Kontaktlēcas: kuras ir vispiemērotākās vecumā pēc 40 gadiem?
foto: Publicitātes foto / METROPOLE / Evija Pitkēviča
Esi vesels

Kontaktlēcas: kuras ir vispiemērotākās vecumā pēc 40 gadiem?

Reklāmas projekts

Redzes pasliktināšanās var skart ikvienu - kā bērnus, tā arī pieaugušos. Taču visbiežāk par redzes pasliktināšanos runā vecumā ap 40 gadiem, kad novērojama presbiopija jeb ar vecumu saistīta tuvuma redzes pasliktināšanās. Turklāt presbiopija piemeklē gan tos, kas iepriekš visu redzējuši labi, gan arī tos, kam jau pirms tam tālumam vai pastāvīgā lietošana ir bijusi nepieciešamība valkāt brilles.

Presbiopijas koriģēšanai var lietot viena stipruma briļļu lēcas ( tikai tuvuma darbiem), progresīvās jeb vairāku stiprumu kombinācijas briļļu lēcas, kā arī multifokālās kontaktlēcas. Optikas salona METROPOLE speciālisti skaidro, kas tās ir, un kā var palīdzēt uzlabot dzīves kvalitāti! 

Presbiopijas izplatība

Presbiopija nav slimība, bet ar vecumu saistītas fizioloģiskas redzes sistēmas pārmaiņas, kas ar laiku parādas teju ikvienam cilvēkam. Tā visbiežāk sākas pēc 40 gadu vecuma un progresē aptuveni līdz 65 gadu vecumam. Presbiopija rodas tāpēc, ka acs lēca ar vecumu kļūst blīvāka, zaudē elasticitāti un acs ciliārais msukulis, kas, sadarbībā ar acs lēcu, nodrošina spēju redzēt tuvumā esošos objektus skaidri, vairs savu uzdevumu nespēj veikt pilnvērīgi. Rezultātā redze tuvumā kļūst apgrūtināta - ir grūti saskatīt smalkākus objektus un ir vēlme apskatāmo objektu aizbīdīt tālāk no acīm. 

Amerikas Optometristu asociācijas apkopotā informācija liecina, ka šobrīd pasaulē ir aptuveni 1,8 miljardi iedzīvotāji, kuriem presbiopijas dēļ ir nepieciešams redzes korekcijas līdzeklis lasīšanai un citiem tuvuma darbiem.

Presbiopija – simptomi 

Presbiopijas gadījumā visbiežākie simptomi ir: 

  • izteikts acu nogurums, ko var pavadīt galvassāpes; 
  • neskaidra redze tuvumā un grūtības fokusēties uz objektiem, kas atrodas acu priekšā; 
  • nepieciešamība pēc spilgtāka apgaismojuma, lasot vai strādājot tuvumā;
  • nepieciešamība pēc lielāka burtu fonta, lasot vai lietojot telefonu vai planšetdatoru un datoru. 
  • acu sasprindzinājums, ko izraisa ilgstoša skatīšanās uz tuvumā esošiem objektiem.

Pateicoties inovatīviem redzes korekcijas risinājumiem, presbiopijas radīto diskomfortu ir iespējams mazināt vai pat novērst pavisam. 

Multifokālās lēcas – mūsdienīgs redzes korekcijas līdzeklis 

foto: Publicitātes foto / METROPOLE / Evija Pitkēviča

Presbiopiju iespējams koriģēt vairākos veidos – gan ar briļļu, gan kontaktlēcu palīdzību.  Attīstoties tehnoloģijām, ir radušās arī  iespējas presbiopiju koriģēt ar ķirurģisku iejaukšanos.  Ja vēl pirms aptuveni desmit gadiem teicām, ka presbiopijas koriģēšana ar kontaktlēcām ir ļoti sarežģīta un kontaktlēcu lietotāji vecumā pēc 40 - 50 gadiem pārstāja kontaktlēcas lietot, tad šobrīd situācija ir diametrāli pretēja. Kontaktlēcas, īpaši multifokālās lēcas, ir efektīvs presbiopijas korekcijas risinājums, jo ar to palīdzību iespējams nodrošināt skaidru redzi gan skatoties tālumā, gan tuvumā, gan vidus distancē. Multifokālās kontaktlēcas uzbūve ir veidota, tajā iestrādājot dažāda stipruma dioprijas dažādos lēcas punktos, līdz ar to sniedzot iespēju redzēt dažādās distancēs. Dažas no būtiskākajām šādu kontaktlēcu priekšrocībām: 

