Dāmas nodzeras? Latvijas sievietes arvien biežāk lūdz glābt no neizturamām paģirām
Grēku pilsētā Lasvegasā katrs, kuram gadījies tā sirsnīgāk iemalkot alkoholiskos dzērienus, nākamajā rītā par taisnīgu samaksu var izsaukt glābējkomandu no firmas „Paģiru debesīs”. „Pohu” nomocīto cilvēciņu glābēji rekordīsā laikā dabū atkal uz kājām, un ne jau ar salāpīšanās metodi. Pirmā palīdzība tiek sniegta turpat firmas busiņā, piemēram, ievadot vitamīnu un aminoskābju kokteiļus. Ja saindēšanās ir ļoti smaga, klientu aizvizina uz klīniku.
Atgūšanās dziļā miegā
Neatpaliek arī mūsu mediķi. Detoksikācijas palīdzību Latvijā sniedz gan ģimenes ārsti, gan vairākas klīnikas.
Ārstēšanās vidēji ilgst 5–7 stundas. Pacients lielās devās saņem vajadzīgās zāles un visu šo laiku atrodas stacionārā dziļā medikamentozā miegā, lai pamostos teju svaigs kā gurķītis.
Pirms sešiem gadiem mediķu palīdzību atbrīvoties no paģiru sekām vairāk lūdza turīgi vīrieši, taču tagad situācija kardināli mainījusies – organismu attīrīt no alkohola indes vairāk lūdz pensionāri un sievietes.
Telefons zvana visu diennakti
Narkoloģiskā doktorāta „Vita Grata” vadītājs Eduards Boļšakovs stāsta, ka pieprasījums pēc organisma atindēšanas ir ļoti liels –dispečerdienesta telefons zvana nepārtraukti visu diennakti. Tomēr tikai nedaudzi piekrīt izmantot šos pakalpojumus, jo attur pieprasītā samaksa, kas ir no 23 līdz pat 150 eiro, atkarībā no tā, kā un kur tiek veikta detoksikācija – mājās vai stacionārā.
Pirms krīzes atindēšanu no alkohola pārsvarā lūdza firmu vadītāji, menedžeri, juristi un citi visnotaļ pārtikuši ļaudis, bet tagad klientu sociālais stāvoklis ir mainījies – gandrīz puse ir pensionāru, ap 40% – vidusslānis, un tikai 10% var saukt par bagātniekiem.
“Un 70% no viņiem visiem ir sievietes. Tas ir ārprāts,” izsaucas Boļšakovs. “Līdz 2008. gadam tikai kādi 30% bija sievietes. Tās nav jaunas dāmas, bet jau gados – 50, 60 un pat vairāk gadu vecas. Savukārt pensionāri palīdzību lūdz tāpēc, ka viņiem ir regulāri ienākumi un viņi var apmaksāt mūsu pakalpojumus.”
Apmēram 80% klientu vēlas atindēties no alkohola, bet pārējie no dažādām psihoaktīvām vielām, narkotikām un spaisiem. No spaisu saindēšanās pārsvarā jāatbrīvo jauni cilvēki – līdz 30 gadu vecumam. Un pēc palīdzības bieži vēršas nevis viņi paši, bet gan vecāki. “Pēc piektdienām un sestdienām apmēram 10% ir saindējušos, kuri vienlaikus lietojuši gan spaisus, gan alkoholu,” piebilst mediķis.
Vispirms jāatskurbst
Klīnikas „Detox” narkologs Mihails Arons teic, ka viņa klienti gan pārsvarā ir vīrieši vidējos gados un vidēji turīgi. Tikai piektā daļa pacientu esot sievietes. Bieži ir zvani, kad cilvēks, vēl būdams reibumā, zvana uz doktorātu un lūdz viņu atindēt, bet tas nav iespējams, jo efektīva ārstēšana var būt tikai tad, kad dzērums izgulēts.
“Daži negodprātīgi mediķi izgudrojuši „brīnuma efektu”, ka, cilvēkam, esot vēl reibumā, organismā var ievadīt speciālu šķidrumu un to atindēt. Bet tas tā nav, tas ir tāpat kā aiziet uz lielveikalu, nopirkt minerālūdeni un to ievadīt organismā. Efekta nebūs,” saka Arons.
Noder arī zāļu tēja
Šo to savā labā var darīt arī saviem spēkiem. Lūk, daži padomi, ko iesaka žurnāls „Ko Ārsti Tev Nestāsta”. Piemēram, varat iedzert tēju, kas pagatavota, aplejot divas karotes kumelīšu, vilkābeles, apiņu un piparmētras ar krūzi karsta ūdens.
Iepiliniet dažus ēterisko eļļu pilienus vannā ar karstu ūdeni, saunā, vai iemasējiet kopā ar pamateļļu deniņos. Ja izmantosiet dažus pilienus bazilika, kadiķa, greipfrūta un rozmarīna eļļas, kaitīgās indes no organisma tiks izvadītas ātrāk. Iedzeriet aktivēto ogli un kalcija karbonātu. Tomēr nelietojiet to regulāri, jo tādējādi tiks absorbētas un izvadītas arī nepieciešamās barības vielas.
Starp citu, pirms alkohola lietošanas iedzerta lamināriju tablete arī palīdz – šīs jūras aļģes uzsūc sliktās vielas.