
Trampa administrācija neatgriezeniski slēgusi ASV federālo aģentūru, kas cīnījās pret dezinformāciju

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) valsts sekretārs Marko Rubio trešdien, 16. aprīlī, paziņoja, ka ASV tiek slēgta federālā aģentūra, kas izsekoja un apkaroja dezinformāciju no ārvalstīm. Šis lēmums pamatots ar nepieciešamību "aizstāvēt vārda brīvību ASV", un tika pieņemts laikā, kad eksperti brīdina par dezinformācijas riskiem no Ķīnas un Krievijas.
“Iepriekšējās administrācijas laikā šī aģentūra, kas nodokļu maksātājiem izmaksāja vairāk nekā 50 miljonus dolāru gadā, tērēja miljoniem dolāru, lai aktīvi apklusinātu un cenzētu to amerikāņu balsis, kuriem tai bija jākalpo,” paziņojumā sacīja Rubio.
Savukārt bijušais Valsts departamenta pārstāvis Neds Praiss mikroblogošanas vietnē "X" uzsvēra, ka: "Šis [Rubio paustais] ir dziļi maldinošs un nenopietns raksturojums organizācijai, kas koncentrējas uz ārvalstu, galvenokārt Krievijas, dezinformācijas operāciju identificēšanu".
Marko Rubio paziņoja, ka, slēdzot attiecīgo dienestu, ietaupītie līdzekļi tiks novirzīti, lai "izplatītu proamerikānisku vēstījumu, kura mērķis būs aizstāvēt vārda brīvību, kas visā pasaulē – arī sabiedroto valstīs – ir apdraudēta". Kā draudus vārda brīvībai Rubio neminēja ne Pekinu, ne Maskavu, bet atsaucās uz “neskaidriem gadījumiem” Rietumeiropā, “kur cilvēkiem par komentāru ievietošanu tiešsaistē, draudot nonākšana cietumā uz sešdesmit dienām".
"Ja valsts, vai valstu grupa, piemēram, Eiropas Savienība (...), vēršas pret amerikāņiem viņu izteikumu dēļ, tas kļūst par kairinājuma avotu ASV – un pat vairāk. Tas apgrūtina mūsu sadarbību," viņš sacīja. Šajā kontekstā Rubio norādīja, ka Trampa administrācija apspriedusi vārda brīvības jautājumu sarunās ar Eiropas līderiem. "Jūs redzēsiet, ka mēs turpināsim uzsvērt šo jautājumu savā diplomātijā," skaidroja Marko Rubio, kurš ieradies Parīzē, lai ar Eiropas amatpersonām vestu sarunas par Ukrainu.
ASV Dezinformācijas apkarošanas dienests, kas dibināts 2016. gadā, jau sen bija bijis republikāņu ievēlēto amatpersonu uzmanības centrā. To kritizēja arī Īlons Masks, nosaucot to par "sliktāko cenzoru Amerikas valstī" un "apdraudējumu demokrātijai".
Dienests tika izveidots dažus mēnešus pirms Donalda Trampa pirmās ievēlēšanas, kas jau tolaik bija apvīta ar apsūdzībām par Krievijas iejaukšanos tajās. 2019. gada ziņojumā, ko sagatavoja īpašais prokurors Roberts Millers, tika secināts, ka Krievijas valsts "sistemātiski iejaucās 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanās". Jāpiemin, ka kopš Donalda Trampa atgriešanās amatā, viņa administrācija slēgusi arī FIB nodaļu, kas nodarbojās ar ārvalstu iejaukšanās apkarošanu ASV vēlēšanās.