
Pēdējais laiks gādāt par piemājas putniem

Rūpējoties pavasarī par mājvietu putniem savā dārzā, ieteicams pārliecināties, vai paša izgatavotais vai it īpaši veikalā izvēlētais būris būs piemērots spārnotajiem draugiem, nevis apdraudēs tos.
Vērā ņemamus padomus sniedz Latvijas Ornitoloģijas biedrība.
* Nedrīkst būt gluda, noēvelēta būra priekšējās sieniņas iekšpuse. Ja tā ir pārāk slidena, jaunie putni var nesasniegt skreju, netikt ārā no būra un aiziet bojā, ārā tā arī neizkļūstot.
* Sēžampuļķītis pie skrejas ir lieks. Ja būrim ir šāds puļķītis, tas apdraud mazuļus, jo ļauj lielākiem putniem, piemēram, vārnai vai dzenim, piekļūt iemītniekiem.
* Būra dēļiem jābūt vismaz divu centimetru biezumā. Tas nodrošinās piemērotu mikroklimatu putniem – pasargās no nosalšanas agros pavasara rītos un no pārkaršanas saulē.
* Grīda jāpienaglo starp sieniņām. Tas pasargās būri no piesūkšanās ar lietus ūdeni un ātras satrunēšanas, kas var apdraudēt ligzdu arī ligzdošanas laikā, lai grīda neizkrīt.
* Pasargājot putnus no plēsējiem, mazajiem jeb zīlīšu būriem ieteicams izveidot pirms skrejas šauru, vismaz sešus centimetrus garu gaiteni, ko veido jumtiņa pārlaidums kopā ar zem skrejas pienaglotu vajadzīgā garuma dēlīti.
Vislabāk būri pie koka piestiprināt ar naglām, tas nodarīs vismazāko kaitējumu kokam. Var arī iekārt zarā ar stiepli, bet nav ieteicams būri piesiet ar stiepli ap koku, jo tad stieple ieaug kokā vai pārtrūkst, tam augot.
Būrus ieteicams izlikt trīs līdz piecu metru augstumā ar skreju austrumu, dienvidaustrumu vai ziemeļaustrumu virzienā. Zīlīšu būrus ieteicams izvietot vismaz ap 50 metru citu no cita, kamēr strazdiem patīk dzīvot kompānijā.
Vecos būrus noteikti vajag iztīrīt. Strazdi iztīra paši, bet zīlītes un citi mazie dobumperētāji katru gadu būvē jaunu ligzdu vecajai virsū. Ja neiztīra, ar laiku ir piekrāmēts līdz augšai, turklāt tā ir mājvieta parazītiem.