Dabūt pa pirkstiem ar statisko elektrību - visi jutuši. Jaunais zinātnieks Andris izdomājis, kā to izbeigt
Novelkot džemperi, tas sprakšķ, un mati stāvus gaisā. Bet rokas sniegšana kolēģim beidzas ar dzirksteles sitienu pa pirkstiem. Sakrājoties lielā apjomā un izlādējoties, statiskā elektrība sabojā arī dārgu aparatūru. Ik gadu tie ir zaudējumi vairāku miljardu vērtībā. Rīgas Tehniskās universitātes jaunais zinātnieks Andris Šutka izstrādājis inovatīvu materiālu – detektoru, kas var līdzēt ietaupīt šos miljardus.
Pudelītē ar cinka oksīda suspensiju peld nano izmēra stienīši - viņš radījis viegli lietojamu detektoru, kas ļauj ar neapbruņotu aci ieraudzīt elektrostatisko lauku. "Stiklam un gumijai ir atšķirīga elektronu tieksme, un ja mēs rīvēsim stiklu pret gumiju, radīsies elektrostatiskais lādiņš uz stikla virsmas, un te var redzēt, kā nomainās optiskās īpašības," turot pudelīti rokā skaidro Andris Šutka. Izmaiņas ir momentālas.
Ar inovatīvo metodi var vienkārši un ātri atklāt vietas, kur uzkrājas elektrostatiskā enerģija. Tādējādi to var savlaicīgi novērst. Tas ir svarīgi elektronikas ražošanā - tiem uzņēmumiem, kas strādā ar jutīgu aparatūru. Meistars braukā pa īpašā materiāla pudelīti, un var redzēt visus procesus. Tas esot gluži kā zizlis, kurā iepildīts šis jutīgais koloīds optiski, un jūs vienkārši tuviniet to iekārtai, kuru gribat uzstādīt. Var pārbaudīt apģērbu - ja tas nomaina krāsu, tātad elektrostatiskais lādiņš ir pietiekams.
Andris Šutka zina teikt, ka zaudējumi, ko rada elektrostatiskais lādiņš, sasniedzot vairākus miljardus dolāru gadā. Jaunais atklājums tapis sadarbībā ar kolēģiem no Tartu Igaunijā un jau izpelnījies starptautisku interesi un atzinību. LTV sižetā Andris stāsta, kā tieši inovācija darbojas un ko ar to darīt, kā arī par patenta jautājumu: