Saeima vērtēs, vai pastiprināt cīņu un sodus par "legālo narkotiku'' izplatīšanu
Saeimas deputāti šodien nodeva izskatīšanai komisijās grozījumu projektus trīs likumos, kas paredz pastiprināt cīņu un sodus par "legālo narkotiku'' izplatīšanu.
Piedāvātos grozījumu projektus iesnieguši deputāti Andrejs Elksniņš (SC), Romāns Naudiņš (VL-TB/LNNK), Jānis Strazdiņš (ZZS), Andris Bērziņš (ZZS), Marjana Ivanova-Jevsejeva (SC), Irina Cvetkova (SC) un neatkarīgie deputāti Gunārs Rusiņš un Jānis Upenieks.
Grozījumu likumā "Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību" mērķis ir papildus jau esošajiem ierobežojumiem noteikt sintezētas psihoaktīvas vielas definīciju, kā arī paredzēt pirms šādu preču laišanas apritē to iesniegšanu Veselības ministrijas Veselības inspekcijā. No likumprojekta anotācijā paustā secināms, ka Veselības inspekcija konkrētajām precēm cita starpā prasīs veikt sertifikācijas procesu.
Lielāko daļu psihoaktīvo vielu nevar viegli konstatēt kriminālistikas laboratorijās, bet to pārbaude un riska novērtējums ir nepieciešams, lai sniegtu korektus pierādījumus un pamatojumu likumdošanas procesa uzsākšanai par attiecīgās vielas aprites kriminalizēšanu, norāda deputāti.
Iespējas viegli sintezēt organiskas vielas rada priekšnoteikumus jaunu vielu izplatībai neparedzētā tempā. Ātrums, kādā jaunās psihoaktīvās vielas izplatās, ir izaicinājums likumdošanas procedūrai. Pēc vielu iekļaušanas sarakstos un pagaidu aizlieguma attiecināšanas uz tām, to aprite mazinās, bet tirgū parādās aizvien jaunas psihoaktīvas vielas, kas ir atvasinājumi vai pieder radniecīgai ķīmiskajai grupai, teikts vienā no likumprojektu anotācijām.
Grozījumu autori uzskata, ka piedāvāto stingrāku prasību izvirzīšana veicinās bērnu saslimstības ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem samazinājumu.
Grozījumi Krimināllikumā līdz ar to paredzēs noteikt sodus par sintezētas psihoaktīvas vielas vai tās saturošu izstrādājumu nelikumīgu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu un izplatīšanu, ja ar tām radīts būtisks kaitējums. Cita starpā kā sods šādā gadījumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.
Ja šīs darbības vainīgā neuzmanības dēļ būs izraisījušas cilvēka nāvi vai citas smagas sekas, brīvības atņemšanas sods varētu tikt piespriests uz laiku līdz četriem gadiem. Abos gadījumos - gan bez smagām, gan ar smagām sekām - vainīgajam varētu tikt atņemtas tiesības uz noteikta vai visa veida komercdarbību.
Ar grozījumiem Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā iecerēts noteikt, ka par sintezētas psihoaktīvas vielas vai tās saturošu izstrādājumu nelikumīgu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu un izplatīšanu uzliek naudas sodu - fiziskai personai līdz 500 eiro, juridiskai personai - no 1000 līdz 14 000 eiro, konfiscējot šīs vielas.
Grozījumi likumos paredz arī citas saistītas izmaiņas. Saeimai attiecīgie grozījumi būs jāskata trīs lasījumos, bet, ja tiem tiks noteikts steidzamības statuss, tad pietiks ar diviem lasījumiem.
LETA