Skolas ēdnīcā čipšus tirgot aizliegts, bet kokakolu turpat gaitenī - drīkst
Saldumu, čipsu, krāsaino dzērienu un citu neveselīgu produktu tirdzniecība mācību iestādēs aizliegta jau astoņus gadus, tikmēr gluži brīvi pārcukurotos šokolādes batoniņus, sālītus riekstiņus, kokakolu un citus neveselīgus našķus skolēniem iespējams nopirkt saldumu automātos, kuri izstādīti turpat skolas gaiteņos. Veselības ministrija ar šo tendenci sāks cīnīties tikai šogad.
Jau no 2006. gada spēkā stājušies grozījumi par saldumu un citu neveselīgu produktu ar paaugstinātu sāls un cukura daudzumu tirdzniecības aizliegumu mācību iestādēs. Interesanti, ka aizliegums paredzēts tikai skolu ēdināšanās blokā. Gaiteņos vai foajē saldumus drīkst pārdot pēc sirds patikas. Šādu funkciju pēdējos gadus veiksmīgi pilda saldumu automāti, un tajos, pēc portāla Kasjauns.lv novērojumiem, nopērkams viss, tāpēc pēc veselīgajām pusdienām skolas ēdnīcā skolēns var iepirkt šokolādes batoniņu, čipsus un tam visam pa virsu vēl uzdzert kolu.
Ābolus un banānus neviens nepirktu
Mārupes vidusskolā šāds saldumu automāts stāv kā stāvējis. Izmēģināti arī veselīgo našķu automāti, bet tie „neiet”, teic skolas direktors Jānis Lagzdkalns. Pieprasījums pēc našķiem ir, un kā nu nebūs, ja, ejot pa gaiteni, nemitīgi acu priekšā rēgojas šokolādes batoniņš vai kola. Taču atbildība par skolēnu veselības bendēšanu šobrīd vēl skolas vadības rokās – jo saldumu automātu izvietošana ārpus skolas ēdināšanas bloka nav aizliegta, un to saturs var būt jebkāds.
„Es uz šo lietu skatos divējādi. Ja cilvēkam ir galva uz pleciem, tad viss ir normāli. Ja tā nav, tad tas ir cits jautājums. Jebkura lieta mērenos daudzumos nav kaitīga, cukurs ir visos saldumos, bet, ja automātos pārdos ābolus vai banānus, tad tā lieta neies,” stāsta Mārupes vidusskolas direktors.
Turklāt saldumu automāts esot pat nepieciešams, ja vakaros, kad vairs nav pieejama skolas ēdnīca, gribas kaut ko uzkost. Lagzdkalns uzsver, ka skolā jau var aizliegt visu, bet būtiski ir tas, kas notiek bērnu ģimenēs. „Ja nabadziņš skolā nav dabūjis čipsus, tad vecāki tos pēc tam nopirks veikalā,” teic Lagzdkalns. Vēl būtisks ir jautājums par to, vai pilnīgs saldumu aizliegums skolā nemudinās bērnus pusdienot ārpus tās, apmeklējot netālos veikalus, kur visas neveselīgās lietas, protams, var nopirkt plašā izvēlē.
Dažām skolām veselīgus našķus ieviest gan izdevies
Taču tā, ka bērni izmisīgi tiektos pēc saldumiem, neesot. Veiksmīgu piemēru rāda Rīgas Teikas vidusskola un Rīgas Pumpura 11. pamatskola. Šajās skolās saldumu automātu aizstājis veselīgo našķu automāts, kur iespējams nopirkt tādas lietas kā minerālūdeni, sulas, kādu cepumu iepakojumu vai augli.
Pumpura pamatskolas direktore Renāte Linde stāsta, ka tas bijis pašu bērnu ierosinājums. Protams, automātā ir arī cepumi, kas varbūt nav tik veselīgi, bet kolu vai snikerus tur nopirkt nevarot. Arī vecāki nekādas pretenzijas pret šādiem automātiem neesot izteikuši. Ja kāds uzstātu, lai tie tiktu izņemti, tad tā arī notiktu, teic direktore.
Savukārt Rīgas Teikas vidusskolā ir pat dārzeņu automāts, kurā var iegādāties burkānus un arī jogurtus. „Skolēni diezgan aktīvi izmanto šo automātu, esam par veselīgu uzturu, bet kafejnīcā tāpat aizvien var iegādāties šokolādi. Taču mēs koncentrējamies uz vietējiem ražojumiem, piemēram, Laimu. Arī, runājot ar vecākiem, sapratām, ka pilnībā izslēgt kaut kādu našķu pārdošanu skolā neviens nevēlas, esam izvēlējušies tādu kā vidusceļu,” stāsta Teikas vidusskolas lietvede Diāna Ganiņa.
Problēmas pamanīšana prasījusi astoņus gadus
Saldumu un krāsaino dzērienu tirgošana skolas ēdnīcās aizliegta, bet saldumu automāti atļauti. Lai problēmu konstatētu, Veselības ministrijai bija nepieciešami veseli astoņi gadi. Šogad gan iecerēts sagatavot grozījumus, lai to mainītu. „Šādu tendenci novērojām vien pēdējā laikā, gadiem ejot, saldumu automāti ir attīstījušies. Šogad aizliegums tiks paplašināts, lai tas attiektos ne vien uz ēdināšanas bloku, bet visu mācību iestādi kopā. Pārskatīsim arī normas par ēdiena sastāvu. Katrā lietā ir divas puses, kamēr mēs raugāmies, kādā veidā būtu iespējams samazināt neveselīgo produktu pieejamību skolās, tikmēr ražotājs cenšas nopelnīt. Ar saldumu automātiem arī atrasta metode, kā noteikumus apiet,” portālam Kasjauns.lv stāsta Oskars Šneiders, Veselības ministrijas preses sekretārs.
Lai novērstu bērnu vēlmi iegādāties saldumus veikalos, lai pēc tam tos tāpat nestu līdzi uz skolu, Veselības ministrijā iesaka skolām nodrošināt veselīgus našķus un gardas maltītes, lai šādas opcijas skolēniem nebūtu jāapsver.