Pieticīgās skaistules Alpu ziemasteres - šīs puķes var sēt arī sasalušā zemē
foto: Shutterstock
Ziemasteres var izaudzēt gan no sēklām, gan stādus iegūt, dalot ceru.
Noderīgi ikdienā

Pieticīgās skaistules Alpu ziemasteres - šīs puķes var sēt arī sasalušā zemē

Padomu nodaļa

"100 Labi Padomi"

Lote Elizabete Krišūne

"100 Labi Padomi"

0

Pieaugušas Alpu ziemasteres ir pietiekami salizturīgas, tāpēc uz ziemu nav jāpiesedz. Tām nav nekādas līdzības ar tām ziemasterēm, ko tautā sauc par miķelītēm. Alpu ziemasteres krāšņi zied vasaras sākumā, priecējot ar baltu, rozā, violetu, sārtu vai zilganu toņu ziediem, kas veido skaistu, kompaktu ceru.

Reti kurai šķirnei ziedkāti izaug 50 cm gari. Ja augu labi kopj un vasaras beigas un rudens sākums ir silts, Alpu ziemastere vēlreiz priecē ar skaistajiem ziediem.

Kā tikt pie stādiem?

Ziemasteres var izaudzēt gan no sēklām, gan stādus iegūt, dalot ceru. Ja vēlies pats izaudzēt stādus, marta beigās sagatavo vieglu, labu, sārmainu augsni un piepildi stādu kastītes. Sēklas sēj mitrā zemē ne dziļāk kā 0,5 cm, pa virsu sēklām pārber sausas smiltis. Nelaisti! Pārsedz trauku ar plēvi vai stiklu, nodrošini gaismu un +20 grādu temperatūru. Kad izaugušas pirmās lapiņas, noņem pārsegumu. Laisti tikai ar smidzinātāju, kad tas ir nepieciešams. Piķē atsevišķos podiņos ar tādu pašu augsni, kā izmantoji sēšanai, bet pievieno ilgstošas iedarbības minerālmēslojumu – tad nevajadzēs piebarot stādus līdz pat izstādīšanai dārzā.

Kad Alpu ziemasteru stādi ir paaugušies, laiks tos norūdīt. Katru dienu iznes tos ārā un novieto gaišā, bet no tiešiem saules stariem pasargātā vietā. Pēc pāris stundām nes atpakaļ telpā.

Alpu ziemasteres labi aug sārmainā augsnē, tāpēc pirms stādīšanas dobē augsnei pievieno dolomīta miltus (līdz 200 g/m2) vai koka pelnus (līdz 1 ½ glāzei uz m2); par skādi nenāks arī kompleksais mēslojums. Ņem vērā, ka Alpu ziemastere nepanes svaigus kūtsmēslus!

Sagatavotajā augsnē vienu stādus citu no cita stādi 20 cm attālumā.

Šīs puķes var sēt arī ziemā iepriekš sagatavotā dobē jau sasalušā zemē. Pēc tam pārber tās ar sausām smiltīm vai kūdru. Ja sēklas iesēsi pavasarī, Alpu ziemasteres uzziedēs tikai pēc gada.

foto: Shutterstock
Alpu ziemasteres.
Alpu ziemasteres.

Galvenais – nepārlaistīt!

Alpu ziemasteres ir ļoti mazprasīgas. Tām patīk augt labi sagatavotā augsnē vietā, kur nekrājas ūdens un kuru apspīd siltā saule. Ar laistīšanu arī nevajadzētu pārcensties, īpaši pirmajā dzīves gadā, jo pārlieks mitrums tām nepatīk.

Ja puķe grib ziedēt jau pirmajā vasarā pēc iesēšanas, noknieb pumpurus, lai tā nezaudē spēkus, kas būs nepieciešami pārziemošanai. Vasaras beigās mēslo ar kāliju saturošu mēslojumu.

Pieaugušas ziemastees var formēt kā bumbu, nokniebjot augšējos dzinumus. Tā ne tikai izveidosi skaistu ceru, bet stimulēsi arī ilgu un bagātīgu ziedēšanu.

Ja krāšņā ziedētāja dārzā aug jau vairāk par trim gadiem, to ir laiks dalīt, citādi cers sāks novecot un tā vidū izveidosies tukšums.

Pārstādi vasaras beigās, rudens sākumā. Jaunos stādus iestādi pastāvīgā augšanas vietā, augsni ap saknēm mulčē ar sausu kūdru un uz ziemu apsedz ar sausām lapām vai lapu trūdzemi. Mulčai labi jānoklāj krūmu pamatne, kur atrodas ziedpumpuri. Pieaugušas Alpu ziemasteres ir pietiekami salizturīgas, tāpēc uz ziemu nav jāpiesedz.