"Tas kaitē mūsu bērniem!" Austrālija plāno aizliegt sociālo tīklu lietošanu jauniešiem līdz 16 gadu vecumam
Austrālijas valdība plāno ieviest likumu, kas aizliegs sociālo tīklu lietošanu bērniem līdz 16 gadu vecumam, ceturtdien paziņoja Austrālijas premjerministrs Entonijs Albaneze. Viņš plāno, ka šāds likums valstī varētu stāties spēkā 2025. gada beigās.
„Sociālie tīkli kaitē mūsu bērniem, un es vairs nevaru palikt vienaldzīgs,” ceturtdien, 7. novembrī, medijiem norādīja Albaneze. Viņš skaidroja, ka sociālo tīklu saturs ietekmē bērnu fizisko un garīgo veselību, radot viņos neveselīgus uzskatus par attiecībām un skaistuma ideāliem. „Ja esi 14 gadus vecs bērns un saņem šādu saturu laikā, kad piedzīvo ķermeņa pārmaiņas un pieaugšanas procesu, tas var ļoti kaitēt tavā tālākajā attīstībā,” viņš piebilda.
Premjerministrs norādīja, ka likums tiks iesniegts Austrālijas parlamentā līdz šī gada beigām un tas stāsies spēkā 12 mēnešus pēc tā ratifikācijas. Atbalstu plānotajam likumam paudusi arī Austrālijas opozīcijas "Liberālā partija". Ja šāds likums tiks ieviests, tas būs visstingrākais regulējums sociālo tīklu lietošanā, kāds kādā valstī pieņemts.
Premjerministrs norādīja, ka "izņēmumi netiks pieļauti arī tajos gadījumos, ja sociālo tīklu lietošanu atbalstīs jauniešu vecāki". „Atbildība šajā jautājumā gulstas uz sociālo tīklu platformām. Tām ir jāpierāda, ka tās veic saprātīgus soļus, lai novērstu kaitīga satura demonstrēšanu bērniem.” Austrālijas politiķe Mišela Roulande norāda, ka aizliegums ietvers sekojošas platformas: "Instagram", "Facebook", "TikTok", "X" un "YouTube". Ierobežojumus plānots ieviest, izmantojot vai nu biometriskos datus, vai valdības izsniegtu identifikāciju.
Uzņēmuma DIGI ģenerāldirektore Sunita Boze, kas Austrālijā pārstāv "Meta", "TikTok" un "X" uzņēmumus, sacīja, ka šāds Austrālijas valdības lēmums varētu mudināt jauniešus izpētīt tumšākas un neregulētākas interneta dzīles. „Jauniešu drošība tiešsaistē mums ir prioritāte, taču Austrālijas ierosinātais sociālo tīklu aizliegums ir kā centieni ar 20. gadsimta metodēm cīnīties pret 21. gadsimta izaicinājumiem,” norādīja Boze. Viņa rosina valsti īstenot "līdzsvarotu pieeju, stiprinot jauniešu digitālo pratību un radot vecumam atbilstošu sociālo tīklu telpu".