Taivānā pārrauts zemūdens sakaru kabelis
foto: AFP/Scanpix
Kabeļa pārraušanā varasiestādes tur aizdomās zem Kamerūnas karoga kuģojošo kravas kuģi, kas pieder Ķīnas kompānijai.
Pasaulē

Taivānā pārrauts zemūdens sakaru kabelis

Anna Klāra

Jauns.lv

Aizvadītajā nedēļā, 3. janvārī, Taivānā pārrauts zemūdens telekomunikācijas kabelis. Tā pārraušanā varasiestādes tur aizdomās zem Kamerūnas karoga kuģojošo kravas kuģi, kas pieder Ķīnas kompānijai.

Taivānā pārrauts zemūdens sakaru kabelis...

Incidents tiek izmeklēts kā iespējams sabotāžas akts un sākotnējie izmeklējumi liecina, ka kabelis ir pārrauts ar kuģa enkuru. Taivānas krasta apsardze otrdien paziņoja, ka par notikuso ir apkopojusi pierādījumus un nodevusi lietu Taivānas apgabala prokuratūrai tālākai izmeklēšanai. Taivānas telekomunikāciju uzņēmums "Chunghwa Telecom" norāda, ka kabeļa pārrāvums nav spējis ietekmēt kompānijas sniegtos pakalpojumus, jo tā ātri vien novirzīja datus uz citiem kabeļiem.

Pēc kuģa "Shunxing 39" identificēšanas Taivānas krasta apsardze lika kuģim atgriezties Taivānas ūdeņos, lai uzsāktu izmeklēšanu, tomēr skarbo laikapstākļu dēļ apsardzei uz kuģa nebija iespējams uzkāpt un tas atgriezās Dienvidkorejā. Kopš tā laika "Shunxing 39" savas automātiskās identifikācijas sistēmas (AIS), kas pārraida kuģa nosaukumu, klasi un atrašanās vietu, ir izslēdzis. Izmeklētāju iegūtie dati liecina, ka kuģis pēdējo reizi nosūtīja savu atrašanās vietu piektdienas, 3. janvāra, rītā, kad atradās netālu no minētā kabeļa.

"Atsaucoties uz gadījumiem, kad aizvadītājā gadā Eiropā tika bojāti zemūdens kabeļi Baltijas jūrā, un, vērtējot datus par "Shunxing 39" atrašanās vietu, nav iespējams skaidri noteikt minētā kuģa patieso nolūku," norādīja krasta apsardze. "Tomēr mēs nevaram izslēgt iespēju, ka zem Kamerūnas karoga darbojošais Ķīnas kuģis īstenojis "pelēkās zonas operāciju" [darbības, kas kas liecina par kara slieksni]."

Kravas kuģis pieder Honkongas uzņēmumam, kas ir saistīts ar kontinentālo Ķīnu, un saskaņā ar Taivānas krasta apsardz, notikuma brīdī uz tā atradās septiņi Ķīnas pilsoņi. Jūras izsekošanas dati liecina, ka kuģis kopš decembra sākuma veicis īsus manevrus ūdeņos Taivānas ziemeļos. Ķīnas valdība šo incidentu nav komentējusi.