Ļoti svarīgi sievietēm menopauzes laikā: kā uzlabot ādas izskatu un hormonālo līdzsvaru
foto: Shutterstock
Esi vesels

Ļoti svarīgi sievietēm menopauzes laikā: kā uzlabot ādas izskatu un hormonālo līdzsvaru

Marsela Pika

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Menopauze var radīt dažādas izmaiņas organismā, tostarp ādas veselībā, kas saistītas ar hormonālo līdzsvaru. Pareiza uztura, miega un fiziskās aktivitātes ievērošana palīdz uzturēt ādas mitrumu un samazināt hormonālās svārstības. Vairāk par to lasi žurnāla "Ko Ārsti Tev Nestāsta" jaunākajā numurā.

Hormonālie traucējumi var radīt visdažādākās ādas problēmas – no aknes līdz pat psoriāzei.

Veselīgs, dabisks uzturs ar ekoloģiskiem, pilnvērtīgiem produktiem ir vislabākais pamats hormonālajam līdzsvaram. Savukārt pārstrādāti produkti un ar cukuru bagāti ēdieni izraisa straujas cukura līmeņa svārstības asinīs, kas ilgtermiņā var novest pie insulīna rezistences. Ieteicams arī izvairīties no alkohola lietošanas un pievērst uzmanību iespējamām pārtikas nepanesībām (piemēram, lipeklis, piena produkti).

Taču nemēģini mainīt visu uzreiz. Piemēram, pievieno vienu papildu porciju dārzeņu vai samazini ogļhidrātu daudzumu šķīvī uz pusi. Ja mazāk veselīgos ieradumus atmet pakāpeniski, iespējams, pat nepamanīsi, ka kaut kā pietrūkst.

Rūpējies par pietiekamu ūdens uzņemšanu

Kad estrogēns un progesterons svārstās, nepieciešams uzņemt vairāk ūdens nekā parasti, lai uzturētu ādas mitrumu.

Dehidratācija var izraisīt sausu, niezošu, blāvu ādu un nevienmērīgu toni.

Prioritāte – miegs

Organismam nepieciešams pietiekams miegs, lai tas spētu attīrīties no toksīniem, atjaunot audus, ražot hormonus un veikt citas svarīgas funkcijas. Pat viena negulēta nakts var izjaukt hormonālo līdzsvaru, tāpēc ieplāno kvalitatīvu miegu katru nakti.

Parūpējies par vidi, kas veicina mierīgu miegu

Lai miegs būtu kvalitatīvs, apkārtējai videi ir liela nozīme. Vislabākā ir vēsa, tumša telpa bez elektroniskām ierīcēm. Vakaros izveido rutīnu, kas palīdzēs ķermenim sagatavoties miegam. Ja naktī pamosties un nespēj vairs iemigt, neķeries pie telefona vai planšetes. Tā vietā izdzer tasi zāļu tējas, meditē, palasi grāmatu vai pieraksti domas dienasgrāmatā – līdz atkal sajūti miegu.

Papildini uzturu ar nepieciešamajiem uzturvielu avotiem

Būtu lieliski, ja visas nepieciešamās uzturvielas varētu uzņemt tikai ar pārtiku, taču rūpnieciskā lauksaimniecība un augsnes noplicināšanās to padara gandrīz neiespējamu.

Es iesaku visām sievietēm katru dienu lietot kvalitatīvu multivitamīnu un neaizstājamās taukskābes saturošus uztura bagātinātājus. Taukskābes palīdz saglabāt ādu dziļi mitrinātu.

Esi mierīga un fiziski aktīva

Stresa mazināšana un fiziskas aktivitātes ne tikai palīdz līdzsvarot hormonus, bet arī uzlabo ādas izskatu. Fiziskās aktivitātes ir viens no labākajiem veidiem, kā samazināt stresu, un zems stresa līmenis palīdz noturēt zemā līmenī arī kortizolu.

Vingrošana samazina iekaisumu un palīdz organismam dabiski attīrīties. Arī citi stresa mazināšanas rīki – meditācija, pateicības prakse, dziļā elpošana un apzinātība – palīdz stabilizēt hormonālo līdzsvaru. Sāc ar kādu nodarbi, kas tev patīk, un apņemies to iekļaut savā ikdienā.

Kādas ir vēl biežāk sastopamās ar hormoniem saistītās problēmas, kas palīdz tās novērst, un kādi ir top 5 pārtikas produkti hormonālā līdzsvara atjaunošanai, vairāk lasi žurnāla "Ko ārsti tev nestāsta" jaunākajā numurā. Pērc to labākajās preses tirdzniecības vietās visā Latvijā, lasi arī digitāli un abonē Zurnali.lv.