Baisi gaiteņi, noplukušas telpas – kas notiek ar ēkām, kur reiz bijušas valsts iestādes?
Vairākums telpu un gaiteņu Aspazijas bulvāra 7 ēkā atrodas nolaistā stāvoklī, tas, ka tur ilgu laiku neviens nav mitinājies ir acīmredzams.
Sabiedrība

Baisi gaiteņi, noplukušas telpas - kas notiek ar ēkām, kur reiz bijušas valsts iestādes?

Jauns.lv

Latvijas galvaspilsētas ēkas, kurās kādreiz atradās visiem zināmas valsts iestādes, tagad stāv tukšas. Labākajā gadījumā – dažas jau iznomātas vai tiek gatavotas renovācijai. Portāls Kasjauns.lv devās noskaidrot, kas tagad notiek ar tādām ēkām, kā bijušā Valsts policijas pārvalde, Iekšlietu ministrija vai Čekas ēka - tautā sauktā „stūra māja”.

Baisi gaiteņi, noplukušas telpas – kas notiek ar ē...

Lai gan daļa ēku jau iznomātas, portālam Kasjauns.lv izdodas noskaidrot, ka dažas valsts īpašumā esošās ēkas joprojām stāv tukšas. Tāda ir arī Aspazijas bulvārī 7 esošā celtne, kuru kādreiz savām vajadzībām izmantoja Valsts policija.

Lai gan telpas stāvējušas tukšas trīs gadu garumā, un stāvoklis dažās no tām patiešām ir vairāk kā nolaists, Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) pārstāve Daiga Laukšteina stāsta, ka bijušajās Valsts policijas telpās Aspazijas bulvārī 7 drīzumā ievākšoties Rīgas prokuratūras iestādes. „Pašreizējā prokuratūras ēka Dzirnavu ielā 113 ir avārijas stāvoklī, Aspazijas bulvārī 7 savulaik atradās Rīgas Galvenās policijas pārvalde, taču, kopš policijai ir uzcelts jaunais ēku komplekss Čiekurkalna 1. Līnijā, šīs telpas stāv tukšas,” stāsta Laukšteina.

Izstaigājot šobrīd vēl tukšās Aspazijas bulvāra 7 telpas, portālam Kasjauns.lv nākas secināt – telpas, kas kādreiz kalpojušas policijas atbildīgo personu kabinetu vajadzībām ir saglabājušās pat nesliktā stāvoklī, taču ēkas kopaina nav visai „spīdoša” – noplēstas tapetes un baisi pagrabi, kur savulaik atradušās restotas kameras, kas nevieš omulības sajūtu. Taču, lai šajās telpās ievāktos prokuratūras iestādes, ēku plānots pārbūvēt.

Bijusī Valsts policijas ēka Aspazijas bulvārī 7

Rīgas centra baisās „stūra mājas” pagrabus izrādīs sabiedrībai

Patlaban gan ēka ir tukša, un dažādo vēsturisko notikumu un ap tiem apvīto stāstu dēļ, pret šo namu izveidojusies rezervēta attieksme. VNĪ pārstāve stāsta, ka Brīvības ielas 61 nams neesot pielīdzināms citiem vienkāršiem objektiem, jo uz namu atteicoties virkne ierobežojumu par saimnieciskās darbības veikšanu šajā objektā. Iespēja apskatīt ēkas baisos pagrabus būšot pielīdzināta īpašai akcijai, veidojot diskusijas par ēkas tālāku izmantošanu.

Jau ziņojām, ka jau vairākus gadus „stūra māja” stāv tukša, dvešot drūmu un spocīgu noskaņu. „Stūra māja” ir avārijas stāvoklī, un līdz šim neviens šo ēku nav vēlējies ne iznomāt, ne pirkt. Pamestais valsts īpašums pašā Rīgas centrā „izstaro” ļoti baisu auru.

„Stūra mājas” čekas pagrabi visu pamesti

Ēkā, kur kādreiz atradās iekšlietu ministrija, tagad tiks izbūvēta viesnīca.
Ēkā, kur kādreiz atradās iekšlietu ministrija, tagad tiks izbūvēta viesnīca.

Valsts ieņēmumu dienests pavisam drīz nolietotās telpas nomainīs pret jaunām.
Valsts ieņēmumu dienests pavisam drīz nolietotās telpas nomainīs pret jaunām.

Sakarā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas pārvākšanos uz „Gaismas pili”, atbrīvosies arī vairāki nami, kur līdz šim varējām lasīt grāmatas. Kā ziņojām, viena no LNB ēkām Jēkaba ielā 6/8 nonāks Saeimas rīcībā. Pārējās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas, kas atrodas VNĪ pārvaldīšanā – Barona ielā 14, Tērbatas ielā 75 un Anglikāņu ielā 5, joprojām ir LNB apsaimniekotas, taču pēc pārvākšanās uz jaunajām telpām, VNĪ vēl tikai izvērtēs, kas ar īpašumiem notiks tālāk, taču jau tagad ir skaidrs, ka uz Tērbatas ielu 75 pārvākšoties Rakstniecības un mūzikas muzeja krātuves, kas līdz šim atradās Rīgas pilī.

LNB telpu Jēkaba ielā 6/8 traģiskais stāvoklis

Kasjauns.lv devās uz Jēkaba ielu 6/8, lai pārliecinātos, cik traģiskā stāvoklī ir LNB telpas. Ēkā, kur jau no 1951. gada ...

VNĪ pārstāve Laukšteina piebilst, ka parasti gan atbrīvotie nami nepaliekot tukši: „Svarīgi ir attīstīt valsts nekustamo īpašumu un nodrošināt ar telpām valsts institūcijas. Telpas primārā kārtā tiek piedāvātas valsts institūcijām, kas tad arī izvērtē, vai pieejamās platības ir piemērotas un pielāgojamas to funkciju veikšanai.”

Kasjauns.lv/ Foto: Rojs Maizītis