Ortozes vājina muskuļus: patiesība vai mīts
foto: Publicitātes foto
Esi vesels

Ortozes vājina muskuļus: patiesība vai mīts

Reklāmas projekts

Ieskaties un uzzini svarīgāko informāciju par ortozēm. Vai tās tiešām ilgtermiņā nenodara vairāk ļauna nekā laba?

Ikdienu cilvēki arvien biežāk izmanto dažādus palīglīdzekļus, lai mazinātu sāpes, uzlabotu kustīgumu vai atvieglotu atveseļošanos pēc traumām. Viens no populārākajiem rīkiem šajā kontekstā ir locītavu ortozes, jo tās nodrošina atbalstu, stabilitāti un kustību kontroli. Tomēr sabiedrībā bieži vien dzirdams pretrunīgs viedoklis - vai ortozes ilgtermiņā nenodara vairāk ļauna nekā laba? Noskaidrosim, vai šādam apgalvojumam ir pamats un kā pareizi izmantot ortozes, lai gūtu maksimālu ieguvumu.

Kas ir ortoze un kā tā ietekmē muskuļus?

Ortoze ir medicīniska ierīce, kas paredzēta ķermeņa daļas, visbiežāk locītavas, stabilizēšanai, atbalstam vai kustību ierobežošanai. Ortozes var būt elastīgas, stingras vai kombinētas, atkarībā no to funkcijas. Tās izmanto dažādos gadījumos – pēc traumām, hronisku saslimšanu gadījumā vai arī kā profilaktisku līdzekli aktīva dzīvesveida piekritējiem.

No biomehānikas viedokļa ortoze daļēji pārņem locītavas vai muskuļu darbu, kas sākumā var šķist kā labs risinājums, taču ilgākā laikā rodas jautājums, vai tas neliek muskuļiem kļūt vājākiem. Ja ortoze pilnībā ierobežo muskuļu darbu, pastāv risks, ka muskuļu tonuss mazināsies. Tomēr tā var notikt tikai tad, ja ortoze tiek izmantota nepareizi vai pārāk ilgi, ignorējot profesionāļu norādījumus.

Kad ortozes var radīt muskuļu vājumu?

Lai gan ortozes pašas par sevi neveicina muskuļu vājumu, noteiktos apstākļos tas var notikt. Galvenie riska faktori:

  • Pārmērīga un ilgstoša valkāšana bez nepieciešamības - muskuļi pierod pie ārējā atbalsta un pamazām zaudē spēju pilnvērtīgi darboties bez tā.
  • Nepareizi izvēlēta ortoze - piemēram, pārāk stingra vai neatbilstoša konkrētajai situācijai var nevajadzīgi ierobežot kustības, tādējādi samazinot muskuļu iesaisti ikdienas darbībās.
  • Ortozes lietošana bez piemērota rehabilitācijas plāna - ja ortoze netiek kombinēta ar fizioterapiju vai speciāliem vingrinājumiem, kas stiprina attiecīgo muskuļu grupu, pastāv lielāks risks, ka muskuļi ar laiku kļūs vājāki.

Tātad, atbilde uz jautājumu “Vai ortozes vājina muskuļus?” ir: tikai tad, ja tās tiek lietotas nepamatoti vai ignorējot speciālista norādījumus. Pareizi un pārdomāti izmantota ortoze, īpaši kombinācijā ar ārstniecisko vingrošanu un rehabilitāciju, nevis vājina, bet palīdz atjaunot muskuļu funkciju un novērš turpmākas traumas.

Ortozes kā daļa no ārstēšanas un rehabilitācijas

Fizioterapeiti uzsver, ka ortozes pareiza lietošana var palīdzēt muskuļiem atgūties, nevis vājināt tos. Piemēram, pēc ceļgala traumas ceļa ortoze nodrošina stabilitāti, kamēr pacients pakāpeniski atjauno muskuļu spēku ar vingrinājumu palīdzību.

Tāpat ortozes izmanto hronisku locītavu slimību gadījumā, piemēram, artrīta vai karpālā kanāla sindroma gadījumā, tās palīdz novērst pārmērīgu slodzi un iekaisumu, vienlaikus ļaujot saglabāt kustīgumu.

Kā novērst iespējamo muskuļu pavājināšanos?

Lai ortozes lietošana būtu droša un efektīva, jāievēro šādi principi:

  • Konsultācija ar speciālistu – tikai ārsts vai fizioterapeits var ieteikt, kad ortoze ir nepieciešama un kādu veidu izvēlēties.
  • Pareizs lietošanas režīms – ortoze jālieto tik ilgi un tik bieži, cik norādīts. Ilgstoša nepareiza valkāšana var radīt pretēju efektu.
  • Funkcionālie vingrinājumi – ortozes lietošana jākombinē ar muskuļu nostiprinošiem vingrinājumiem, īpaši pēc traumām vai operācijām.
  • Progresīva atbrīvošanās no ortozes – kad atveseļošanās ļauj, pakāpeniski jāsamazina ortozes valkāšanas biežums un jāpalielina muskuļu slodze.

Tātad, apgalvojums “ortoze vājina muskuļus” ir daļējs mīts. Patiesība slēpjas niansēs, jo ortoze var vājināt muskuļus, ja tiek lietota nepareizi, bet tā var arī būt neaizvietojams palīgs ārstēšanā, ja tiek izmantota korekti. Lai izvairītos no iespējamām komplikācijām, svarīgi ir konsultēties ar medicīnas speciālistu un izvēlēties pareizu ortozi, lai to lietotu atbildīgi.

Ortoze nav šķērslis aktīvam dzīvesveidam, tā var būt sākuma punkts ceļā uz pilnvērtīgu kustību brīvību.