Atklāts, kāpēc britu karaliskā ģimene brauc bez drošības jostām
foto: Shutterstock
Atklāts, kāpēc britu karaliskā ģimene bieži brauc bez drošības jostām.
Pasaulē

Atklāts, kāpēc britu karaliskā ģimene brauc bez drošības jostām

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Publiski pieejamās fotogrāfijās bieži vien redzams, ka britu karaliskās ģimenes locekļi pārvietojas automašīnās bez drošības jostām. Drošības eksperts britu medijiem ir atklājis iemeslus, kāpēc Lielbritānijas karaliskās ģimenes pārstāvji nereti pārvietojas automašīnās bez piesprādzēšanās ar drošības jostu – un kāpēc viņi, visticamāk, par to nesaņems sodu.

Atklāts, kāpēc britu karaliskā ģimene brauc bez dr...

Kā norāda britu mediji, gandrīz visi augstākā līmeņa karaliskās ģimenes locekļi, tostarp karalis Čārlzs III un karaliene Kamilla, Velsas princis un princese, kā arī princese Anna, vairākkārt redzēti automašīnās – gan priekšējā, gan aizmugurējā sēdeklī, gan pie stūres – bez drošības jostas.

Lai gan princis Viljams un Keita Midltone, visticamāk, vienmēr piesprādzējas, kad brauc kopā ar bērniem, publiskos pasākumos arī viņi nereti redzami bez drošības jostām. Visatbrīvotāk no jostu lietošanas, šķiet, jūtas tieši karalis Čārlzs un karaliene Kamilla, kurus regulāri redz pārvietojamies bez tām, piemēram, dodoties uz baznīcu Skotijā vai braucot ar vienu no divām valsts "Bentley" automašīnām Londonā.

Drošības eksperts Maikls Čendlers, kurš savulaik nodrošinājis apsardzi tādām slavenībām kā Pols Makartnijs, Bredlijs Kūpers un Uma Tērmena, norāda – iemeslu ir vairāki, tostarp tādi, kas sabiedrībai varētu nebūt acīmredzami.

Pirmkārt, viņš uzsver – karaliskā ģimene tomēr biežāk piesprādzējas, nekā sabiedrība varētu domāt, īpaši, ja brauciens ir garš vai notiek pa automaģistrālēm, kur pārvietošanās notiek lielā ātrumā.

Taču gadījumos, kad pastāv augsts drošības apdraudējums, prioritāte tiek piešķirta iespējai ātri izkļūt no automašīnas. "Galvenais iemesls, kāpēc karaliskā ģimene var izvēlēties nepiesprādzēties, ir drošība. Ja pastāv risks, svarīgi, lai galvenā persona varētu ātri izkāpt no transportlīdzekļa," skaidro Čendlers.

Tāpat viņš norāda, ka šie lēmumi netiek pieņemti haotiski – tiek veikts riska izvērtējums, kurā nosaka, vai drošības jostas lietošana konkrētajā situācijā ir nepieciešama.

Papildus drošībai nozīme ir arī ērtībai un ārējam izskatam – piemēram, jostas var saburzīt kreklus vai traucēt biežai iekāpšanai un izkāpšanai no automašīnas oficiālu pasākumu laikā.

Karalis Čārlzs ir arī juridiski pasargāts no saukšanas pie atbildības, pateicoties suverēnai imunitātei. Čendlers, kurš ir arī jurists, skaidro, ka saskaņā ar 1689. gada Tiesību deklarāciju monarhs ir virs likuma. Arī 1947. gada likums ļauj tiesāt valdības iestādes, bet īpaši izslēdz monarhu. Tas nozīmē, ka karalis nevar tikt tiesāts – tostarp arī par drošības jostu nelietošanu.