Pārtikas un veterinārais dienests Latvijas veikalos konstatē viltotu medu
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) 2024.gada nogalē veikalos noņēma vairākus medus paraugus, pamatojoties uz aizdomām, ka tiek tirgots viltots medus. Laboratorijā Igaunijā veiktās DNS analīzes norāda, ka daļa no veikalos tirgotā medus ir ražots rūpnieciski, nevis to ir ievākušas bites, tāpēc tas ir mākslīgs, nevis dabīgs produkts, līdz ar to nebilst ES direktīvā noteiktajam, ka medus ir dabīga, salda viela, ko bite (Apis mellifera) ražo no augu nektāra. Tai pašā laikā PVD noārda, ka patlaban nepastāv ES mēroga oficiāla metodika medus DNS testu rezultātu izvērtēšanai.
Zemkopības ministrs Armands Krauze ir uzdevis ministrijas un PVD amatpersonām bez kavēšanās sākt sarunas ar Eiropas Komisiju, lai sakārtotu dabīga medus autentiskuma kontroli, lai patērētājiem, kas uzturā vēlas lietot dabīgu medu, un uzņēmumiem, kas to izmanto pārtikas produktu ražošanā, būtu pārliecība par iegādātā medus dabisko izcelsmi.
Zemkopības ministrs Armands Krauze: "Daudzus gadus viens no manas lauksaimnieciskās darbības virzieniem bija dravniecība, tāpēc es labi saprotu, ar kādām problēmām saskaras medus ražošanas nozare gan Latvijā, gan cituviet Eiropā. Eiropas Komisija medus kvalitātes uzraudzību šobrīd plāno sakārot līdz 2028.gadam. Tik ilga jautājuma risināšana ir nevietā, šis jautājums ir atrisināms daudz ātrāk, lai beidzot izstrādātu vienotas metodes un kritērijus medus autentiskuma noteikšanai. Steidzami jāakreditē laboratorijas metodes medus autentiskuma noteikšanai, lai veikali, kuri tirgo viltotu medu, saņemtu bargu sodu."
Latvijas Biškopības biedrība (LBB) pagājušajā nedēļā informēja par mazumtirdzniecībā nopērkamā medus paraugu izmeklējumu rezultātiem, kas veikti Igaunijas laboratorijā. LBB uzskata, ka daļa medus produktu ražotāju un tirgotāju veic negodīgu komercpraksi, proti, no Latvijā iegādātiem medus paraugiem 70% jeb 14 no 20 neatbilda autentiska medus standartam saskaņā ar LBB veiktajām analīzēm.
PVD uzsver, ka skatot pēc pašreizējā ES regulējuma, Latvijā mazumtirdzniecībā tirgotais medus atbilst kvalitātes un nekaitīguma prasībām un uzturā to var lietot kā ievārījumu vai jebkuru citu rūpnieciski ražotu pārtikas produktu. Atbilstoši neakreditētās DNS testu metodes rezultātiem daļa nopērkamā medus ir mākslīgi ražots pārtikas produkts un, tikko dabīga medus autentiskuma kontroles metode tiks akreditēta, šādu medu veikalos drīkstēs tirgot tikai ar norādi, ka tas ir mākslīgs medus.