Latvijā vīrieši ēd neveselīgāk nekā sievietes
Vīriešiem Latvijā ir sliktāki uztura paradumi nekā sievietēm, norādīts Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2014.–2020.gadam, kas tiks iesniegtas izskatīšanai valdībā.
2012.gada pētījumi liecina, ka ikdienā vīrieši, piemēram, mazāk patērēja dārzeņus un mazāk nekā sievietes izvēlējās pilngraudu un kliju maizi.
Pēc Pasaules Veselība organizācijas ieteikumiem dienā nepieciešams apēst vismaz 400 gramus dārzeņu un augļu, taču tikai 26,7% iedzīvotāju svaigus dārzeņus uzturā lieto katru dienu. Arī augļus un ogas katru dienu uzturā lieto tikai 18,7% iedzīvotāju.
Sāli gatavam ēdienam nepievieno tikai 21,2% vīriešu un 37,5% sieviešu, savukārt sāli vienmēr pirms pagaršošanas ēdienam pievieno desmitā daļa vīriešu (11,2%), sievietes retāk – 5,8%.
Latvijas iedzīvotāju vidējais ar ikdienas uzturu uzņemtais vārāmā sāls patēriņš ir 7,1 grams dienā, kas pārsniedz ieteicamo daudzumu, kas ir pieci grami dienā. Pārmērīga sāls lietošana uzturā ir ļoti nozīmīgs sirds un asinsvadu slimību riska faktors, jo palielina hipertensijas risku, pauž VM.
Uztura paradumus veselības uzlabošanas nolūkos vairāk maina iedzīvotāji ar augstāku izglītības līmeni, pilsētnieki, kā arī sievietes.
VM uzsver, ka uztura paradumus varētu ietekmēt fiskālā politika - atvieglojumu ieviešana noteiktām pārtikas produktu grupām, vienlaicīgi izvērtējot iespēju piemērot diferencētu akcīzes nodokli pārtikas produktiem ar augstu pievienotā sāls, cukura un tauku daudzumu.
Saskaņā ar Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošo paradumu pētījuma 2012.gada datiem arī redzams, ka biežāk nekā reizi dienā zobus tīra kopumā tikai 49,3% respondentu jeb 39,5% vīriešu un 58,5% sieviešu. Zobu tīrīšanas biežums samazinās, pieaugot vecumam. Retāk kā vienu reizi dienā zobus tīra 14,8% vīriešu un 6,1% sieviešu. Zobus vispār netīra 2,9% Latvijas iedzīvotāju, un to īpatsvars pieaug līdz ar vecumu.
VM izvirzījusi mērķi palielināt Latvijas iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaitu un novērst priekšlaicīgu nāvi - līdz 2020.gadam par trīs gadiem palielināt veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaitu, vīriešiem sasniedzot 57 gadus un sievietēm – 60, kā arī par 11% samazināt potenciāli zaudēto mūža gadu rādītāju.vīriešiem ir sliktāki uztura paradumi nekā sievietēm