Doktora desa dārgāka, bet krējums lētāks. Kā patiesībā mainījušās pārtikas produktu cenas Latvijā
foto: PantherMedia / Viktor Cap
Ko šodien izvēlēties vakariņās?
Bizness un ekonomika

Doktora desa dārgāka, bet krējums lētāks. Kā patiesībā mainījušās pārtikas produktu cenas Latvijā

Biznesa nodaļa

Jauns.lv

Latvijas Tirgotāju asociācija sadarbībā ar Latvijas Tirdzniecības institūtu kopš 1999. gada decembra regulāri veic pārtikas preču veikalu cenu salīdzinājumu un analīzi. Eksperti fiksē 56 pārtikas produktu cenas 7 nozīmīgākajos Latvijas veikalu tīklos, aprēķinot vidējo cenu un pārtikas groza kopsummas vērtību izmaiņas. Aprēķinot vidējās cenas netiek ņemtas vērā ražotāju vai tirgotāju noteiktās akciju cenas.

Cenu izmaiņas piena produktu grupā

Salīdzinot ar pagājušā gada martu būtisks cenu kāpums visām precēm. Izņēmums ir krējums (cena samazinājusies par 0,11 eiro)  un sviests (kļuvis lētāks par 0.08 eiro). Minimāli pieaugusi piena cena (2% robežās). Savukārt, lielāks cenu kāpums kefīram (6%) un sieriem (4-8%). Lielākais cenu pieaugums novērojams biezpienam un saldajam krējumam, kam cenas pieaugušas par veseliem 15 %. Sadārdzinājies arī iemīļotais biezpiena sieriņš kārums (par 10%). Domājams, ka šīs cenas stabilizēsies piena un siera produktiem, savukārt, sviesta ražošanas cenas rāda augšupejošu tendenci.

Raugoties ilgtermiņā, tad trīs gadu laikā pieaugušas cenas sviestam un sieram, pārējiem grupas produktiem cenas ir samazinājušās salīdzinot ar 2022.gadu.

Cenu izmaiņas gaļas produktiem

Situācija ir mainīga, piemēram vistas broilerim cena kritusies 0,10 eiro robežās, bet sardelēm cena kritusies par veseliem 0.59 eiro gada laikā. Turpretim būtisks cenu kāpums novērojams doktora desai, kas 2024. gada martā maksāja 5.55 eiro, bet 2025. gada martā jau maksā 6.31 eiro. Līdzīga situācija arī cīsiņiem – iepriekš 5.50 eiro, bet tagad 6.46 eiro. Liellopu gaļai ir neliela pieauguma tendence, tikmēr aitas un kazas gaļai – strauji augoša (par 30% pārsniedz liellopa cenu un par 250% cūkas un vistas).

Vislabākā situācija novērojama maizei

Cenu kāpums fiksēts tikai 3 produktiem: Kuršu maizei (cena pieaugusi par 0.17 eiro), mannai (cena pieaugusi par 0.05 eiro) un vislielākais kāpums spageti makaroniem (cena pieaugusi par 0.39 eiro). Pārējiem produktiem šajā grupā fiksēts būtisks cenu kritums vai stabilitāte. Lielākais cenu kritums novērojams griķiem – 21% pret 2024. gada martu un pelēkajiem zirņiem – attiecīgi cena kritusies par 22%. Miltu cena iepriekš bija 2.51 eiro, bet tagad 2.23 eiro, savukārt rīsiem cena iepriekš 3.00 eiro – tagad 2.78 eiro. Nemainīgu cenu saglabājušas auzu pārslas -  2.39 eiro. Arī tuvākā laikā nav paredzams cenu kāpums, jo labības cenas turas tuvu minimālajai cenai gada laikā.

Cenu izmaiņas augļu kategorijā

Vissvārstīgākā ir citronu cena – kāpusi par 21% atiecībā pret pagājušo gadu, otrs augstākais cenu kāpums novērojams āboliem, kam cena pieaugusi līdz 1.09 eiro. Apelsīniem un mandarīniem cenu pieaugums 9% robežās. Tomēr ir novērojams arī cenu kritums, piemēram, bumbieri iepriekš maksāja 2.33 eiro, bet tagad 2.09 eiro. Līdzīga situācija arī ar kivi  - iepriekš 3.88 eiro, bet šobrīd 3.60 eiro. Banāniem cena kritusies 0.09 eiro robežās.

Ļoti mainīga situācija ir dārzeņiem

Novērojami gan manāmi kāpumi, gan kritumi, ir arī pozīcijas kurās cenas mainījušas minimāli. Piemēram kāpostiem cena kāpusi par veseliem 0.16 eiro, turpretim burkāniem cena samazinājusies par 0.10 eiro. Daudz jūtamākas izmaiņas cenās ir garajiem gurķiem un tomātiem – garajiem gurķiem cena kritusies par 21%, bet tomātiem pieaugusi par 23%. Tāpat  cenu pieaugums jūtams arī šampinjoniem, kas iepriekš maksāja 3.87 eiro, bet tagad 4.95 eiro. Cerīgāka situācija ir sīpoliem un kartupeļiem, kam cena vidēji kritusies par 4% -7%. Dārzeņiem gaidāma cenu stabilitāte vai kritums, jo esam tikuši pāri cenu pīķim un cenas rāda lēni lejupejošu tendenci.

Konservējumiem jūtams cenu pieaugums

Vienīgais cenu kritums 8% ietvaros novērojams kukurūzai, pārējiem produktiem cenas jūtami augusi. Zirnīšiem cena kāpusi par 0.13 eiro, tomātu mērcei par 0.28 eiro, bet marinētajiem gurķiem, visā pārtikas grozā, novērots vislielākais cenu pieaugums, tie kļuvuši dārgāki par 2.21 eiro.

Eļļām tikai kāpums

Rapšu eļļa 2024. martā maksāja 3.93 eiro, šogad 4.43 eiro, bet saulespuķu eļļa 2024. martā maksāja 3.65, bet šobrīd maksā 4.46 eiro. Tikai majonēzei cena kritusies (par  0.06 eiro)

Dzērienu grupā situācija ir mainīga

Pārsteidzoši, bet vislielākais cenu kāpums novērojams tējām, kuras pret 2024. gada martu sadārdzinājušās par 20 %.  Arī kafijas cena daudz neatpaliek, tā kāpusi par 0.91 eiro. Nedaudz mazāks sadārdzinājums novērojams cukurotajiem dzērieniem – Coca Cola un limonādēm (attiecīgi par 7% un 4%). Neliels cenu kāpums novērojams arī Rīgas šampanietim kurš 2024. gada martā maksāja 5.61 eiro, bet tagad maksā 6.21 eiro. Ūdeņiem cenu kritums 9% robežās, bet sulām 5% -8%.

Ja salīdzinām pārtikas preču grozu kopumā, tad tā vērtība šobrīd ir – 160, 41 eiro. Salīdzinot vidējo pārtikas groza vērtību pret iepriekšējo gadu ir fiksēts pieaugums par 5,7, kas pārsniedz vidējo gada inflācijas rādītāju.