Pasaulē

VIDEO: Krievija testē jaunu pretdronu tanku, kas izskatās pēc dzeloņcūkas. Ukrainas droni joprojām uzvar

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

No bruņutīklu būriem līdz "bruņurupuču" tankiem, Krievijas pretdronu bruņas nepārtraukti attīstījās. Jaunākā versija — "dzeloņcūka" ar metāla dzelkšņiem — nesen satikās ar Ukrainas droniem un zaudēja, bet, visticamāk, tā nebūs pēdējā.

VIDEO: Krievija testē jaunu pretdronu tanku, kas i...

Pirms diviem gadiem Krievijas karaspēks sāka ietīt savas bruņumašīnas čaulām līdzīgās papildu bruņu kārtās — tie visi ir izmisīgi centienā aizsargāt transportlīdzekļus no Ukrainas droniem. Ukraiņi šiem uzlabotajiem bruņutransportlīdzekļiem deva nosaukumu — "bruņurupuču tanks" — un ķērās pie darba, lai tos iznīcinātu ar labāk mērķētiem un jaudīgākiem droniem.

Tāpēc tagad krievi izmēģina jauna veida aizsardzību. Tā vietā, lai metinātu čaulas ap saviem transportlīdzekļiem, viņi aprīkoja vismaz vienu kājnieku kaujas mašīnu (BMP) ar gariem metāla sariem, kas, viņuprāt, liks detonēs uzbrūkošajiem FPV droniem, pirms tie trāpīs transportlīdzekļa korpusam.

foto: Soctīkli
Okupanti aprīkoja kājnieku kaujas mašīnu (BMP) ar gariem metāla sariem, lai pasargātu to no dronu triecieniem.
Okupanti aprīkoja kājnieku kaujas mašīnu (BMP) ar gariem metāla sariem, lai pasargātu to no dronu triecieniem.

Tas nebija "bruņurupuča" tanks, tā bija "dzeloņcūka"

Taču "dzeloņcūkas" tipa transportlīdzeklis neizturēja tā pirmo pārbaudi. Elitāra Ukrainas dronu vienība "Birds of Magyar" nomedīja modificēto BMP okupantu uzbrukuma laikā Trojickei, Donckas apgabala pilsētai uz ziemeļiem no Bahatiras.

Nekustīgais transportlīdzeklis aizdegās... un pēc tam eksplodēja. "Badabum!" iesaucās kāds "Birds of Magyar" biedrs, stāstot video, ko uzņēmis Ukrainas novērošanas drons, kurā attēlota bruņutransportiera ugunīgā bojāeja.

Mazie FPV droni ir visur un visu laiku visā 1100 kilometru garajā Krievijas 39 mēnešus ilgušā plašākā kara līnijā pret Ukrainu. Krievijas un Ukrainas armijas katru gadu katra izvieto miljonus dronu. Abas puses cenšas uzvarēt pretinieku dronu, izmantojot radio traucējumus vai papildus bruņojumu – vai arī atrodot un veicot triecienu pa dronu operatoriem... vai pat rūpnīcām, kas ražo šos nāvējošos robotus.

Pretdronu inovācijas pirmajās versijās var šķist neveiklas. Krievi jau pirmajā plašākā kara gadā sāka aprīkot daudzus transportlīdzekļus ar pretdronu būri, ko ukraiņi izsmejoši sauca par "dronu būriem", kas tagad ir standarta aprīkojums abu pušu transportlīdzekļiem.

"Bruņurupuču" tanki izskatās jocīgi, taču tas nenozīmē, ka tie dažreiz nedarbojas. Ir daudz piemēru, kā ar bruņām pastiprinātie transportlīdzekļi atvaira vairākus dronus.

foto: Ekrānuzņēmums
"Dzeloņcūkas" tipa transportlīdzeklis neizturēja tā pirmo pārbaudi.
"Dzeloņcūkas" tipa transportlīdzeklis neizturēja tā pirmo pārbaudi.

Muļķīgas bruņas

"Dzeloņcūkas" bruņas var šķist muļķīgas, un tās neglāba šo BMP no ugunīga likteņa. Taču transportlīdzekļa iznīcināšana, iespējams, nav metāla mugurkaula vaina.

Tā vien šķiet, ka "Birds of Magyar" drona operators ar bezpilota lidaparātu ielidoja krievu transportlīdzekļa lūkā pēc tam, kad apkalpes loceklis to atstāja vaļā, iespējams, pametot transportlīdzekli pēc tam, kad tas bija apturēts, iespējams, trieciena rezultātā no apakšas. Katrs transportlīdzeklis var aizdegties, ja tiek trāpīts tā trauslajai iekšpusei, neatkarīgi no tā, cik efektīvas ir tā ārējās bruņas.

Iespējams, ka "dzeloņcūku" bruņas parādīsies arī uz citiem krievu transportlīdzekļiem. Un ir iespējams, ka tas patiešām varētu darboties, ja vien apkalpes spēs izvairīties no mobilitātes zaudējumiem — piemēram, mīnu bojājumiem uz kāpurķēdēm un turēt lūkas aizvērtas. Ir pat iespējams, ka citas armijas kopēs "dzeloņcūku" bruņas tāpat, kā tās kopēja būrus.

Ir vērts pieminēt, ka "dzeloņcūku" BMP iznīcināšana neapturēja krievus no virzības uz priekšu. Krievijas pulki un brigādes virzījās uz ziemeļaustrumiem no Trojickes sestdien vai īsi pirms tās, saskaņā ar Ukrainas Aizsardzības stratēģiju centru.

Nav tā, ka Ukrainas brigādes šajā apgabalā sabrūk. Patiesībā viņi uzsāka pretuzbrukumu Bahatirā, tajā pašā laikā, kad krievi uzbruka ap Trojicki.

Taču, neskatoties aptuveni uz 800 000 karavīru un 17 000 bruņumašīnu zaudēšanu vairāk nekā trīs gadu sīvās cīņās un, neskatoties uz centieniem uzlabot aizsardzību pret droniem, Krievijas spēki joprojām skaitliski un bruņoti pārspēj Ukrainas spēkus.

Krievi var atļauties zaudēt vairāk karavīru un transportlīdzekļu nekā ukraiņi. Pašlaik viņi var atļauties apmainīt daudz tehnikas un daudz dzīvību, lai gūtu nelielus teritoriālus ieguvumus.