Sakņu selerija: kā tikt pie bagātīgas ražas
foto: Shutterstock
Noderīgi ikdienā

Sakņu selerija: kā tikt pie bagātīgas ražas

Padomu nodaļa

Žurnāls "100 Labi Padomi"

Sakņu selerijas ir viens no pacietību prasošākajiem dārza augiem, taču arī viens no vērtīgākajiem. Ar pareizu kopšanu iespējams izaudzēt lielas, sulīgas saknes, kas labi glabājas un garšo izcili.

Sakņu selerijām ir ļoti garš veģetācijas periods, parasti aptuveni 160 dienu no iesēšanas brīža, bet vēlīnās šķirnes gatavību var sasniegt pat tikai pēc 200 dienu. Lai izaudzētu lielas, resnas, pamatīgas seleriju saknes, vajadzēs daudz jo daudz laika.

Interesanti, ka augšanas laikā selerijas ir siltuma prasīgas, bet pieaugušas var paciest salu līdz pat -7 grādiem. Sakņu seleriju sēklu dīgšanai optimālā temperatūra ir apmēram +20 grādu, turklāt jāņem vērā, ka tās dīgst gaismā, tāpēc nedrīkst apsegt vai apbērt ar substrātu. Pirms sēšanas sēklas var 5–7 stundas mērcēt siltā tekošā ūdenī, pēc tam tās nožāvē un izsēj.

foto: Shutterstock

No sēkliņas līdz stādam

Seleriju dēstu audzēšanu sāk jau februāra beigās vai marta sākumā. Dēstus audzē vai nu kastītēs, vai uzreiz atsevišķos trauciņos, kas piepildīti ar bagātināto kūdru, telpā, kur temperatūra ir +17–20 grādu. Kad dēstiem ir izaugusi pirmā īstā lapa, tos izpiķē. Ja audzē kasetēs, izpiķēt nevajag. Neaizmirsti regulāri apsmidzināt dēstus ar remdenu ūdeni.

Augs ilgi un raženi

Stādi selerijas trūdvielām bagātā un pietiekami vieglā augsnē, jo līdzīgi kā burkāniem arī tām ir nepieciešams mitrums. Augot sausumā, saknes būs sīkas un cietas. Un atceries par ravēšanu, jo sakņu selerijām nepatīk nevēlami kaimiņi. Sezonas laikā vairākas reizes piebaro ar kompleksajiem minerālmēsliem. Sakņu selerijas parasti novāc oktobrī, un te var rīkoties divējādi – atlapot un novietot pagrabā vai stirpā, vai arī pārstādīt neapkurinātā siltumnīcā, kur tās vēl zaļos. Ja siltumnīcā visu ziemu temperatūra nebūs zemāka par -8 grādiem, selerijas varēsi izrakt arī martā.  

Labākās šķirnes Latvijas apstākļiem:

‘Brilliant’. Veģetācijas periods 145 dienas, sakne ar baltu mīkstumu un vidēji daudz lapām.

‘Diamant’. Ražu var ievākt pēc 150 dienām. Šīs šķirnes selerijām ir lielas, apaļas, gludas saknes, un tās ļoti labi uzglabājas.

‘Mentor’. Agrīna šķirne, saknes izaug 1,5–2 kg smagas, ļoti labi glabājas.

‘Talar’. Ražīga šķirne ar lielām, apaļām saknēm, kas ienākas samērā agri.