200 filmas, viena leģenda: visbiežāk ekranizētais darbs kino vēsturē
foto: Publicitātes
Jaunākā šī darba ekranizācija ir 2023. gada šausmu filma "Nāves kuģa pēdējais brauciens".
Kino

200 filmas, viena leģenda: visbiežāk ekranizētais darbs kino vēsturē

Santa Hincenberga

Jauns.lv

Viljama Šekspīra "Romeo un Džuljeta", Čārlza Dikensa "Ziemassvētku dziesma" un "Šerloka Holmsa" stāsti. Šie darbi uz ekrāna piedzīvojuši neskaitāmas adaptācijas, sākot no klasiskām versijām līdz mūsdienīgām interpretācijām, taču ir kāds stāsts un tēls, kas aizvien paliek nepārspēts.

200 filmas, viena leģenda: visbiežāk ekranizētais...

"Drakula" joprojām saglabā līdera pozīcijas adaptāciju skaita ziņā, kļūstot par vienu no kinomākslā visbiežāk interpretētajiem darbiem. Drakulas tēls ir viens no visbiežāk attēlotajiem kino vēsturē – par šo tēlu uzņemtas vairāk nekā 200 filmas un virkne seriālu.

Šis skaitlis ietver gan tiešas Brema Stokera romāna "Drakula" adaptācijas, gan filmas, kurās Drakula parādās kā personāžs. Piemēram, 1992. gada filma "Drakula”, režisora Frānsisa Forda Kopolas versija, ir viena no ievērojamākajām adaptācijām, taču viena no pirmajām, neoficiālajām adaptācijām, kas kļuvusi par šausmu klasiku, ir vācu režisora F. V. Murnava klasiskā mēmā filma "Nosferatu".

Savukārt viens no jaunākajiem darbiem, kas saistīts ar Drakulas tēmu, ir filma "Nāves kuģa pēdējais brauciens", kas uz kino ekrāniem iznāca 2023. gadā. Šī filma balstīta uz nodaļu no Brema Stokera romāna "Drakula". Kuģis nolīgts, lai pārvestu privātu kravu – piecdesmit nemarķētas lādes no Rumānijas uz Londonu. Nolemtā kuģa komanda mēģina izdzīvot ceļojumā pāri okeānam, ik nakti piedzīvojot savādus notikumus un sajūtot nešķīstā klātbūtni. Kad "Dēmetra” nonāk Anglijas krastos, tā ir pārogļojies un pamests vraks. Lai gan tā neguva ievērojamus panākumus kinoteātros, šis darbs apliecina, ka Drakulas tēma joprojām ir aktuāla.

Viens no populārākajiem Drakulas tēla atveidojumiem televīzijā ir 2020. gada miniseriāls "Drakula", ko veidoja BBC un Netflix. Šis trīs sēriju seriāls piedāvā mūsdienīgu Brema Stokera klasiskā romāna interpretāciju, izpētot grāfa Drakulas izcelsmi un viņa sastapšanos ar Van Helsingu. 

Lai arī Drakulas tēls ir izdomāts, tas ir balstīts uz īstas vēsturiskas personas – Valahijas prinča Vlada III, kurš dzīvoja 15. gadsimtā un bija pazīstams ar iesauku "Vlad Tepes" jeb "Vladis Mietsējs”, kurš bija bēdīgi slavens ar savu ieradumu sodīt ienaidniekus, uzdurot viņus uz mieta.

Drakula  ir Transilvānijas grāfs, kurš dzīvo gotiskā pilī un barojas no cilvēku asinīm. Lai arī šis tēls ievērojami atšķiras no vēsturiskā Vlada, Drakula ir kļuvis tik populārs, ka šodien viņš ir viens no atpazīstamākajiem vampīru tēliem populārajā kultūrā.