Dārzs bez ķīmijas: kā kaitēkļus ķer līmes lamatas
foto: Shutterstock
Ar līmes lamatām var efektīvi samazināt kaitēkļu daudzumu dārzā, un tas nenodarīs nekādu kaitējumu ne cilvēkam, ne dārzam.

Dārzs bez ķīmijas: kā kaitēkļus ķer līmes lamatas

Padomu nodaļa

Žurnāls "100 Labi Padomi"

Pavasaris un vasara nes daudzus izaicinājumus dārzniekiem, jo kaitēkļi var nopietni apdraudēt ražu. Līmes jostas un lapiņas ir efektīvi un dabīgi risinājumi, kas palīdz aizsargāt augus bez ķīmijas izmantošanas.

Nāk pavasaris un vasara, un nāk arī tas laiks, kad modīsies visādi nejaucēni, kas iekāro mūsu dārza labumus. Tie ne tikai bojā ražu, bet arī novājina kokus un krūmus. Bet novājināti koki un krūmi mēdz slimot. Lai atbrīvotos no kaitēkļiem, dārzkopji mēdz ķerties pie smagās artilērijas – dažādiem ķīmiskajiem līdzekļiem. Sliktākais – izmantot stiprus ķīmiskos līdzekļus nepareizajā devā un neīsajā laikā. Tad augļi ienākas skaisti, bet tādi, it kā būtu auguši pavisam netālu no Čornobiļas AES.

Augļu dārzā var saimniekot, neizmantojot ķīmiju, un viens no šādiem risinājumiem ir līmes jostas un līmes lapiņas. Šos palīglīdzekļus var nopirkt dārzkopības veikalos vai izgatavot pats. Līmes jostas lielākoties izmanto augļu kokiem. Ar tām lieliski var ierobežot ābolu tinējus, plūmju tinējus un ābeļu ziedu smecerniekus. Jostas uz stumbra uzliek jūlija sākumā – tas ir laiks, kad šo kaitēkļu kāpuri dodas lejā pa stumbru uz ziemošanas vietu. Ābelēm jostas uzliek tieši zem zarojuma vietas, plūmēm apmēram 20–30 cm virs zemes.

Pamēģini izgatavot šādu līmes jostu pati! Apmēram 20 cm platu gofrētā kartona gabalu nogriez ābeles stumbra apkārtmēra garumā. Kartonu pārklāj ar līmlenti vai izsmidzināmo līmi kaitēkļu ķeršanai. Kartona jostu piesien ap koka stumbru. Oktobrī vai novembrī to noņem un sadedzini ugunskurā.

Kurš iekritīs krāsainajās līmes lamatās?

Citiem augiem gan siltumnīcā, gan arī dārzā labs risinājums kaitēkļu ierobežošanai ir līmlapiņas. Tās izmanto, lai ierobežotu baltblusiņas, cikādes, laputis, trūdodiņus un citus kaitēkļus. Līmlapiņas ir dažādās krāsās, jo katram kaitēklim ir cita krāsu gaume.  Dzeltenās līmlapiņas patīk ķiršu mušām, sīpolu mušām, trūdodiņiem, baltblusiņām, laputīm un tripšiem, baltās noderēs ābolu zāģlapsenēm, aveņu vabolēm, plūmju tumšajām un gaišajām zāģlapsenēm, bet pie zilajām pieķersies tripši un alotājmušas.

Līmes lamatas var izvietot gan dārzā, gan arī siltumnīcā pēc principa – jo vairāk jo labāk. Atceries, ka līmlapiņas jānomaina pēc noteikta laika, kas norādīts uz iepakojuma, vai arī tad, kad tās viscaur aplipušas ar kaitēkļiem.

Zināšanai

Ar līmes lamatām var efektīvi samazināt kaitēkļu daudzumu dārzā, un tas nenodarīs nekādu kaitējumu ne cilvēkam, ne dārzam.