Sarakste ar draugu un laimests: izplatās jauna krāpšanas shēma
foto: Pexels.com
Brīdina par jaunu krāpšanas shēmu!
Pasaulē

Sarakste ar draugu un laimests: izplatās jauna krāpšanas shēma

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Igaunijas policija brīdina par krāpniecisku shēmu, kuras rezultātā upuris var palikt gan bez sava "Facebook" konta, gan bez naudas.

Sarakste ar draugu un laimests: izplatās jauna krā...

Igaunijas iedzīvotājs ir saņēmis "Messenger" ziņu no sava "Facebook" drauga ar lūgumu atsūtīt tālruņa numuru. Ziņa pienāca no laba paziņas, tāpēc sākotnēji nekādas aizdomas neradās.

Pēc tam, kad draugs saņēma telefona numuru, viņš rakstīja, ka pa SMS jāatnāk kodam, kas viņam jāatsūta. Šis kods it kā nepieciešams dalībai izlozē.

Vēl pēc kāda laika no drauga pienāca priecīgs paziņojums: "Mēs laimējām Maxima dāvanu karti par 2600 eiro!" Taču, lai iegūtu savu laimesta daļu, bija jāuzspiež uz saites un jāievada PIN kodi.

Igaunijas iedzīvotājs tūlīt saprata, ka lieta nav tīra un nav sācis ievadīt nekādus personas datus, vēsta "Postimees.ee".

Taču drīz vien atklājās, ka viņa paša "Facebook" konts nonācis krāpnieku rokās (ar tā paša koda palīdzību, kas tika saņemts uz tālruņa numuru) un tagad viņa vārdā pilnīgi visiem viņa draugiem tiek izsūtītas precīzas tādas pašas īsziņas ar lūgumu atsūtīt telefona numuru. Viņa drauga kontu iepriekš sagrābuši arī krāpnieki.

Diemžēl Igaunijā jau ir gadījumi, kad upuris ne tikai zaudējis savu kontu sociālajā tīklā, bet arī no tā konta pazudusi nauda. Piemēram, jūlija sākumā kāda iedzīvotāja paziņoja, ka kļuvusi par līdzīgas shēmas upuri, taču viņa tomēr ievadījusi PIN kodus un no viņas bankas konta pazuduši 1200 eiro. Notikušā apstākļu noskaidrošanai policija ierosinājusi krimināllietu.

Ko darīt, ja saņemat šādu ziņu:

1. Šaubieties par visu! Ja draugs lūdz neparastas lietas (piemēram, tālruņa numuru, kodus vai naudu), vienmēr esiet uzmanīgs.

2. Sazinieties citā veidā! Piezvaniet draugam vai tiecieties ar viņu personīgi, lai pārliecinātos, vai ziņa tiešām ir pienākusi no viņa. Neatbildiet uz aizdomīgiem "Messenger" vai e-pasta ziņojumiem.

3. Neatveriet aizdomīgas saites! Tās var lejupielādēt ļaunprātīgu programmatūru.

4. Ziņojiet par krāpšanu!

Facebook: nekavējoties ziņojiet par nozagto kontu. Pārejiet uz aizdomīgu profilu, nospiediet trīs punktus un izvēlieties "atrast atbalstu" vai "ziņot par profilu".
Bankā: ja esat ievadījis savus datus vai uzskatāt, ka notikusi krāpšana, nekavējoties sazinieties ar savu banku un bloķējiet kartes.