
"Burtiski iesprosto pusdzīvā ķermenī." Plaši lietots medikaments var izraisīt bīstamu stāvokli

2012. gadā 38 gadus vecā divu bērnu māte pārtrauca vietējo steroīdo līdzekļu lietošanu, kurus viņa izmantoja gandrīz 30 gadus ekzēmas ārstēšanai. Jau pēc dažām dienām viņas āda no galvas līdz papēžiem kļuva sarkana, bet mokošās, dedzinošās sāpes un "nieze, kas spiežas līdz kaulam" teju beidza nost.
"Tas bija tā, it kā kāds būtu aplējis manu ķermeni ar verdošu ūdeni," Bārta pastāstīja izdevumam "The Post". Pat pēc pieciem gadiem viņa bija zaudējusi savu karjeru, ģimeni un gandrīz zaudējusi dzīvību.
Bārta saskārusies ar vietējo steroīdu (Topical Steroid Withdrawal, TSW) atcelšanas sindromu - novārdzinošu stāvokli, kas var rasties spēcīgu ekzēmas krēmu lietošanas dēļ.
Parasti simptomi ir stipra dedzināšana, ādas apsārtums, nieze un lobīšanās. Kā liecina Starptautiskā informēšanas tīkla par vietējiem steroīdiem (International Topical Steroid Awareness Network, ITSAN) dati, daudzi ar šo stāvokli sirgstošie cilvēki mēnešiem vai pat gadiem var piekopt mājas vai gultas režīmu, pirms sākas uzlabošanās.
Aptuveni desmit procenti ASV iedzīvotāju - aptuveni 31 miljons cilvēku - slimo ar vienu vai otru ekzēmas formu, valstī izplatītāko hronisko iekaisuma ādas slimību, informē Nacionālā ekzēmas asociācija.
Bārtai pirmo diagnozi noteica bērnībā, kad aiz ausīm un elkoņu rajonā parādījās sarkani niezoši plankumi. Viņa izmantoja mitrinošus līdzekļus pirms pusaudža vecuma iestāšanās, tad ekzēmas izpausmes pastiprinājās, izplatoties arī uz plaukstām un kaklu.
Dermatologs noteicis vietējos kortikosteroīdus, kas devuši gandrīz tūlītēju efektu. "Pēc dažām dienām izsitumi pazuda, un uzreiz jutos labāk," saka Bārta. Tā tas turpinājās divdesmit sešus gadus viņas ārstēšanās ar steroīdiem.
Kortikosteroīdi ir izplatīts ekzēmas terapijas līdzeklis, un saskaņā ar pētījumiem 91 procents pacientu izmantojuši tos. Lai gan šādi krēmi tiek uzskatīti par drošiem īstermiņa lietošanā, ilgstoši lietojot, veidojas ādas noturība, kā dēļ jāpāriet uz vēl spēcīgākiem līdzekļiem. Bārta desmit gadu garumā lietojusi šādus krēmus, un šajā laikā viņai parādījušās jaunas alerģijas. Viņa uzskata, ka steroīdu dēļ izvārgusi un bojāta āda ļauj alergēniem vieglāk iekļūt asinīs, tāpēc viņas organisms kļūst pārmērīgi jutīgs pret tiem. "Tu nonāc sava ķermeņa slazdā, nemitīgās sāpēs. Atceros, kā domāju: nemēģini aizvilkt līdz rītdienai - vienkārši nodzīvo vēl vismaz stundu."
Nežēlīga ādas atmaksa
Kad no farmaceitiem Bārta izdzirdēja par iespējamo pārdozēšanu, viņa sāka izmēģināt dabiskas alternatīvas, piemēram, mango eļļu. Pēc trim mēnešiem pilnībā pārtrauca krēmu lietošanu. Pēc tam sākās drebuļi, akūta dedzināšana - āda burtiski "sajukusi prātā". Sieviete savu simptomu aprakstu atrada "Google" - un viss sakrita.

Sarkani plankumi izplatījās, nieze pārņēma visu ķermeni. Bārta gultā pavadījusi pusotru gadu, zaudējusi astoņpadsmit kilogramus, zaudējusi darbu, redzi un iespēju rūpēties par diviem bērniem.
Dzīvībai bīstamas infekcijas un psiholoģiskā krīze
Viņa pārvietojās tikai starp gultu un vannasistabu, katru kustību plēšot ādu. Tad sākās infekcijas, bezmiegs, nervu un temperatūras traucējumi. Āda palika saplaisājusi - rezultātā tā inficējās ar bīstamāko herpetiskās ekzēmas formu, kas gandrīz noveda pie nāves.
Visbeidzot, pēc 1780 dienām (vairāk nekā pieciem gadiem!), sākās atveseļošanās process - sāpes pierima.
Ar līdzīgu pieredzi saskārusies arī Džada Džonsa: viņai steroīdu atcelšanas sindroms sācies jau pusaudža gados. Sākumā vidēja stipruma krēms palīdzēja trīs gadus, pēc tam situācija pasliktinājās uz stresa un pārejas uz spēcīgākiem medikamentiem fona. 2022. gada jūnijā parādījās purpura plankumi un dedzinošas sāpes, vēsta "Postimees.ee".
"Uz tevi skatās gandrīz kā uz ugunsgrēka upuri," apraksta Džonsa. Mājās viņa bija piekalta pie gultas trīs četrus mēnešus, tad iestājās ciklisks uzlabojums un jauns saasinājums. "Šis stāvoklis tevi iesprosto pusdzīvā sakropļotā ķermenī, bez izejas no niezošās, dedzinošās sarkanās elles," sacīja Džounsa.
Alternatīvas metodes un dzīve pēc sindroma
Neskatoties uz visiem medicīniskajiem sarežģījumiem, atvieglojumu Džonsa atrada Tuluma jūras ūdenī un vēlāk - terapijā ar aukstu atmosfēras plazmu (CAP) Taizemes medicīnas klīnikā. Rezultātā iestājās pakāpeniska uzlabošanās: āda kļuva stiprāka, uzlabojās emocionālais stāvoklis.
Tagad Džounsa lieto sarkano un infrasarkano gaismas terapiju. Lai gan dažas ekzēmas izpausmes saglabājas, viņa ir pieņēmusi lēmumu dzīvot un nekad vairs neatgriezties pie steroīdiem.
Ko saka zinātnieki un ārsti
Vietējo steroīdu atcelšanas sindroms (TSW) atzīts par reālu parādību, taču tā diagnostika un ārstēšana vēl nav starptautiski standartizēta. Ārsti var kļūdaini noturēt to par ekzēmas saasinājumu un atkal izrakstīt steroīdus, taču tas bieži vien situāciju tikai padziļina.
Pastāv alternatīvas, piemēram, augu gēls "Phoilexi Active ReLeaf Spot Gel", kas, pēc pētījumu datiem, niezošos simptomus atviegloja par četrām līdz desmit stundām un palīdzēja samazināt paasinājumu biežumu.