pēc balvām un atzinības, bet tās nav lietas, par kurām es runāšu savas dzīves beigās," viņa saka.
Neaizmirsti par dzīvībai būtisko: tas, kas uztur mūs dzīvus – veselīgs uzturs, regulāras fiziskās aktivitātes un kvalitatīvs miegs.
Izvirzi vīziju: to ir grūti saskatīt, kad esi apmulsis vai nospiests. Taču Džozefa iesaka apzināti plānot vairāk mirkļu, kad iespējams sajusties laimīgam, un pārstāt "iesprūst" pagātnes notikumos.
Eksperte neiesaka visus šos soļus īstenot uzreiz. “Šis nav kārtējais darbs. Tā ir tava dzīve,” viņa uzsver. Viņa arī atgādina, ka prieka sajūta, ko iegūstam, kad nopērkam kaut ko vai kad mūs apbalvo, nav ilgstoša. Laimes sajūta ir mūsos pašos. “Bērniem nav jāmāca priecāties. Mēs piedzimstam ar to,” atgādina psihiatre.