Šodien iestājas jauns gads pēc ķīniešu tradīcijas. Kā to sagaidīt?
Mūsu platuma grādos 2014. gads jau sagaidīts, taču citur pasaulē, piemēram, Ķīnā jaunā gada svinības vēl tikai notiks. Taču šī ir lieliska iespēja ikvienam nosvinēt Jauno gadu atkārtoti un vēl viena iespēja sākt visu no jauna – 30. janvārī, īsi pirms pusnakts, kad iestājas Koka zirga gads. Jāteic gan, par svētku atmosfēru jārūpējas pašiem - Latvijā ķīniešu tradīcijās ieturētas publiskas ballītes nenotikšot.
Laikā, kad Latvijā arvien vairāk ieceļojuši ķīnieši, Ozolniekos un Cēsīs veidojot pat savas apmetnes, portāls Kasjauns.lv centās noskaidrot, vai Latvijā maz ir iespēja sagaidīt ķīniešu jauno gadu autentiskā garā.
Kā izpētīja portāls Kasjauns.lv, tradīcijās ieturētas ķīniešu jaunā gada svinības Latvijā meklēt velti. Arī ķīniešu restorāni, kas Rīgā nav mazums, īpašu svētku programmu nesteidz piedāvāt. Tradicionāli sarkanās laternas vai uguņošanu varam negaidīt. Ķīniešu jaunais gads Latvijā tiek svinēts klusībā vai nesvinēts nemaz.
Arī ķīniešu kopienas Latvijā pārstāvji atzīst, ka īpaši pasākumi rīkoti netiek. Koncertu par godu Jaunā gada iesākumam nākamnedēļ rīkošot vien Ķīnas vēstniecība Latvijā. Ķīnieši Latvijā savus svētkus svinēšot ģimenēs, klusībā, īpaši nelīksmojot.
Ķīniešu restorānos tradīcijas meklē tikai ēdienā
Vairākos no restorāniem ķīniešu jaungada naktī gaidāms slēgtais vakars, lai priecāties par 2014. gada iestāšanos varētu pašu ķīniešu ģimenes un īpaši uzaicināti viesi. Citviet nekādas izmaiņas nebūšot vispār.
„Ķīnieši raduši savu jauno gadu svinēt ģimenes lokā, pulcējoties pie bagātīgi klāta galda un sarunājoties. Nekādas publiskas ballītes netiek rīkotas,” teic restorāna Shangri – la direktore. Viņa atzīst, ka pie viņiem viss būšot kā ierasts, bet restorāna pavāri, kas ir ķīnieši, jauno gadu sagaidīs ģimenes lokā mājās vai turpat restorānā. Arī uz dzimteni neviens atpakaļ tikai jaunā gada dēļ neraujoties.
Savukārt restorānos Old Shanghai un Ginger gaidāms slēgtais vakars, kur pulcēsies restorānu darbinieku ģimenes, kā arī īpaši uzaicināti viesi. Tātad Latvijas iedzīvotājiem ir iespēja ķīniešu jauno gadu sagaidīt ja ne pēc visām tradīcijām, tad vismaz nobaudīt tradicionālo jaunā gada virtuvi.
Restorāna Gan Bei pārstāve stāsta, ka ķīniešu jaunā gada svinības tiks atzīmētas, piedāvājot īpašas atlaides tradicionālajiem pīles gaļas ēdieniem. Nekādi autentiski pasākumi rīkoti netiks.
Restorāna Xin Čī pārstāve pastāstīja, ka pie viņiem ik gadus notiekot ķīniešu jaunā gada sagaidīšana, taču vairāk tas attiecināms uz ēdienu, proti, apmeklētājus cienāšot ar bezmaksas zupu. Taču senas tradīcijas ievērotas netiks. Arī paši restorānā strādājošie ķīnieši savā jaunā gada vakarā strādāšot, svētkus svinēt drīzāk rosinot latviešiem.
Ķīniešu apdzīvotajās Cēsīs un Ozolniekos ķīniešu jauno gadu nesvinēs
Lai gan visvairāk ķīniešu apmetušies Cēsīs un Ozolniekos, arī te nekādas īpašas ķīniešu jaunā gada sagaidīšanas nebūšot. Kā portālam Kasjauns.lv stāsta Ozolnieku iedzīvotājs Gatis, šādā aukstumā ķīniešus uz ielām nemana, rosības neesot, tāpēc, visticamāk, ķīniešu jauno gadu Ozolnieku ķīnieši sagaidīs savā lokā, publiskus pasākumus nerīkojot. Arī pilsētas pašvaldība nekādu Austrumu jaunā gada sagaidīšanu nerīkos.
Arī Cēsīs, kas patlaban esot otrā lielākā pilsēta, kur ķīnieši iegādājušies īpašumus (pirmā – Ozolnieki), nekādi publiski pasākumi nenotikšot. Kā portālam Kasjauns.lv stāsta Cēsu pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas speciālists Kārlis Pots, uz vietas Cēsīs uzturoties vien divas ķīniešu ģimenes, tāpēc tas, vai Cēsīs varētu notikt kādi publiski ķīniešu jaunā gada sagaidīšanas pasākumi, ir stipri apšaubāms.
Austrumu jaungada tradīcijas jāievēro pašam
Ja tomēr vēlies sagaidīt ķīniešu Jauno gadu tradicionālā tā izpratnē, būs jānoliek malā latviešu ierastā versija par Jaunā gada svinībām, un jāļaujas dažādām austrumnieku tradīcijām. Ķīniešu jaunā gada sagaidīšanai tiek piešķirta īpaša nozīme, un ne velti – tas ir laiks, kas vēsta par drīzu dabas atmošanos – pavasara atnākšanu.
Pirms un pēc jaunā gada iestāšanās austrumnieki piekopj vairākas tradīcijas. Lūk, dažas no tām:
• Mājas ģenerāltīrīšana, tādējādi atbrīvojoties no visa liekā, lai, sākoties Jaunajam gadam mājā varētu ielaist Jaunā gada laimi
• Jāatdod visi parādi
• Ar troksni un uguni jāatbrīvojas no visa liekā
• Jaunā gada dekorējumiem izmanto sarkanu krāsu, jo tā piesaista laimi
• Jaunā gada svinēšanu sāc ar bagātīgu maltīti. Ķīniešu senākas tradīcijas ietver pīles gaļas ēdienus
• Kā vienu no populārākajām tradīcijām pēc Jaunā gada iestāšanās var minēt vēlmju lapas aizpildīšanu. Tas jādara tā – aizdedz sveci, un uz sarkanas lapas uzraksti visu ko vēlies nākamā vai tuvāko gadu laikā. (Dari to tagadnes formā – it kā tev tas viss jau būtu)
• Pirmajā jaunā gada dienā neko nevajag aizņemties
• Jāizvairās no lamāšanās, rupju vārdu izmantošanas