Vai esi gatavs mājdzīvniekam no patversmes? Varbūt skarbi, taču reāli padomi
foto: Shutterstock
Mājdzīvnieks nav pirmās nepieciešamības prece. Ja nevari atlicināt naudu labai dzīvnieku pārtikai, veterinārmedicīnai un uz katra soļa gribi ietaupīt, labāk dzīvnieku neņem.
Mūsu mīluļi

Vai esi gatavs mājdzīvniekam no patversmes? Varbūt skarbi, taču reāli padomi

Padomu nodaļa

"100 Labi Padomi"

Gatavojies adoptēt dzīvnieku? Tas ir brīnišķīgi, bet pirms tam visu labi apdomā un sagatavojies. Rēķinies, ka šis lēmums tavu dzīvi var ietekmēt uz nākamajiem 15 gadiem.

Ceļa sākums

Adopcijas process nav vienkāršs, un tā tam jābūt, jo dzīvnieka izvēle nedrīkst būt spontāna vai emocionāla. Latvijā ir 27 patversmes, kuru līmenis, formāts un menedžments ir ļoti atšķirīgs. Citās mīļdzīvnieku vari noskatīt mājaslapā vai sociālo mediju kontā, bet citās tikai klātienē. Kad esi dzīvnieku izvēlējusies, piesaki vizīti un dodies uz patversmi.

Sagatavojies, ka darbinieki tevi ilgi un pamatīgi izjautās, lai pārliecinātos par tavu spēju adoptēt dzīvnieku un pienācīgi par viņu rūpēties.

Ņem vērā, ka adopcija nekad nenotiek uzreiz, – es gribu, atnāku un dabūju. Tas ir process.

Der tikai godīgas atbildes

Pirms dodies uz patversmi, uzdod sev jautājumus, kas palīdzēs saprast tavas patiesās vēlmes un iespējas.

* Vai esi gatavs pilnībā mainīt savu dzīvesveidu?

* Kādam mērķim izvēlies suni – tas būs sargs vai klēpja sunītis? Tikai zinot savas vēlmes, sapratīsi, cik liels, vecs un kāda dzimuma dzīvnieks tev būs vispiemērotākais.

* Ja tu dzīvokli īrē, vai līgumā ir noruna par mājdzīvnieka turēšanu?

* Kāda ir apkārtne, vai ir pieejamas vietas, kur doties pastaigā ar suni?

* Cik ilgi esi darbā, cik stundu dzīvniekam vajadzēs palikt vienam mājās? Suns ir bara dzīvnieks – viņam vajag viņa baru jeb ģimeni.

Ja suns dzīvoklī visu dienu ir viens pats, kaimiņi vakarā tev pastāstīs, kā suns jutās, jo visu dienu būs klausījušies gaudošanā.

* Vai dzīvesvietā ir veci cilvēki? Varbūt vecmāmiņa staigā ar spieķi? Daudziem suņiem ir slikta pieredze, redzot cilvēku ar nūju.

* Cik aktīvs ir tavs dzīvesveids, vai tu dodies ceļojumos, izbraukumos, vai tu skrien?

* Kāda ir tava pieredze ar mājdzīvniekiem? Pieaugušu suni no patversmes gandrīz nekad nav iespējams paņemt, ja tev nav nekādas pieredzes ar dzīvniekiem.

* Vai suni vedīsi uz suņu skolu?

* Vai dzīvesvietā ir bērni, cik viņi lieli, vai viņiem ir kontakta pieredze ar dzīvniekiem, kādi ir alerģijas riski?

* Varbūt tev jau ir kāds mājdzīvnieks? Ja tev šķiet, ka tavam kaķim ir garlaicīgi, tāpēc vajag vēl vienu, tad zini –

kaķis nav bara dzīvnieks, viņam noteikti nav garlaicīgi. Vismaz 80 % kaķu ļoti nepatīk citi kaķi, un viņi ir pārlaimīgi, dzīvojot vieni.

Pēc sīkas iztaujāšanas un tavas izturēšanās pieredzējušie patversmes darbinieki sapratīs, vai tu saki taisnību vai ne, vai tev ir izpratne par dzīvnieku fizioloģiju. Viņi grib būt pārliecināti par tevi kā potenciālo adoptētāju un to, ka dzīvnieks atkal neatgriezīsies patversmē vai uz ielas. Gadās, ka, visu izvērtējot, patversme gribētājam atsaka vai arī atrunā ņemt dzīvnieku.

foto: Shutterstock

Iepazīšanās

Vispirms atnāc uz patversmi un iepazīsties ar noskatīto dzīvnieku. Pēc tam nāc vēlreiz – izved pastaigā un novērtē, kā jūs saprotaties. Ja ģimenē ir bērni, ņem viņus līdzi, jo tikai tā varēsi saprast, vai starp bērnu un dzīvnieku veidojas laba komunikācija un pieķeršanās. Ja mājās jau ir suns, ņem viņu līdzi, jo tikai tā būs redzams, vai dzīvnieki spēs sadraudzēties. 

Būs jātērē nauda

Finansiālā varēšana ir viens no pamatprincipiem, lai adoptētu dzīvnieku. Par lielu, pieaugušu suni, kurš ir pilnībā sagatavots – attārpots, atblusots, sterilizēts, vakcinēts, ar mikročipu un Eiropas pasi –,

patversme lūdz ziedot 150 eiro. Ja cilvēks rauc degunu, sakot, ka tas ir par daudz, tad viņš noteikti nevar uzņemties rūpes par dzīvnieku.

Mājdzīvnieks nav pirmās nepieciešamības prece. Ja nevari atlicināt naudu labai dzīvnieku pārtikai, veterinārmedicīnai un uz katra soļa gribi ietaupīt, labāk dzīvnieku neņem.