
Britu zinātnieki atklājuši vēl nezināmu dinozauru sugu

Britu zinātnieki secinājuši, ka pirms dažiem gadiem ASV atrastās dinozaura fosilijas ir no vēl nezināmas sugas. Šis radījums bija prāva suņa izmērā un dzīvoja līdzās gigantiem pirms apmēram 150 miljoniem gadu.
Fosilijas atrada 2021.–2022. gadā Kolorādo pavalstī uzņēmums “Dinosaurs of America, LLC”, kas specializējas šāda veida meklējumos. Pērn tās nokļuva Londonas Dabas vēstures muzejā, un zinātnieki noskaidroja, ka šī ir jauna suga. Dinozaurs nosaukts par “Enigmacursor mollyborthwickae” – noslēpumainais skrējējs, godināta arī mecenāte Mollija Bortvika, kas ziedoja naudu fosilijas iegādei.
Tagad skelets izstādīts publikas apskatei Londonas Dabas vēstures muzejā, kur tas ir pirmais jaunais dinozaurs kopš 2014. gada. Tas bijis 180 centimetru garš un 64 centimetrus augsts, līdzīgi kā labradors, tikai kājas un aste bija daudz garākas. “Viņam bija salīdzinoši maza galva, tā ka droši vien viņš nebija pats apķērīgākais,” intervijā BBC spriež paleontoloģe Sjūzena Meidmenta. Visdrīzāk konkrētais īpatnis miris vēl pusaudža vecumā.
Masīvais iegurnis liecina, ka dinozaurs bijis ātrs skrējējs. Tas pārvietojās uz pakaļkājām, bet ar priekškājām, iespējams, satvēra barību. Atrastais skelets ir labi saglabājies, gandrīz pilnībā. Tieši kāju kauli ļāva to salīdzināt ar citām fosilijām un secināt, ka šis ir jaunatklājums. Iespējams, arī daudzu citu mazo dinozauru kauli muzeju krātuvēs pārstāv jaunas sugas.
Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Royal Society Open Science”.