Šausmas! Katrs vilciena mašīnists ar piecu gadu stāžu ir nobraucis cilvēku. VIDEO
Vilciena trieciens ir tik spēcīgs, ka cilvēkam pēc sadursmes ar to vairs praktiski nav iespējams izdzīvot. Vilciena sastāva trieciens viņu „izmet” ne tikai no kurpēm, bet pat zeķēm.
112

Šausmas! Katrs vilciena mašīnists ar piecu gadu stāžu ir nobraucis cilvēku. VIDEO

Jauns.lv

Teju jebkurš vilciena mašīnists ar piecu gadu darba stāžu ir vadījis vilcienu, zem kura riteņiem dzīvību ir zaudējis cilvēks. Mašīnists ir bezspēcīgs, ja ierauga uz sliedēm cilvēku – viņam tik atliek ieslēgt bremzes un noskatīties kā zem vilciena aiziet bojā cilvēks.

Šausmas! Katrs vilciena mašīnists ar piecu gadu st...

Pēdējās nedēļas laikā zem vilciena riteņiem bojā gājuši jau divi cilvēki. Šogad kopumā - trīs. Kaut arī uz dzelzceļa bojāgājušo skaits samazinās, tā darbinieki uzsver - katrs upuris ir smags trieciens ne tikai mirušā tuviniekiem un draugiem, bet arī mašīnistam, kurš sēdējis pie nelaimīgā vilciena vadības pults, vēsta LTV raidījums „Panorāma”.

Svētdien Pļaviņās uz sliedēm gāja bojā apmēram 30 gadus veca sieviete. Policija pieļauj, ka tā bijusi pašnāvība. Savukārt pirmdien Tukumā kādu sievieti notrieca elektrovilciens brīdī, kad viņa mēģināja šķērsot sliežu ceļu. Iespējams, viņa bijusi alkohola reibumā.

Teju jebkurš vilciena vadītājs ar vismaz piecu gadu stāžu ir vadījis vilcienu, zem kura riteņiem dzīvību zaudējis cilvēks. Tā diemžēl ir mašīnista darba neatņemama sastāvdaļa, skaidro uzņēmumā „Latvijas dzelzceļš”. Vilciena mašīnists nevar pagriezt stūri, lai izvairītos no acīmredzamas sadursmes, un vilciena bremzēšanas ceļš ir ļoti garš.

„Mašīnists iedarbina bremzi tajā kritiskajā situācijā, un pēc tam principā neko vairāk nevar - viņš var tikai gaidīt, vai būs tas trieciens, vai būs negadījums vai nebūs,” skaidro „Latvijas dzelzceļa” galvenais tehniskais inspektors Dainis Zvaners.

Mašīnists Raimonds dzelzceļa darbā strādā jau 30 gadus, kā mašīnists – piecus. Un tieši pieci cilvēki arī paskrējuši zem viņa vadīta vilciena. „Tu brauc un redzi, ka tas cilvēks iet uz sliedēm un ka tu neko nevari izdarīt - ne nobremzēt, neko. Diezgan pabriesmīgs tas moments ir,” „Panorāmai” atklāj Raimodns.

Mašīnists Valdis, kurš dzelzceļa darbā strādājis 25 gadus, atzīst – pēc pirmā notriektā vēl nākamajā dienā nav spējis ieēst, bet ar katru nākamo pārdzīvojums samazinās. „Pa šiem laikiem astoņi ar pusīti. Sievieti izglābām tomēr, desmit centimetrus no galvas apstājāmies, izvilkām ārā. Bet pārējie visi ir letāli, uz vietas principā beigti,” stāsta Valdis.

Sadursmē ar vilcienu cilvēkam izdzīvot praktiski ir neiespējami, teic dzelzceļnieki. Jāņem vērā, ka pasažieru vilciens sver līdz 300 tonnām, bet kravas – līdz 5000 tonnām. Trieciens ir nāvējošs.

Mašīnisti gan piebilst – daudzi paspēj vēl pēdējā brīdī sliedes tomēr šķērsot. „Tā sieviete, ko izvilka ārā, skatījos līdz pēdējam, līdz pazuda redzes lokā, un tad tikai klausies, būs kāda skaņa vai nebūs, un kad nebija nekā, tad prieciņš bija - iespēja, ka dzīva būs.  Trakāk jau ir, kad ir sievietes uz sliedēm un mazi bērni. Vīrietis.. pārsvarā vīrieši ir dzērumā. Bet bērni, tas ir trakākais,” atzīst mašīnists.

„Varētu pateikt, lai noņem austiņas un tomēr paskatās, jo iznākums te būs viens. Te nebūs tā, ka viņam apbrauks kāds apkārt vai nobremzēs, te būs, kā saka, nodzisīs gaisma un viss,” piebilst Raimonds. Sīkāk par uz dzelzceļa notriektajiem cilvēkiem un mašīnistu stāstus skatieties „Panorāmas” videosižetā.

Nāve zem vilciena - mašīnisti bezspēcīgi (LTV „Panorāma”)

Kasjauns.lv/Foto: Ieva Čīka/LETA