Vai arī Latvijai draud nāvējošais Ebolas vīruss?
Nāvējošais Ebolas vīruss paņēmis tūkstošiem dzīvību Rietumāfrikā, arī Eiropā pirmais upuris – Spānijas priesteris. Mūsu atbildīgās iestādes mierina – Latviju vīruss nesasniegs.
Sabiedrība

Vai arī Latvijai draud nāvējošais Ebolas vīruss?

Jauns.lv

Kamēr Ebolas vīruss plosās Rietumāfrikas valstīs, saslimšanas gadījumi fiksēti arī Kanādā, un Eiropā. Spānijā reģistrēts jau pirmais upuris – Romas katoļu priesteris Migels Paharess. Nāvējošā vīrusa straujā izplatība pasaulē arī Latvijas iedzīvotājos raisījusi pamatotas bailes. Vai tik tiešām arī mūsu valsts varētu piedzīvot Ebolas epidēmiju?

Vai arī Latvijai draud nāvējošais Ebolas vīruss?...

Ebolas vīruss ir smaga saslimšana, visbiežāk ar letālām beigām. Tā nekontrolējamā izplatība Rietumāfrikas valstīs novedusi pie vairākiem tūkstošiem upuru. Ziņas par Ebolas pirmo upuri Eiropā satricinājušas arī Latviju – vai tik tiešām jābaidās, ka vīruss sasniegs arī mūsu valsti?

Mierina, ka Eiropu vīruss nesasniegs, bet Spānijā jau pirmais upuris

Eiropas Savienības veselības komisārs Tonio Borgs izteicis paziņojumu, ka Ebolas vīrusa izplatības risks Eiropā ir ārkārtīgi zems, proti, no cilvēkiem, kuri ceļo uz ES, visticamāk, vien daži varētu būt inficēti, turklāt vīruss izplatās, nonākot tiešā saskarē ar inficēta pacienta ķermeņa šķidrumiem. Lai gan komisārs paudis pārliecību, ka ir maz ticams, ka Ebolas vīruss varētu sasniegt Eiropu, jāpiebilst: tas jau ir noticis – Spānijā no nāvējošā vīrusa miris katoļu baznīcas priesteris.

Atbildīgās iestādes Latvijā gan sola – vīrusa izplatība pie mums ir teju vai neiespējama, taču, ja tas tomēr notiks, mūsu valsts veselības aprūpes iestādes tam būs gatavas.

Ebolas vīruss Latvijai nedraud, bet tas nav arī neiespējams

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti aktīvi seko līdzi situācijai, un ir gatavi organizēt nepieciešamos pasākumus, ja infekcija valstī tiks ievazāta. Taču šobrīd īpaši profilakses pasākumi Latvijas iedzīvotājiem neesot nepieciešami, portālam Kasjauns.lv skaidro SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Viņš atzīst, ka Ebolas vīrusslimības gadījumu ienākšana Eiropā un arī Latvijā ir iespējama, taču plaša infekcijas izplatība mūsu valstij gan nedraudot. „Infekcija ir pietiekami viegli kontrolējama ar standarta piesardzības, higiēnas un pretepidēmijas pasākumiem. Attiecīgie dienesti ir gatavi veikt nepieciešamos pasākumus infekcijas ieviešanas gadījumā,” uzsver Perevoščikovs.

Arī tiem, kuri ceļo uz infekcijas skartajiem reģioniem, panika jāceļ neesot, jo risks saslimt ar šo slimību ir ļoti zems. „Parasti ceļotāji tieši nekontaktējas ar vietējiem iedzīvotājiem, tāpēc nav noteikti nekāda veida ierobežojumi saistībā ar ceļošanu un tirdzniecību,” piebilst Perevoščikovs.

Ja Latvijā parādīsies kāds Ebolas vīrusa slimnieks, nav jākrīt panikā

Lai gan teorētiska iespēja, ka Ebolas vīruss varētu tikt ievazāts arī Latvijā, pastāv, reāli tas mūsu klimatiskajos apstākļos nespētu izdzīvot, apstiprina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Māris Liepiņš.

Viņš piebilst, ka netieši varētu domāt, ka tas ir maz iespējams, jo globalizācijas ietekmē vīrusa izplatība tomēr nav konstatēta ārpus zināmā izplatības areāla. „Un tomēr, ja šāds pacients nonāktu Latvijā, nevajag krist panikā. Latvijā ir iespējams šādu pacientu izolēt slimnīcā, noteikt precīzu diagnozi. No šī viedokļa raugoties, situācija ir laba, bet nepatīkama ir šīs slimības augstā mirstība un efektīvu specifisku medikamentu neesamība.”

90% gadījumu no Ebolas vīrusa iestājas nāve

Liepiņš uzsver, ka Ebolas vīruss izplatās vien tieša kontakta ceļā, tam nav tendence izplatīties pa gaisu, kā tas ir gripas vīrusa gadījumā. „Vīruss nav arī īpaši noturīgs un ir jūtīgs pret dezinfekcijas pasākumiem, tāpēc galvenais ir sekot līdzi informācijai par vīrusa izplatību pasaulē un ievērot elementāras higiēnas prasības.” Tomēr, ja saslimšana ar nāvējošo vīrusu notikusi, gandrīz 90% gadījumu tā beidzas ar nāvi. Lai gan pašlaik nav reāla riska, ka Ebolas vīruss varētu sasniegt Latviju, Liepiņš iesaka strikti ievērot:

•    Pirms izbraukšanas no valsts informēt par to savu ģimenes ārstu, informējot par ceļojuma galamērķi

•    Izvairīties no kontakta ar slimiem cilvēkiem

•    Regulāri mazgāt rokas ar ziepēm un dezinfekcijas līdzekļiem

•    Izvairīties no vietām, kas apdzīvotas ar sikspārņiem

•    Nodrošināties, lai jebkuras slimības gadījuma rezultātā evakuāciju veic ceļojuma apdrošinātājs, maksimāli izvairoties no saskares ar vietējo veselības aprūpi

Ebolas vīruss ir smaga infekcijas slimība, ar ko uzliesmojuma laikā iespējams inficēties kontaktējoties ar slimnieku vai kontakta ceļā ar slimnieka piesārņotiem priekšmetiem. Tāpat jāizvairās no kontakta ar savvaļas dzīvniekiem, īpaši sikspārņiem, kuri ir infekcijas rezervuārs dabā.

Rietumāfrikā dzīvības pļauj ārkārtīgi bīstamais Ebola vīruss

Kopš marta Rietumāfrikā dzīvību zaudējuši vairāk kā 1021 cilvēks, tostarp 4 mēnešus vecs zēns, kura māte baroja dēlu ar krūti ...

Spānijā ārstēšanai nogādāts Eiropā pirmais Ebolas vīrusa slimnieks

Ceturtdien Madridē nogādāts 75 gadus vecais Romas katoļu priesteris Migels Paharess, kurš Libērijā saslima ar nāvējošo Ebolas vīrusu un ir ...

Kasjauns.lv/ Foto: EPA/LETA