Sociālos tīklus pāršalc skaudrs stāsts no pērnā gada, ko daudzi notur par jaunu
foto: LETA
Ja pacienta dzīvība ir apdraudēta, par brigādes izsaukumu pacientam nebūs jāmaksā.
Dzīvības loterija

Sociālos tīklus pāršalc skaudrs stāsts no pērnā gada, ko daudzi notur par jaunu

Marianna Ozola

Jauns.lv

Pēdējā laikā sociālajos tīklos pamanīts kāds sievietes ieraksts, kurā viņa dalās skaudrā pieredzē par kolēģes brāli, kurš kļuvis par "dārzeni", jo pēc zvana ātrajai palīdzībai sieva nobijusies, ka būs jāmaksā par nepamatotu izsaukšanu un zvanu atcēlusi. Izrādās - stāsts ir gadu vecs!

"Manas kolēģes brālis tagad ir uz gultas kā "dārzenis", jo vēlu vakarā viņa sieva (abi ir pensionāri ap 70 gadu vecumu) zvanīja ātrajai palīdzībai par to, ka vīram jau visu dienu nenormāli sāp galva, un paliek arvien sliktāk. Pirmais, ko atbildēja ātrās palīdzības dispečere, - jums būs jāmaksā 70-80 eiro par izsaukumu, ja tas nebūs adekvāts. Sieva nobijās, jo tādas liekas naudas viņiem nav! Nākamajā dienā atnāca vietējā daktere, kas izsauca ātro palīdzību, bet bija jau par vēlu - insults! Tagad šis vīrs ir paralizēts un nevienu neatpazīst! Par ko mēs maksājam nodokļus, ja par ātro palīdzību ir jāmaksā, riskējot ar savu un tuvinieku veselību un dzīvību," lasāms sociālajos tīklos pārpublicētajā Mairitas Grīnbergas stāstā.

Ņemot vērā aktivitāti, var rasties iespaids, ka stāsts ir tikko noticis, tomēr tā nebūt nav. Kā Jauns.lv pastāstīja Grīnberga, tas noticis pirms apmēram gada. Uz jautājumu, vai būtu iespējams sazināties ar kādu tuvinieku, viņa norādīja, ka "šie vecie cilvēki negrib būt populāri". Viņa norāda: "Kolēģe pareizi teica, lai palīdz tiem, kuriem vēl var palīdzēt, un liek mierā tos, kam jau par vēlu!" Vienlaikus sieviete joprojām ir sašutusi par neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta izsaukšanas kārtību.

Jāpiebilst, ka šis gadu senais notikums daudziem licies kā jauns un tikko noticis, jo to savos sociālajos tīklos, iespējams, satura veidošanas nolūkos sākuši apspriest margināli politiskie aktīvisti. Pēcāk stāsts šādā veidā pārpublicēts arī atsevišķos medijos.

Vai par NMP brigādes izsaukumu ir jāmaksā?

Ja pacienta dzīvība ir apdraudēta, par brigādes izsaukumu pacientam nebūs jāmaksā. Taču ir gadījumi, kad samaksu par brigādes izsaukšanu var piemērot. Ministru Kabineta noteikumi Nr. 466 „Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta maksas pakalpojumu cenrādis”, nosaka tos pakalpojumus, kurus sniedz dienests, bet kuri netiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem - tajā skaitā samaksa tiek piemērota par mediķu brigādes izsaukšanu situācijās, kas nav uzskatāmas par neatliekamu.

Kādos gadījumos un cik par izsaukumu būs jāmaksā?

Maksu par izsaukumu var piemērot, ja, pieņemot zvanu, dispečers jau pa tālruni konstatē, ka situācija nav dzīvību apdraudoša un pacientam palīdzība būtu jāsaņem pie sava ģimenes ārsta vai pašam vēršoties tuvākajā ārstniecības iestādē. Parasti gan šādos gadījumos dispečers iesaka zvanītājam izmantot citas palīdzības saņemšanas iespējas. Ja zvanītājs tomēr vēlas izsaukt NMP brigādi, tad izsaukuma pieteikšanas brīdī pa telefonu viņš tiek informēts gan par to, ka šis būs maksas pakalpojums, gan arī par pakalpojuma cenu - 91,52 eiro.

Tāpat par iespejamu samaksu zvanītājs var tikt informēts situācijās, kas ir neskaidras un brigāde tiek nosūtīta, lai klātienē izvērtētu pacienta stāvokli. Ja tomēr mediķi pēc pacienta apskates un stāvokļa izvērtēšanas lemj pacientu nogādāt slimnīcā, tādā gadījumā par izsaukumu jāmaksā nebūs. 

Kā izpaužas insults?

Visbiežākās insulta izpausmes ir:

  • pēkšņs ķermeņa vienas puses vājums (neklausa roka un/vai kāja, iespējami arī jušanas traucējumi),
  • runas traucējumi (slimnieks var runāt neskaidri, ne tā kā ierasts, bet var arī pilnībā zaudēt spēju runāt un/vai saprast teikto),
  • sejas asimetrija (noslīd mutes kaktiņš, mēle novirzās no viduslīnijas, slimnieks nespēj pilnvērtīgi pasmaidīt),
  • rīšanas traucējumi,
  • pēkšņi redzes traucējumi ar vienu vai abām acīm, redzes dubultošanās
  • iespējamas arī pēkšņas (sākas vienā mirklī, kā sitiens pa galvu), slimniekam neraksturīgas galvassāpes, kā arī apziņas traucējumi.

Insulta tests ĀTRI, kas palīdz atpazīt insulta pazīmes 

Ā – atsmaidi! Smaids parāda, vai acs vai mutes kaktiņš sejas vienā pusē nav noslīdējis uz leju.

– turi rokas! Vienlaikus paceļot un noturot abas rokas, redzams, vai viena no tām nav vājāka un nenoslīd uz leju.

R – runā! Pārbaude atklās, vai cilvēks var pateikt vai atkārtot vienkāršu teikumu.

– izsauc palīdzību! Nespējot veikt kaut vienu no šīm darbībām, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113.

Kā palīdzēt cietušajam?

  • Nekavējoties izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113;
  • Neļauj atdzist saslimušajam/pasargā no apkārtējās vides iedarbības;
  • Aprūpē, mierini saslimušo;
  • Atdzīvināšanas pasākumi, ja nepieciešams.

Insulta gadījumā izšķiroša ir savlaicīga NMPD izsaukšana, jo katru minūti slimnieks zaudē lielu skaitu nervu šūnu, kuras neatjaunojas. Jo ātrāk tiks atpazīts insults un ātrāk izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība – jo saslimušajam lielākas cerības uz labvēlīgu ārstēšanās rezultātu un turpmāko dzīves kvalitāti.

Bieži insulta slimniekiem ir paaugstināts asinsspiediens, taču jāatceras, ka pirms neatliekamās medicīniskās palīdzības ierašanās medikamentus dot nedrīkst – gan iespējamo rīšanas traucējumu dēļ, gan arī tāpēc, ka akūta insulta gadījumā asinsspiediena samazināšana pirms pacienta nogādāšanas slimnīcā var pasliktināt neiroloģisko stāvokli!