Āfrikas cūku mēra draudu dēļ Latvijā nošautas 919 mežacūkas
Āfrikas cūku mēra drošības pasākumu ietvaros šogad jau nošautas un izmeklētas 919 mežacūkas, aģentūrai BNS pastāstīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākais eksperts Mārtiņš Seržants.
Viņš atzina, ka mednieku atsaucība Āfrikas cūku mēra uzraudzībā ir uzslavējama, un līdz šim visi izmeklētie meža cūku paraugi uz bīstamo slimību ir bijuši negatīvi. Puse no cūkām nomedītas Krievijas un Baltkrievijas pierobežā.
PVD pārstāvis uzsvēra, ka dienests arī turpmāk cer uz mednieku atsaucību un aicināja medniekus ziņot veterinārārstam vai PVD pārvaldei par katru atrastu beigtu vai aizdomīgu mežacūku. Pēc Seržanta teiktā, visas aizdomu gadījumu izmeklēšanas izmaksas sedz PVD.
Jau vēstīts, ka nepieciešamību samazināt mežacūku skaitu Zemkopības ministrija pamatojusi ar citu valstu pieredzi Āfrikas cūku mēra gadījumos, jo valstīs, kurās šī slimība ir konstatēta, secināts, ka viens no lielākajiem šīs slimības masveidības un lielās izplatības iemesliem ir lielais mežacūku skaits skartajās teritorijās. Mednieki platībās, kur jau nomedīti 70% no noteiktā pieļaujamā nomedīšanas apjoma, par katru nākamo nomedīto mežacūku var saņemt 35 eiro.
Āfrikas cūku mēris ir bīstama cūku infekcijas slimība, kura šajā gadā konstatētā meža cūkām kaimiņvalstīs Lietuvā un Polijā, Baltkrievijas pierobežā.