Sabiedrība
2014. gada 16. maijs, 06:46

Velosipēdistu skaitīšanā Rīgā iesaistīsies arī pašvaldības policija

Jauns.lv

Latvijas Riteņbraucēju apvienība šodien, 16.maijā, no plkst.8 līdz 9 veic kārtējo velosipēdistu skaitīšanu un šoreiz brīvprātīgajiem nāks talkā arī Rīgas Pašvaldības policija, informēja Riteņbraucēju apvienības pārstāve Maruta Laģe.

Velosipēdistu skaitīšana tiek veikta, lai noskaidrot riteņbraucēju skaita izmaiņas.

Tradicionāli riteņbraucēju skaits tiks fiksēts uz Rīgas tiltiem un satiksmes pārvadiem pār dzelzceļu. Šoreiz riteņbraucēji tiks skaitīti arī uz ielām, kurās šovasar plānots iezīmēt velojoslas.

Latvijas Riteņbraucēju apvienība arī vienojusies ar Rīgas Pašvaldības policiju, ka pie skolām dežurējošie policisti plkst.10 skaitīs novietotos velosipēdus un datus nodos Latvijas Riteņbraucēju apvienības rīcībā. Rezultāti noderēs ne tikai, lai gūtu priekšstatu par riteņbraucēju skaitu skolās, bet arī lai turpmāk organizētu drošas velobraukšanas kampaņas.

"Arī Rīgas Pašvaldības policija sabiedriskās kārtības nodrošināšanā jau vairākus gadus izmanto šo videi draudzīgo pārvietošanās līdzekli - divriteni. Šobrīd mūsu rīcībā ir 32 divriteņi, ar kuriem policisti patrulē plašākās zaļās teritorijās, tādās kā Mežaparks, Daugavas promenāde, pilsētas centra un Pārdaugavas parki un skvēri, arī veloceliņi. Velopatruļas ir piemērotas šādu maršrutu apsekošanai, kur cilvēku plūsma ir salīdzinoši nesteidzīga, policists uz divriteņa īsākā laika posmā ir sastopams maršruta dažādos attālākos punktos un pats pārvietošanās līdzeklis ir dabai draudzīgs. Mums tas ir svarīgi," skaidroja Rīgas Pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass.

Riteņbraucēju apvienības vadītājs Viesturs Silenieks norāda, ka riteņbraucēju skaits Rīgā ar katru gadu pieaug arvien straujāk un velosipēds kā ikdienas pārvietošanās līdzeklis kļūst arvien populārāks, ko pierāda arī dažādi iepriekš veiktie pētījumi.

"Latvijas Riteņbraucēju apvienībai kā lielākajai ikdienas riteņbraucējus pārstāvošajai organizācijai ir būtiski fiksēt velosipēdistu skaita izmaiņas, lai analizētu sakarības starp skaita pieaugumu un negadījumiem, kā arī lai konsultētu pašvaldības un citas institūcijas. Mums rūp, lai pārvietošanās uz skolu un darbu būtu droša, kā arī lietderīgi tiktu izmantota pilsētas telpa, tādēļ ir svarīgi veikt regulārus riteņbraucēju paradumu novērojumus. Kustība "Bike to Work" ir veids, kā veicināt veselīgu, smaidīgu Latvijas sabiedrību," uzskata Silenieks.

Velosipēdistu skaita konstatēšanai konstanti tiek izvēlēta rīta stunda, kurā cilvēki visbiežāk dodas uz skolu un darbu. Šī kustība pasaulē ieguvusi nosaukumu "Bike to Work", un šogad savu darbību tā uzsākusi arī Latvijā.

Par 2014.gada "Bike to Work" oficiālo datumu pasludināts 16.maijs, taču dažādas ar velobraukšanu uz darbu saistītas aktivitātes vairākās valstīs plānotas visas nedēļas garumā. Iniciatīvas pirmsākumi meklējami 1956.gadā ASV, un šobrīd kustība pārņēmusi arī tādas valstis kā Latvija, Anglija, Beļģija un citas. Velovortāls "www.divritenis.lv" drīzumā publiskos arī SIA "Virve" izstrādātu Latvijas "Bike to Work" kustības logo.

Latvijas Riteņbraucēju apvienības un velovortāla "www.divritenis.lv" organizētā skaitīšana notiek jau vairākus gadus, un apkopotie dati ir līdz šim vienīgā statistika, kas ļauj spriest par riteņbraucēju tendencēm. Organizatori lūdz brīvprātīgos pieteikties, rakstot uz "divritenis@divritenis.lv".

Šogad brīvprātīgie nepieciešami riteņbraucēju skaitīšanai gan uz Vanšu, Akmens, Salu, Dienvidu tiltiem, gan Gaisa, Zemitānu un Deglava satiksmes pārvadiem pār dzelzceļu, gan arī uz Skolas ielas veloceliņa krustojumā ar Lāčplēša ielu.

Velojoslas plānots ieviest vairākās vietās, tādēļ velosipēdistu skaits tiks fiksēts Stabu un Brīvības ielas krustojumā, Bruņinieku un Brīvības, Elizabetes un Barona, Avotu un Lāčplēša, Dzirnavu un Barona, Brīvības un Pērnavas, Elizabetes, Brieža un Strēlnieku ielas krustojumos visos virzienos.

LETA