
Eksperti norāda, ka žāvāšanās var būt bīstamāka, nekā šķiet

Vai jūs bieži žāvājaties? Vai, lai izturētu darba dienu, nepieciešama jau trešā vai pat ceturtā kafijas tase? Šādas miegainības pazīmes var liecināt par nopietnu miega trūkumu, kas apdraud gan fizisko pašsajūtu, gan ilgtermiņa veselību, norādīts jaunākajā Amerikas Miega medicīnas akadēmijas (AASM) oficiālajā paziņojumā.
“Miegainība ir nopietns veselības riska faktors ar plašām sekām,” uzsver AASM prezidents, pneimonologs un miega speciālists Dr. Ēriks Olsons no Meijo klīnikas Ročesterā, Minesotā. “Miegainība var novest pie autoavārijām, kļūdām darbā un nopietnām hroniskām saslimšanām. Tā ietekmē ne tikai indivīdu, bet arī sabiedrību kopumā.” Šo paziņojumu atbalsta 25 medicīnas organizācijas, tostarp Amerikas Neirologu akadēmija un Ģimenes ārstu asociācija.
Miega trūkums un veselības sekas
Nepietiekams naktsmiegs (mazāk nekā 7–8 stundas) ir saistīts ar paaugstinātu risku saslimt ar diabētu un depresiju, sirds un nieru slimībām, kā arī paaugstinātu asinsspiedienu un insultu.
“Tā kā trešdaļa amerikāņu ikdienā izjūt pārmērīgu miegainību, ir būtiski identificēt tās cēloņus un sākt atbilstošu ārstēšanu,” norāda Dr. Olsons. Diemžēl daudzas nopietnas pazīmes – piemēram, aizmigšana darba sanāksmēs – tiek uztvertas kā nenozīmīgas, lai gan tās var būt brīdinājuma signāls. “Cilvēks, kurš ir izgulējies, neiemigs, pat ja sanāksme šķiet garlaicīga,” skaidro miega speciāliste Dr. Kristene Knutone no Ziemeļrietumu universitātes Feinberga Medicīnas skolas.
Slēptā briesma – pašapmāns un mikromiegs
Miega trūkums rada maldīgu sajūtu, ka organisms spēj darboties normāli. “Mēs domājam, ka viss ir kārtībā, bet patiesībā pieļaujam kļūdas,” brīdina AASM pārstāve Dr. Indira Gurubhagavatula. Smadzenes var negaidīti ieiet mikromiega stāvoklī – tā ir īslaicīga (2–10 sekunžu) bezsamaņa, kas ir īpaši bīstama, piemēram, vadot transportlīdzekli.
Kā pārbaudīt miegainību?
Pārmērīgu miegainību var novērtēt ar Epvorta miegainības skalu, kas aptver situācijas, kurās tiek izvērtēta iespēja iemigt, piemēram, lasot, braucot mašīnā kā pasažierim, sēžot darba sanāksmē.
Rezultāts virs 10 punktiem norāda uz klīniski nozīmīgu miegainību, ko nevajadzētu ignorēt.
Cēloņi un iespējamie risinājumi
Miegainību var pastiprināt dažādi faktori - miega traucējumi, hroniskas sāpes, zāļu blakusefekti, dzīvesveida ieradumi – pārmērīgs kofeīna patēriņš vai alkohols pirms gulētiešanas.
“Gan alkohols, gan marihuāna pasliktina miega kvalitāti,” norāda Dr. Gurubhagavatula.
Speciālistu ieteikumi
-
Konsultēties ar miega speciālistu, ja miegainība kļūst regulāra.
-
Pārskatīt medikamentu ietekmi, sadarbojoties ar farmaceitu vai ārstu.
-
Uzlabot miega vidi – nodrošināt klusumu, tumsu un komfortablu temperatūru guļamistabā.