  • dinamiskas redzes iespējas - multifokālās kontaktlēcas nodrošina optimālu redzes kvalitāti gan tuvumā, gan tālumā, gan vidējā attālumā. Lietojot šāda veida kontaktlēcas, iepirkšanās veikalā, teātra vai pat sporta treniņa apmeklējums būs daudz komfortablāks;
  • komforts visas dienas garumā. Progresīvās lēcas ir radītas tā, lai tās nodrošinātu maksimālu komfortu. Turklāt tās sniedz neatkarību un kustību brīvību, jo atšķirībā no brillēm, nav jāraizējas, ka kontaktlēcas varētu izkrist, aizsvīst vai saplīst;
  • plašāks redzes lauks. Atšķirībā no brillēm, multifokālās kontaktlēcas nodrošina plašāku redzes lauku, jo tās atrodas tieši uz acs un nav nepieciešams skatīties caur noteiktu briļļu lēcu daļu; 
  • samazināts acu nogurums un vispārējs diskomforts. Kontaktlēcas mazina acu saspringumu, īpaši tad, ja daudz laika tiek pavadīts, piemēram, rakstot, lasot, strādājot ar datoru vai veicot kādus citus darbus tuvumā; 
  • diskrētums un ērtums: tāpat kā citas kontaktlēcas, multifokālās lēcas ir mazāk pamanāmas un ērtākas, salīdzinājumā ar brillēm. 

Gan multifokālo, gan arī viena stipruma kontaktlēcu lietotājiem noteikti ir jāatceras, ka kontaktlēcas nedrīkstētu būt vienīgais redzes korekcijas līdzeklis. Droša un acīm draudzīga kontaktlēcu lietošana būs tad, ja acīs tās būs ne vairāk kā divas trešdaļas no nomoda laika ( 8 - 12 h) un ir ieteicams vismaz 1 - 2 dienas nedēļā acis atpūtināt no kontaktlēcu lietošanas. Tajā laikā rekomendējam lietot briļļu korekciju. 

Optikas salonā METROPOLE iespējams iegādāties gan vienas dienas jeb vienreizlietojamās multifokālās kontaktlēcas, kas ir izcils risinājums, ja kontaktlēcas nepieciešamas retām lietošanas reizēm, gan arī mēneša nomaiņas multifokālās  kontaktlēcas.  

Regulāra redzes pārbaude ir vislabākā profilakse 

Ja piefiksē, ka Tava redze pasliktinās un apsver domu sākt lietot multifokālās kontaktlēcas, vispirms ir jāvēršas pie optometrista vai oftalmologa. Optikas salona METROPOLE zinošie un pieredzējušie speciālisti veiks pilnvērtīgu redzes pārbaudi, novērtēs acs vispārējo veselības stāvokli un izvērtēs, vai šādu kontaktlēcu lietošana ir ieteicama, kā arī, balstoties uz vajadzībām un dzīvesveidu, izvēlēsies atbilstošāko lēcu veidu.

Atgādinām, ka rūpes par savu redzes veselību nozīmē arī regulāru diagnostisko izmeklējuma veikšanu, neatkarīgi no tā, vai ir kādas slimības vai patoloģijas. Cilvēkiem, kuriem nav redzes problēmu, optometrists būtu jāapmeklē reizi 2 gados, bet citos gadījumos tas jādara reizi gadā vai pat biežāk. 

Kontaktlēcu pareiza kopšana un lietošana 

Ja redzes korekcija tiek veikta ar kontaktlēcām, lai izvairītos no infekcijas riska un nenodarītu kaitējumu savai veselībai, jāievēro vairāki būtiski priekšnosacījumi: 

  • drīkst lietot tikai tādas lēcas, ko izrakstījis optomterists vai oftalmologs; 
  • pirms un pēc kontaktlēcu ievietošanas acīs vienmēr ir  rūpīgi jānomazgā  un jānoslauka rokas, kā arī jāpārliecinās, ka apkārt esošās virsmas ir tīras;
  • obligāti jāievēro kontatklēcu derīguma termiņš, kas tiek rēķināts no brīža, kad atver iepakojumu un ievieto lēcas acīs;
  • pēc kontaktlēcu izņemšanas tās vismaz 20 sekundes ar pirksta galu ir uzmanīgi jānotīra no abām pusēm;
  • kontaktlēcu uzglabāšanai izmanto tikai tām paredzēto konteineri, kurā iepildīts lēcu kopšanas līdzeklis. Kopšanas līdzeklis lēcu uzglabāšanas trauciņā ir jāmaina katru reizi, kad lēcas tiek lietotas; 
  • ar kontaktlēcām nav atļauts peldēt, apmeklēt pirtis, saunas, baseinus. Arī gulēšana ar kontaktlēcām acīs pieļaujama vien gadījumos, ja to, pēc papildus vizītēm, ir akceptējis un rekomendējis redzes speciālists., 

Ik gadu oktobrī tiek atzīmēta Pasaules Redzes diena ar mērķi vairot izpratni par acu veselības nozīmīgumu un redzes saglabāšanu. Šogad uzmanība tiek pievērsta jauniešu redzes veselībai, taču par savām acīm ir svarīgi rūpēties visa mūža garumā. Progresīvās kontaktlēcas ir lielisks risinājums ikvienam, kurš saskāries ar presbiopiju. Uztici rūpes par savu redzi optikas salona METROPOLE zinošajiem speciālistiem!