Latvija no Austrijas iegādāsies lietotas haubices
Kopumā no Austrijas plānots iegādāties 47 kaujas tehnikas vienības.
Sabiedrība

Latvija no Austrijas iegādāsies lietotas haubices

Jauns.lv

Tuvākajā laikā Nacionālie bruņotie spēki ar Austrijas Aizsardzības un sporta ministriju parakstīs līgumu par lietotu haubiču iegādi, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Latvija no Austrijas iegādāsies lietotas haubices...

Līgums tiks parakstīts par "M109" sērijas 155 milimetru pašgājējartilērijas sistēmu iegādi, kas ietvers ne tikai pašgājēju haubiču iegādi, bet arī uguns vadības centra un autovadītāju apmācību platformu iegādi.

Plānots, ka vienas vienības izmaksas, atkarībā no tās modifikācijas - haubice, uguns vadības centrs vai autovadītāju apmācību platforma būs no 60 000 līdz 140 000 eiro. Ministrijā apstiprināja, ka līguma summa ir seši miljoni eiro.

Kopumā no Austrijas, lai pilnveidotu Latvijas bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spēju, kā arī uzlabotu Latvijas spēju pilnvērtīgi integrēties NATO operācijās un mācībās, plānots iegādāties 47 kaujas tehnikas vienības. Haubices, ko plāno iegādāties Latvija, no 2003.gada līdz 2007.gadam tika modernizētas un pēc tam iekonservētas. Plānots, ka pirmās haubices tiks piegādātas šā gada rudenī.

Pašgājējartilērijas sistēmas "M109A5Oe" A tipa haubice, kas ir agrāko A2 un A3 tipa haubiču modernizētā versija ar 39 kalibra "M185" stobru, šobrīd ir arī Austrijas bruņoto spēku bruņojumā.

Šīs haubices Austrija iegādājās no Lielbritānijas 90.gadu vidū. Tās šāviena attālums ir 22 kilometri ar standarta jeb konvencionālo munīciju, savukārt ar uzlabotas darbības munīciju šāviena distances attālums ir 30 kilometru.

Austrijas piedāvātājai 155 milimetru pašgājējartilērijas sistēmai "M109A5Oe" ir instalēta pusautomātiskā lādēšanas iekārta, inerciālā navigācijas sistēma, elektrosistēma, artilērijas uguns vadības sistēma.

Tās modifikācija paredz, ka haubice spēj atklāt uguni minūtes laikā no uguns uzdevuma saņemšanas, kā arī pēc uguns uzdevuma veikšanas 30 sekunžu laikā atstāt uguns pozīciju. Tāpat ar labi apmācītu haubices apkalpi ir iespējams izšaut līdz pat 12 šāviņus minūtes laikā. Turklāt savu spēku aizsardzībai platforma ir aprīkota ar 12,7 milimetru ložmetēju.

Savukārt Uguns vadības centrs "M109A5Oe" ir austriešu modifikācija "M109" platformai, ar saglabātu standarta korpusu un demontētu lielgabalu, tādējādi palielinot iekšējo telpu. Platforma aprīkota ar taktisko artilērijas skaitļotāju ar printeri, radiostacijām un papildus ģeneratoru.

Savu spēku aizsardzībai platforma aprīkota ar 80 milimetru dūmu granātu sistēmu un 12,7 milimetru ložmetēju.

Autovadītāju apmācību platformas "M109" ir domātas praktiskās braukšanas apmācību veikšanai.

Latvijas rīcībā šobrīd nav haubiču, taču ir lielgabali.

Haubice ir artilērijas ieroča veids, kurš paredzēts šaušanai pa mērķiem, kuri neatrodas tiešas redzamības zonā, ir aiz šķēršļiem. Šāviņus izšauj trajektorijās ar stāvu krišanas leņķi.

Kopumā izšķir četrus haubiču veidus. Pašgājējhaubice ir uzmontēta uz motorizētas šasijas ar riteņu vai kāpurķēžu piedziņu, parasti nodrošināta ar bruņām, vizuāli atgādina tanku.

Haubiču projekts ir viens no nozīmīgākajiem kaujas tehnikas projektiem Latvijas bruņoto spēku stiprināšanā, norāda Aizsardzības ministrijā.

Iepriekš arī vēstīts, ka Latvija noslēgusi līgumu ar Lielbritāniju par 123 lietotu kaujas izlūkošanas kāpurķēžu mašīnu iegādi. Līguma pamatsummu veido 123 platformu pilnīga atjaunošana un kapitālā remonta īstenošana, rezerves daļas un Latvijas speciālistu apmācība, kas kopā izmaksā 46 591 746 eiro.

Papildus platformas tiks aprīkotas ar modernāko aprīkojumu - prettanku ieroču sistēmu "Spike", modernāko NATO klasificēto sakaru un komandvadības sistēmu. Papildus vēl esot jāplāno munīcija gan 30 milimetru lielgabalam-ložmetējiem, gan prettanku raķetes, gan ieroču apmācības simulators. Tādēļ kopējā iegādes summa veido 249 000 000 eiro. Daļa šo mašīnu jau nogādātas Latvijā.

LETA arī iepriekš ziņoja, ka pašgājēju haubiču projektu sākušas arī pārējās Baltijas valstis. 2015.gadā Lietuva parakstīja līgumu, kas paredzēja no Vācijas iegādāties 21 pašgājēja haubici "Panzerhaubitze 2000" (PZH 2000). Savukārt Igaunija nolēmusi iegādāties vismaz 12 Dienvidkorejā ražotas mazlietotas haubices "K9 Thunder", kas Igaunijas bruņoto spēku rīcībā nonāks līdz 2021.gadam.

LETA / Foto: AFP/Scanpix/LETA