Zešans un Farmans - pakistāņi, kuri Latviju sauc par savām mājām
Kamēr daudzi latvieši izvēlas savu dzīvi veidot, braucot prom no Latvijas, ir trešo valstu iedzīvotāji, kuri izvēlas par savām mājām saukt tieši mūsu zemi. Viņi saskata Latvijā ne tikai daudz iespēju, bet sauc latviešus par pretimnākošu un laipnu tautu. Daži no migrantiem Latviju jau sauc par savām vienīgajām mājām.
Portāls Kasjauns.lv sarunājās ar pāri, kurš Latvijā dzīvo jau gandrīz četrus gadus. Jūlija ir no Ukrainas, taču viņas vīrs Zešans - no Pakistānas.
Jūlija stāsta, ka Latvijā dzīvo jau trīs gadus, bet viņas vīrs četrus. „Es uz Latviju izlēmu pārcelties Zešana dēļ. Viņš šeit studē medicīnu. Satikāmies Ukrainā, gadu nodzīvojām tur, bet tagad dzīvojam Latvijā. Arī es pati tagad studēju Rīgas Tehniskajā universitātē, un paralēli cenšos strādāt.”
Latvijā patīk viss
Jūlija stāsta, ka Latvija ir interesanta zeme, un savu dzīvi redz šajā valstī. Viņas lielākais sapnis šobrīd ir māja Jūrmalā, jo tā ir viņas mīļākā pilsēta Latvijā. „Man šeit patīk pilnīgi viss, jo īpaši latviešu patriotiskais gars. Šeit ir skaisti, īpaši arhitektūra. Es pat nevarētu nosaukt kaut vienu lietu, kas man Latvijā nepatiktu. Arī citu cilvēku attieksme ir ļoti laba. Man ir vieglāk, jo ikdienā nevar tā īsti pamanīt, ka esmu no citas valsts. Runāju labi arī krieviski.”
Turpretī Jūlijas vīrs Zešans atzīst, ka dzīve Latvijā viņam patīk, taču karjeras iespējas šajā zemē viņš nesaskata. „Uz Latviju pārcēlos medicīnas studiju dēļ, šeit esmu jau trīs gadus, un darbojos kā ārsts rezidents. Man te ļoti patīk, bet karjeras iespēju ziņā man te nav visizdevīgākā vieta. Latvijā ir daudz labu ārstu, īpaši daudz ir ģimenes ārsti, tāpēc uzskatu, ka darba iespējas man Latvijā nav tik labas, kā tās būtu citur Eiropā. Šķērslis ir arī valoda. Lai gan nedaudz runāju latviski, vēl daudz vajadzētu mācīties.”
Lai gan Zešans šobrīd nesaskata Latvijā iespējas veidot ārsta praksi, viņš atzīst, ka šī zeme ir tiešām skaista. „Šeit ir jauka apkārtne, daba. Domāju, arī cilvēki ir laipni, taču kā jau katrā vietā, ir gan labi, gan slikti cilvēki. Jūs latvieši par daudz norobežojaties no citiem, bet, neskatoties uz to, man ir daudz labu draugu latviešu. Man ļoti patīk Vecrīga un Jūrmala.”
Pakistānietis Latvijā izveido biznesu divu gadu laikā
Arī Farmans ir pakistānietis, Latvijā dzīvo jau divus gadus, un šeit paspējis izveidot arī veiksmīgu biznesu. „Esmu uzaudzis un dzīvojis Dubajā, bet mana dzimtene ir Pakistāna, jo mani vecāki nāk no turienes. Uz Latviju izlēmu pārcelties, jo mana sieva ir latviete. Mēs satikāmies Itālijā, kad viņa tur studēja, un nu esmu pārcēlies uz Rīgu, pateicoties viņai.”
Farmans portālam Kasjauns.lv stāsta, ka izvēle pārcelties uz Latviju bijusi ļoti grūta, pavisam citas tradīcijas, kultūra, vide un klimats. Taču, iedzīvojoties Latvijā, Farmans sapratis, ka vēlētos kļūt par Latvijas pilsoni un pavadīt šeit visu savu dzīvi.
„Pirmo gadu Latvijā ļoti izbaudīju, ceļoju apkārt, iepazinu kultūru, cilvēkus. Taču, kad sāku domāt par strādāšanu, nedaudz vīlos. Gribēju veidot savu biznesu, bet daudzi latvieši teica, ka uzsākt šeit kaut ko savu nav īsti prātīgi. Viss bankrotējot, pats arī ievēroju – te veikals atveras, te jau to aizver. Bet man tomēr izdevās, un es izveidoju biznesu Latvijā. Esmu atvēris ēdināšanas iestādi – pakistāņu kebabu, un bizness ir labi attīstījies,” stāsta Farmans.
Novērtē latviešu pozitīvo attieksmi
Farmans ļoti gribētu iegūt Latvijas pilsonību, lai varētu šeit palikt uz dzīvi pavisam. Viņš arī ir iemācījies nedaudz runāt latviski, taču pats teic, ka valoda nav viegla. „Es protu astoņas valodas, un tagad man būtu jāiemācās vēl divas – latviešu un krievu, jo domāju, ka, dzīvojot Latvijā, jāzina abas šīs valodas.”
Farmans stāsta, ka arī viņa draugi, kuri šeit paviesojušies, sakot, ka Latvija viņiem ļoti patīk. Viņš pats par Latviju ir sajūsmā – „Latvijā dzīvo ļoti labi un laipni cilvēki, vismaz man nācies ar tādiem saskarties. Ļoti pozitīva attieksme. Esmu šeit unikāls, tāpēc mani pamana daudzi, ir dzirdējuši arī par manu kebabu ēstuvi, un slavē to. Man Latvijā ļoti patīk,” saka Farmans.