Uguns pārtraukšana 9. maijā nav Putina "labās gribas" akts: izskanējuši Kremļa patiesie mērķi
foto: AP/Scanpix
Krievijas vadonis Vladimirs Putins 9. maija parādē.
Pasaulē

Uguns pārtraukšana 9. maijā nav Putina "labās gribas" akts: izskanējuši Kremļa patiesie mērķi

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Putins paziņojis par kārtējo vienpusējo uguns pārtraukšanu Ukrainā par godu 9. maijam. Turklāt Krievijas diktators atsakās pieņemt piedāvājumu no ASV un Ukrainas attiecībā uz 30 dienu pamieru.

Uguns pārtraukšana 9. maijā nav Putina "labās grib...

Analītiķi no Kara izpētes institūta (ISW) analizēja Putina ierosinājumu neveikt kaujas darbības laikā, kad Krievijā tiek svinēta 80. gadadiena kopš uzvaras Otrajā pasaules karā.

Naktī no 8. un līdz 11. maijam Putins paziņoja par karadarbības izbeigšanu Ukrainā. Pie tam Kremlī lika saprast, ka noteikti reaģēs uz jebkādiem triecieniem no Ukrainas bruņoto spēku puses. Kremlī paziņoja, ka uguns pārtraukšana vienpusēji ir demonstrācija, ka Krievija ir gatava sēsties pie sarunu galda ar Ukrainu bez priekšnoteikumiem, lai novērstu "kara pirmcēloņus".

Kremļa runasvīrs Dmitrijs Peskovs paziņoja, ka Vašingtona ir informēta par uguns pārtraukšanu par godu 9. maijam. Vēl vairāk - Maskava šādā veidā izrāda "labo" gribu. Zināms, ka 9. maijā Maskavā Putins plāno "grandiozu" uzvaras parādi, kurā jābūt klāt arī Ķīnas prezidentam Sji Dziņpinam. Tādējādi Krievijas prezidents vienkārši nolēmis pasargāt sevi un savu pasākumu, lai izvairītos no neveiklām situācijām ar uzbrukumiem no Ukrainas puses, raksta "Dialog.ua".

Ne tik sen Putins jau vienpusēji paziņoja par uguns pārtraukšanu Lieldienās, tomēr Kijiva un Maskava viena otru apsūdzēja klusuma traucēšanas režīmā. Putina ierosinātā uguns pārtraukšana uz 9. maiju neietver nekādus papildu monitoringa mehānismus, un Krievijas avoti, visticamāk, izmantos šādu mehānismu neesamību, lai atkal pārpludinātu informatīvo telpu ar nepamatotiem paziņojumiem par Ukrainas uguns pārtraukšanas režīma pārkāpumiem.

Krievijas oficiālās personas acīmredzot nav ieinteresētas radīt nozīmīgus monitoringa mehānismus vai publiski pieejamu pamatu šiem uguns pārtraukšanas režīmiem. Putins izmanto vienpusējas uguns pārtraukšanas, lai panāktu informatīvas un kaujas priekšrocības Ukrainā, kas ir pretrunā ar ASV prezidenta Trampa mērķi izmantot vispārēju uguns pārtraukšanu kā tramplīnu uz noturīgu miera vienošanos.

Putins acīmredzot oportūnistiski pasludina uguns pārtraukšanu lielo militāro svētku laikā, lai piespiestu Ukrainu pieņemt uguns pārtraukšanu vai riskētu Rietumu priekšā šķist nelokāms. Vienpusēja uguns pārtraukšanas pasludināšana arī ļauj Putinam novērst uzmanību no viņa noraidījuma amerikāņu-ukraiņu piedāvājumam par 30 dienu vispārēju uguns pārtraukšanu 2025. gada martā un uzturēt ilūziju par to, it kā viņš būtu ieinteresēts miera sarunās, vienlaikus saglabājot pilnīgu kontroli pār jebkādu uguns pārtraukšanas vienošanos nosacījumiem un termiņiem.

Krievijas karaspēks izmantoja Lieldienu uguns pārtraukšanu, lai apšaudītu un veiktu ukraiņu pozīciju izlūkošanu priekšējā un bojātajos transportlīdzekļos gar frontes līniju, gatavojoties nākamajiem uzbrukumiem, un viņi, domājams, izmantos uguns pārtraukšanu līdz 9. maijam līdzīgiem sagatavošanās centieniem. Putins laikam apsver uguns pārtraukšanu līdz 9. maijam kā iespēju Krievijas karaspēkam atpūsties pirms nākotnes frontes darbības Ukrainā un kā veidu, kā garantēt, ka Kijiva nedos būtiskus tālus triecienus Krievijai 9. maija svinību laikā.