Septiņas 2025. gada dabas parādības, ko vērts redzēt savām acīm
foto: LETA
Ziemeļblāzma Cēsu novadā. 2024. gada 10. oktobris.
Pasaulē

Septiņas 2025. gada dabas parādības, ko vērts redzēt savām acīm

Monika Zvaigzne

Jauns.lv

2025. gadā profesionāli astronomi aicina vērot zvaigžņotās debesis, lai novērotu veselu virkni iespaidīgu debesu parādību.

Septiņas 2025. gada dabas parādības, ko vērts redz...

Astronomiskajā kalendārā tuvākajam gadam aprēķināti divu aptumsumu datumi - viens Mēness un viens Saules - un uzreiz trīs supermēneši gandrīz pēc kārtas. Tāpat jaunajā gadā būs vēl meteoru plūsmas un ziemeļblāzmas, kuru biežums un intensitāte pieaug, pieaugot Saules aktivitātei.

Pirmā lielā meteoru plūsma 2025. gadā

Janvāris sākās, kā vienmēr, Kvadrantīdas meteoru straumes uzliesmojumā, kas ir viens no spēcīgākajiem, kas katru gadu aplej mūsu planētu. Savu maksimumu tas sasniegs 3. vai 4. janvārī, pēc kā ies uz lejupslīdi.

Meteori (tie taču ir "krītošās zvaigznes") ir debess ķermeņu šķembas, kas milzīgā ātrumā (līdz 70 km/s) ielido Zemes atmosfērā un gandrīz acumirklī iztvaiko no lielās berzes, nakts debesīs iezīmējot košas svītras.

Tiem, kas vēlas to ieraudzīt savām acīm, labāk paiet nostāk no jebkādiem gaismas avotiem (neaizmirstot iepriekš siltāk saģērbties) un ļaut acīm kaut ceturtdaļstundu pierast pie nakts debesu tumsas.

Teleskops novērošanai nebūs vajadzīgs, bet skaidrs laiks ir obligāts. 

Saules aptumsums Atlantijas okeānā

Saules aptumsums notiks 29. martā, kad Saule, Mēness un Zeme sarindosies vienā līnijā.

Iedams starp Sauli un mūsu planētu, Mēness uz brīdi to aizsegs, daļu Zemes virsmas iegremdējot tumsā.

Pilnīgs aptumsums būs redzams tikai Kanādas dienvidaustrumu iedzīvotājiem - pārējos reģionos tas būs maksimums daļējs vai pat vispār paies garām nepamanīts.

Lielbritānijā Saules disks aptumsuma smailē būs aizsegts gandrīz par trešdaļu - it kā kāds no tā būtu nokodis kādu gabaliņu.

Eksperti atgādina, ka pat pie maksimālas aptumšošanās skatīties uz Sauli draud ar redzes zudumu, un iesaka to novērot caur aptumšotām saulesbrillēm.

Mēness aptumsums

Mēness aptumsums notiks 7. septembrī. Lai Mēness aptumsums būtu redzams, debesīm, protams, jābūt bez mākoņiem. Novērošanai izvēlieties augstāku vietu, kur debesis neaizēnos koki vai augstceltnes, bet mākslīgo apgaismojumu apkārt samaziniet līdz minimumam.

Trīs supermēneši

2024. gadā bija četri supermēneši. 2025. gadā tie būs trīs: Medību Mēness (7. oktobrī), Bebru (5. novembrī) un Aukstais (4. decembrī).

Dīvainie nosaukumi nāk no Jaunās pasaules pamatiedzīvotāju kultūras, lai atspoguļotu dabā notiekošo un izmantotu Mēness fāzes laika noteikšanai.

Supermēness notiek, kad pilnmēnesī mūsu pavadonis atrodas vistuvākajā orbītas punktā Zemei, uz kā rēķina izskatās debesīs par aptuveni 30% lielāks un 15% spožāks nekā parastajā pilnmēnesī.

Lai šo parādību pienācīgi aplūkotu, arī vajadzētu veikties ar skaidrām debesīm. Var skatīties ar neapbruņotu aci un vēl labāk paņemt līdzi teleskopu vai vismaz binokli.

Ja vēlaties uzņemt fotouzņēmumu, neizmantojiet zibspuldzi. Labāk tālrunī ieslēgt nakts režīmu.

Ziemeļblāzmas

Aizvadītajā gadā ziemeļblāzma debesīs parādījās ne reizi vien un ne divas. Tas parasti izskatās kā spilgts, mutuļojošs gaismas kamols, kura krāsa variē no sarkanas līdz violetai, no zaļas līdz zilai.

Tā kā 11 gadu Saules aktivitātes cikls sasniedz savu virsotni, tuvāko 12 mēnešu laikā mirdzumus varēs novērot daudz biežāk.

Optimāli apstākļi jebkādu līdzīgu parādību novērošanai ir skaidras debesis, tāpēc cerēsim, ka 2025. gads mums dāvās vairs ne tikai skaidras dienas, bet arī skaidras naktis.

Tēmas