Organizētās noziedzības apkarošanu un novēršanu īstenos divos rīcības virzienos
Organizētās noziedzības apkarošanu un novēršanu turpmākajos gados plāno īstenot divos rīcības virzienos, teikts Iekšlietu ministrijas izstrādātajā Organizētās noziedzības novēršanas un apkarošanas plānā 2014.-2020.gadam.
Pirmais rīcības virziens paredz veidot vienotu valsts pārvaldē nodarbināto izpratni un zināšanas par prioritārajām organizētās noziedzības darbības jomām un ietekmi uz valsts ekonomiskajām interesēm un iedzīvotāju drošību.
Otrais rīcības virziens paredz efektivizēt tiesību aizsardzības un valsts drošības iestāžu darbību organizētās noziedzības apkarošanas prioritārajās jomas, tostarp pilnveidojot sadarbību ar citām institūcijām un sabiedrību.
Plāna pirmais rīcības virziens paredz veikt tiesību aizsardzības iestāžu darbinieku pastāvīgo profesionālo apmācību un kvalifikācijas paaugstināšanu organizētās noziedzības, ekonomisko un finanšu noziegumu, smago un sevišķi smago noziegumu apkarošanas jomā. Paredzēts arī katru gadu izvērtēt, kāda līmeņa apmācības ir nepieciešamas kriminālizlūkošanā iesaistītajiem darbiniekiem un iekļaut tās profesionālās pilnveides kursu plānos, lai nodrošinātu pastāvīgas iespējas celt darbinieku kvalifikācijas līmeni kriminālizlūkošanas jomā. Profesionālo kvalifikāciju plānots paaugstināt arī ārvalstīs, sūtot darbiniekus uz dažādiem kursiem.
Paredzēts arī izstrādāt un īstenot profesionālās pilnveides izglītības programmu par augsto tehnoloģiju jomā izdarīto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanu un elektronisko pierādījumu iegūšanu un izpēti.
Otrs rīcības virziens paredz, ka tiks izveidota pastāvīga valsts tiesību aizsardzības iestāžu vadības darba grupa, kuras mērķis būs nodrošināt koordinētu starpinstitūciju sadarbību noziedzības novēršanā un apkarošanā. Plānots arī izveidot starpinstitūciju ekspertu darba grupu, kurai būs jāveic organizētās noziedzības, smago un sevišķi smago noziegumu monitorings un regulāri jāsagatavo analītiski materiāli šajā jomā.
Plānots arī sagatavot priekšlikumus par nepieciešamību izveidot vienotu kredītiestāžu kontu reģistru pieprasītās informācijas sniegšanai tiesību aizsardzības iestādēm. To paredzēts paveikt līdz šā gada septembrim. Līdz septembrim arī plānots izstrādāt priekšlikumus, lai vēlāk izveidotu un attīstītu noziedzīgi iegūtu līdzekļu atguves dienestu Valsts policijā, kas specializēsies šo līdzekļu izsekošanā un atgūšanā kriminālprocesu ietvaros. Savukārt līdz nākamā gada jūlijam ir iecere izveidot vienotu, specializētu struktūrvienību kibernoziegumu apkarošanai Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes sastāvā, kas, izmeklējot un veicot operatīvos pasākumus, apkaros augsto tehnoloģiju jomā un ar to starpniecību izdarītos noziedzīgos nodarījumus valsts līmenī un nodrošinās tās darbību.
Pastāvīgi ir plānots informēt sabiedrību par pastāvošo situāciju cīņā ar organizēto noziedzību, smagiem un sevišķi smagiem noziegumiem, kā arī popularizēt tiesību aizsardzības iestāžu anonīmo telefonu, interneta resursu darbību sadarbībai ar sabiedrību. Tāpat pastāvīgi plānots aktivizēt sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām, komersantiem, valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, lai plašāk iesaistītu sabiedrību organizētās noziedzības mazināšanas procesā.
Iekšlietu ministrija norādījusi, ka plāna realizēšanai plānotais finanšu avots ir valsts budžets. Šogad plānā minēto pasākumu īstenošana notiks par jau piešķirto valsts budžeta finansējumu. Jautājumu par līdzekļu piešķiršanu plāna īstenošanai 2015.gadā un 2016.gadā izskatīs kontekstā ar šo gadu budžetiem.